Portal „Twórcy Niepodległej” to prawdziwy rarytas dla pasjonatów historii

28 lipca 2017

Archiwalne zdjęcia, biogramy, i listy wybitnych Polaków, którzy za cel obrali sobie odbudowę niepodległego państwa polskiego, znaleźć można na portalu internetowym „Twórcy Niepodległej”. W czwartek uruchomiono go z inicjatywy warszawskiego Akt Nowych.

Oprócz sztandarowych aktów polskiej państwowości, takich jak pismo, w którym Józef składa urząd Naczelnika Państwa na ręce Marszałka Sejmu, czy akt przekazania władzy Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną, na portalu znaleźć można m..in. takie materiały historyczne, jak legitymacja upoważniająca Ignacego Jana Paderewskiego do uczestnictwa w obradach konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 r., karta legitymacyjna Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska z akt Ignacego Daszyńskiego, czy akt powołania rządu Wincentego Witosa przez prezydenta Stanisława Wojciechowskiego z 28 maja 1923 r. Można przeczytać listy – np list Piłsudskiego do Romana Dmowskiego z 21 grudnia 1918 r. w sprawie jednolitej reprezentacji państwa polskiego w rozmowach z Ententą, list armeńskiej delegacji do Romana Dmowskiego z 14 czerwca 1917 r., czy korespondencję Witosa z Władysławem Sikorskim oraz zapoznać się z  dokumentami prezentującymi przebieg karier mężów stanu takimi jak nominacje, dyplomy, odznaczenia, rozkazy i raporty oraz biografiami. (WIĘCEJ)


Kressy24.pl/Dzieje.pl (HHG)

 


Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *