Informujemy, że ukonstytuował się Komitet Budowy Pomnika wybitnego pisarza Sergiusza Piaseckiego w Rakowie, na historycznej Mińszczyźnie.
Komitet tworzą: prof. Mikołaj Iwanow (Uniwersytet w Opolu, Fundacja „Za wolność Waszą i Naszą”), prof. Zdzisław Julian Winnicki (Uniwersytet Wrocławski), Feliks Januszkiewicz (Raków), prof. Ryszard Demel (Tencarola, Włochy), prof. inż. Władysław Tomaszewicz (Politechnika Gdańska), dr Krzysztof Polechoński (Uniwersytet Wrocławski), Marek Bućko (Fundacja Wolność i Demokracja, portal Kresy24.pl), prof. Zbigniew Makarewicz (Akademia Sztuk Pięknych, Wrocław), Andrzej Kołodziej (Gdynia).
Komitet ogłasza, że rozpoczyna działania mające na celu upamiętnienie postaci oraz twórczości piewcy kresowej Wolności, gorącego Patrioty polskiego i Miłośnika Ziem Białoruskich, żołnierza białoruskich formacji „Zielonego Dębu”, Dywizji Litewsko-Białoruskiej Wojska Polskiego, współpracownika Armii Krajowej w okupowanym Wilnie, bezkompromisowego emigranta politycznego, twórcy niezapomnianych, w większości znanych szeroko w świecie dzieł literackich: „Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy”, „Piąty etap”, „Bogom nocy równi”, trylogii mińskiej: „Jabłuszko”, „Spojrzę ja w okno…”, „Nikt nie da nam zbawienia…”, dylogii wileńskiej (z cyklu Wieża Babel): „Człowiek przemieniony w wilka”, „Dla honoru organizacji”, ponadto autora „Żywota człowieka rozbrojonego”, „Adama i Ewy”, a także satyrycznych „Zapisków oficera Armii Czerwonej”, „7 pigułek Lucyfera” oraz kilku innych wybitnych utworów literackich.
Pomnik stanie w Rakowie, miejscu szczególnie związanym z życiorysem i niezwykłymi losami naszego Bohatera, który w swej twórczości rozsławił na cały świat to miasteczko na pograniczu Nowogródczyzny i Mińszczyzny. Miejsce pod ekspozycję i nadzór nad wykonaniem projektu, a następnie posadowienie Pomnika zapewnią Panowie Januszkiewiczowie na swojej prywatnej posesji w Rakowie, obok prowadzonego przez Nich Muzeum Januszkiewiczów oraz Pracowni Plastycznej. Do udziału w inicjatywie Komitet zaprosi Mera miasteczka Raków.
Posadowienie Pomnika powinno stać się początkiem przywracania pamięci o Bohaterze w Jego stronach rodzinnych, organizowania merytorycznych konferencji naukowych i popularyzatorskich, promowania Rakowa jako kresowego miasteczka o wielkiej historii, związanej także z działalnością innego wielkiego rakowianina, historiozofa, rektora Uniwersytetu Wileńskiego prof. Mariana Zdziechowskiego, który w swoim tutejszym dworze zorganizował miejsce spotkań, nazwane później Akademią Rakowską. Pomnik uczyni z Rakowa atrakcyjne miejsce intelektualnych spotkań białorusko-polskich.
Komitet zwraca się o wspieranie jego działalności oraz wnoszenie datków na rzecz tej inicjatywy. Konta bankowego udzieliła Komitetowi Fundacja „Za Wolność Waszą i Naszą”. Datki z dopiskiem „Pomnik w Rakowie” można przekazywać na konto:
BZ WBK S.A. 2010 9028 5100 0000 0113 7218 72
Komitet liczy na życzliwość wszystkich, którym droga jest pamięć o osobie Sergiusza Piaseckiego oraz Jego Kraju lat dziecinnych i młodzieńczych. Także tym, którym bliska jest idea dialogu i współpracy polsko-białoruskiej. Informacji dodatkowych udzielają: prof. Mikołaj Iwanow i prof. Zdzisław J. Winnicki adresami e.mail:
iw****@gm***.com
,
zd***************@un*.pl
Kresy24.pl/inf. od Komitetu
3 komentarzy
Andrzej Kościałkowski
6 listopada 2013 o 10:21Witam i serdecznie pozdrawiam inicjatorów akcji budowy pomnika dla wielkiego Patrioty polskiego.
Przez kilkadziesiąt lat zbierałem i po przeróżnych miejscach przechowywałem materiały dotyczące działalności konspiracyjnej „Fakira” oraz Jego mentora Sergiusza Piaseckiego w Wilnie.
Patrz link:
http://armiakrajowa-wilno.blogspot.com/
Zainteresowanym wyślę w miesiącach maj-wrzesień 2014 materiał w postaci książkowej wydanej moim nakładem przy współpracy korektorskiej Pana Mirosława Supruniuka i Jego Zespołu z Archiwum Emigracji przy UMK w Toruniu.
przewodnik świętokrzyski
5 stycznia 2014 o 23:50Szanowni Panowie czy to trochę nie na wyrost czy to nie jest przecholowane S,Piasecki za zabójstwo odbywał karę więzienia na Sw Krzyżu tu dostał zezwolenie od naczelnika więzienia na posiadanie ołówka i brulionu w celi i tu w ciągu chyba jednego miesiąca napisał szlagier. Wańkowicz zrobił korektę jego dizałalności i oto powstał największy jego przebój Kochanek Wielkiej Niedzwiedzicy; Czyta się to kapitalnie a pamiętajmy że Wańkowicz skreślił mu kilka tysięcy wyrazów. Był też autorem apelu do Prezydenta Mościciego o uwolnienie Piaseckiego w drodze amnesti i tak też się stało. Ale zapłacił za to wysoką cenę tantiemy za wydawnictwo podobno wziął Wańkowicz.Przed ucieczką na Zachód w 1945 pracował Piasecki w rozlewni oranżady w Kielcach znam szczegóły są opisane przez Jerzego Fijałkowskiego z Kielc. Czy bedą chętni na datki na budowę pomnika, mam wątpliwości ale czas pokaże. Czekam na Państwa opinie.
Voytec
5 maja 2014 o 21:02Pomysł aby postawić pomnik Sergiuszowi Piaseckiemu uważam za wzniosły i potrzebny. Myślę, że niezbędnym jest zachowanie pamięci o polskim patriocie, człowieku o nietuzinkowej osobowości i olbrzymim harcie ducha. Jego doświadczenia z młodości zapewne nie powinne być wzorcem do naśladowania ale dzięki nim mamy możliwość poznania specyficznego świata, którego już nie ma a który tak plastycznie i barwnie opisał. Poznajemy też czym jest: honor, przyjaźń, odpowiedzialność za słowa i czyny. Cechy które dzisiaj można znaleźć jedynie w literaturze oraz odchodzącym pokoleniu, myślę tu o rocznikach przedwojennych.
Chciałbym się przyczynić do uhonorowania Sergiusza Piaseckiego i chętnie wpłacę datek na konto podane na kresy.pl. Chciałbym prosić o ile to możliwe o informacje o postępach w tym zbożnym celu oraz chciałbym uczestniczyć w odsłonięciu pomnika.
Może utworzyć osobną zakładkę na portalu kresy.pl co umożliwiłoby wszystkim zainteresowanym szybki i łatwy dostęp do informacji ?