Prawo Magdeburskie dla Pińska po polsku i białorusku

18 kwietnia 2018

W Białoruskiego w Pińsku zostanie pokazany dokument potwierdzający nadanie prawa Magdeburskiego miastu , podpisany ręką ostatniego króla Rzeczypospolitej Stanisława Augusta Poniatowskiego.

W środę 18 kwietnia w pińskim muzeum zostanie otwarta jednego eksponatu, powiedział agencji BelTA szef działu naukowo-edukacyjnego Walerij Kobryniec. W ramach projektu „Za kulisami muzeum” zostanie pokazany dokument podpisany przez Stanisława Augusta Poniatowskiego, który potwierdza nadanie przywilejów miastu na prawie Magdeburskim.


 

Dokument składający się z dwóch podwójnych arkuszy pergaminu, związanych i opatrzonych pieczęcią Wielkiego Księstwa Litewskiego, został sporządzony w języku polskim i starobiałoruskim i podpisany przez samego króla 26 lutego 1785 roku w Warszawie.


Po zajęciu Pińska przez armię sowiecką i ustanowieniu przez nią władzy w mieście, dokument został przekazany do muzeum przez jednego z ówczesnych pracowników miejskiego magistratu, jego nazwisko nie zachowało się. Według Kobryńca, najprawdopodobniej do 1939 roku cenna „gramota” przechowywana była w miejskim ratuszu.

Pracownik muzeum zwraca uwagę, że dokument jest interesujący nie tylko z uwagi na unikatowość. Zawiera on informację na temat tego, co się stało z pierwszymi przywilejami Pińska, nadanymi miastu w czasach Stefana Batorego w 1581 roku, i przez Zygmunta Wazę. Jak się okazuje, wszystkie zniszczono w czasie smuty, w połowie XVII wieku.

W 1776 roku wiele miast Wielkiego Księstwa Litewskiego straciło prawa Magdeburskie. Wyjątkiem było 11 miast, w tym Pińsk, co zostało potwierdzone królewskim dokumentem w roku 1785.

Pińsk na Polesiu, leży nad rzeką Piną, u jej ujścia do Prypeci, w odległości 29 km od kanału Dniepr-Bug. Do 1939 w województwie poleskim, teraz w obwodzie brzeskim RB. Od 1925 roku jest stolicą diecezji pińskiej, mieści się tam seminarium duchowne.

Do 1939 Pińsk był miejscem stacjonowania Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej i 84 Pułku Piechoty Strzelców Poleskich.

Kresy24.pl/charter97.org/ba

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *