Z dopiero co odsłoniętego w zeszłym tygodniu pomnika konstruktora broni Michaiła Kałasznikowa usunięto płaskorzeźbę, która miała przedstawiać schemat słynnego sowieckiego karabinu. Okazało się, że to schemat niemieckiej broni StG44.
Twórcą StG44 był słynny niemiecki konstuktor Hugo Schmeisser, który po wojnie został zmuszony do pracy na rzecz Armii Czerwonej. Pracował w zakładach w Iżewsku do 1952 roku. Wśród niektórych zachodnich historyków funkcjonuje hipoteza, że Michaił Kałasznikow nie miał odpowiedniego wykształcenia i słynny sowiecki karabin nazwany od jego nazwiska to zmodyfikowana kopia niemieckiej broni albo dzieło Schmeissera, które przypisano Kałasznikowowi. Taki jest kontekst pomyłki na pomniku, która tylko rozbudziła kolejne spekulacje i wątpliwości. Jednak minister kultury Rosji stara się przedstawić całą sprawę w jak najkorzystniejszym dla Rosji świetle. – Teraz wszyscy będą dokładnie wiedzieć, że AK i niemiecki karabin to zupełnie inne rodzaje uzbrojenia – stwierdził minister kultury Rosji Władimir Miedinski.
Oprac. MaH, newser.com
fot. kremlin.ru, CC BY 3.0, minister W.Miedinski i prezydent Rosji Władimir Putin oglądają projekt pomnika Kałasznikowa
4 komentarzy
zRosji
25 września 2017 o 17:58Opinie jakoby karabinek AK miał być kopią lub modyfikacją niemieckiego karabinka StG44, są całkowicie fałszywe, bo konstrukcje te nie są ze sobą związane. Podobieństwo, oprócz ogólnego układu elementów broni (jak umieszczenie komory gazowej nad lufą i magazynka przed kabłąkiem spustu), przejawia się w zasadzie jedynie w przyrządach celowniczych i posiadaniu łukowych magazynków (których kształt wymuszony był kształtem nabojów).
Szczegółowe rozwiązania techniczne obu broni są odmienne. Przede wszystkim, różnią się zasadniczo konstrukcją i sposobem ryglowania zamka – w StG44 odbywa się ono przez przekoszenie zamka, a w AK przez jego obrót. Pociąga to za sobą dalsze różnice w konstrukcji obu broni. Rozwiązanie zamka zastosowane w AK jest przy tym lepsze z punktu widzenia technicznego. Istotną różnicą jest krótsza komora zamkowa AK. Dzięki innemu zamocowaniu sprężyny powrotnej, umożliwia ona zastosowanie składanej kolby, podczas gdy StG44 musiał mieć kolbę stałą, bo mieściła się w niej część tej sprężyny. Inny jest wreszcie sposób rozkładania i podział technologiczny obu broni. AK jest także nieco mniejszy i znacząco lżejszy.
Innymy słowy, te bajania o tym że AK to kopia SG44 piszą ludzie którzy nie mają pojęcia zielonego o broni 🙂 Lub tacy co to lubią głupią propagandę, że Rosjanin nic samodzielnie nie wymyśli 🙂 Ale fakty są takie, że to Karabinek AK podbił świat, a nie niemiecki SG44, bo AK jest zwyczajnie lepszy pod każdym względem, niezawodny itd., i jest tak dla tego że jest INNY 🙂
peter
26 września 2017 o 19:13When the war ended three of the four German centers of assault rifle design were in the Soviet zone (Gustloff-Werke, Großfuß, and Haenel) with one being in West Germany (Mauser). Immediately after the war the designers from Gustloff-Werke, Großfuß, and Haenel were sent to the Soviet Union and remained there until the early 1950s
Powiedz mi co oni tam robili Sprzatali?
To anyone with their eye’s open the German assault weapon designers were behind the AK-47. Was Kalishnikov involved? No doubt. “Local peasant boy makes good, designs assault rifle” makes for good Soviet propaganda. Again, one cannot ignore the German designers there. Of the four groups in Russia at that time three had designed assault rifles: Hugo Schmeisser: MP44. Karl Barnitzke, and Otto Schink: Gusloff-Werke Assault Rifle. Kurt Horn and Werner Gruner: Großfuß Assault Rifle. Mikhail Kalashnikov: None. Yet we’re to believe that Kalashnikov was the designer? The beggers belief. “The AK-47 isn’t a copy of the MP44” is often advanced. “Neither were the Mauser, Gusloff-Werke, nor Großfuß assault rifles.” It’s been observed that action of the AK-47 isn’t the same as the MP44 but it should be noted that the MG42, Gustloff-Werke, and Großfuß assault rifles all used unique actions.
peter
25 września 2017 o 21:367 lat dla Rosjan pracowaly 3 niemieckie biura konstrukcje
bo nie tylko trzeba bylo zmodernizowac ST44 ale tez zorganizowac jego masowa produkcje Duzo czesci bylo wytlaczanych a ta technologia w tamtych czasach nie byla latwa
Rosjanie czesto powtarzaja ze ci znani konstruktorzy broni
szyli tam tylko skarpetki a byli to
Hugo Schmeisser, Kurt Horn, Karl Barnitzke, and Otto Schink
peter
25 września 2017 o 21:47Hugo Schmeisser 4 pokolenie konstruktorw broni cale zycie spedzil w biurze konstrukcjnym w Shul
Kalasznikow 27 latek z 7 klasami szkoly podstawowej