Polska nie obawia się chińskiego planu (WIDEO)

16 maja 2017

Kraje członkowskie UE nie podpiszą oświadczeń podsumowujących pekiński szczyt Pasa i Szlaku – oświadczył wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jyrki Katainen.

„Jako , która ma mandat i zdolność negocjowania w imieniu państw członkowskich w sprawach handlowych, nie dostaliśmy możliwości negocjowania tekstu” – oświadczył Katainen. Reuters zauważa, że niektórzy zachodni dyplomaci wyrażali obawy, że szczyt i inicjatywa Pasa i Szlaku jest próbą promowania chińskich wpływów na świecie.


O wypowiedź wiceprzewodniczącego KE Jyrki Katainena pytana była premier podczas konferencji prasowej w Pekinie. – Jestem zdziwiona takim oświadczeniem Komisji Europejskiej. W czasie lunchu był obecny przedstawiciel Komisji i zabrał głos. Potwierdził, że Komisja Europejska będzie uczestniczyła w tym projekcie – powiedziała szefowa polskiego rządu. – Wszystkie państwa, które były przy stole, a oprócz Polski z państw europejskich były to: Hiszpania, Włochy, Grecja, Węgry,  przyjęły oświadczenie, które zostało podjęte – dodała Beata .

– Jest duże zainteresowanie współpracą z Polską, zarówno jeżeli chodzi o inwestycje, jak i wymianę handlową – powiedziała premier podsumowując wizytę w Chinach. Szefowa rządu poinformowała, że w Pekinie miały miejsce dobre rozmowy dotyczące współpracy gospodarczej pomiędzy państwami europejskimi, azjatyckimi i afrykańskimi. – Dużo dobrych pomysłów, które zostały podsumowane wolą współpracy, przełożyły się na konkretne programy ogłoszone we wspólnym oświadczeniu, ale też wolą kontynuowania tego formatu – podkreśliła Beata Szydło. Za dwa lata ma odbyć się kolejne spotkanie w tym gronie.


Premier zaznaczyła, że uczestnictwo w Forum było ważne z punktu widzenia Polski. Po pierwsze jest to możliwość rozmowy na temat współpracy gospodarczej z państwami, z którymi na co dzień Polska nie ma możliwości tak częstych kontaktów. Po wtóre, inicjatywa chińska Pasa i Szlaku będzie w najbliższych dekadach zapewne dyktowała warunki rozwoju gospodarczego w regionie – wyjaśniła szefowa polskiego rządu. Jak dodała, podczas wizyty w Chinach odbyła liczne rozmowy z szefami rządów i państw z Azji. – Jest duże zainteresowanie współpracą z Polską, zarówno, jeżeli chodzi o inwestycje, jak i wymianę handlową. Mamy tutaj duże pole do zagospodarowania – powiedziała premier.

Podczas wystąpienia na Forum Pasa i Szlaku prmier Beata Szydło zaznaczyła, że polski rząd od wielu miesięcy pracuje nad wspólnymi punktami strategii rozwoju Polski i Chin. – Liczę, że w niedługim czasie uda się uzgodnić i zrealizować projekty współpracy korzystne dla obu stron – powiedziała.

– W kontekście inicjatywy Pasa i Szlaku Polska jest zainteresowana płaszczyznami współpracy, które z jednej strony przyczynią się do realizacji naszej narodowej strategii rozwojowej, a z drugiej będą wartościowym wkładem w realizację chińskiej inicjatywy – mówiła Beata Szydło. Jak zaznaczyła, powinniśmy unikać sytuacji, w której realizacja promowanego projektu jest w jakikolwiek sposób narzucona czy nieakceptowana przez wszystkie państwa.

Według premier Beaty Szydło inicjatywa Pasa i Szlaku po czterech latach od jej ogłoszenia zdaje się wkraczać w nowy wymiar. – Polska przyłącza się do grupy państw, które dostrzegają w niej szansę rozwoju nowych, dynamicznych relacji gospodarczych – zadeklarowała premier.

Szefowa rządu poinformowała, że rozmowy w Pekinie dotyczyły możliwości współpracy w zakresie inwestycji, turystki, wymiany międzykulturowej i międzyludzkiej, a także współpracy uniwersytetów. Dla Polski najważniejsze jest to, żeby ta współpraca przełożyła się na konkretne projekty prorozwojowe. Mamy już polsko-chińską relację Łódź-Chengdu i chcielibyśmy, żeby te połączenia komunikacyjne były rozbudowywane. Polska ma ambicje być swoistym hubem transportowym pomiędzy Azją a Europą i w ten sposób przedstawialiśmy naszą ofertę – powiedziała premier. Prezes Rady Ministrów zwróciła uwagę, że Polska jest zainteresowana budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, który również może spełniać taką rolę. Zgłosiliśmy inicjatywę szlaku bursztynowego, która jest realizacją połączeń komunikacyjnych w ramach Forum Pasa i Szlaku – wyjaśniła premier. Dodała, że Polska jest zainteresowana – w ramach realizacji tego projektu – zdobywaniem inwestorów, czy też oferowaniem własnych możliwości inwestycyjnych. Polskiej premier w rozmowach w Pekinie towarzyszył powołany kilka dni temu pełnomocnik rządu ds. Polskiego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild. Jego zadaniem jest przygotowanie i realizacja tej inwestycji.

 

Kresy24.pl/premier.gov.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

12 odpowiedzi Polska nie obawia się chińskiego planu (WIDEO)

 1. SyøTroll Odpowiedz

  16 maja 2017 w 08:40

  Oczywiście, że szczyt i inicjatywa Pasa i Szlaku jest próbą promowania chińskich wpływów na świecie. Tak samo jak inne tego typu projekty. Trzeba na nie spojrzeć zarówno jako na potencjalne korzyści jak i zagrożenia.

  • jubus Odpowiedz

   17 maja 2017 w 09:33

   Bardzo dobrze powiedziane. To nic innego jak neo-RWPG, a właściwie przybudówka dla Unii Euroazjatyckiej. Faktycznie, obok „euro-atlantyckiej”, wyrasta nam „eurazjatycka” inicjatywa geopolityczna. Na szczęście, wiele krajów jeszcze trzyma się tego z dala, chociażby Ukraina, Gruzja, Mołdawia, na razie. Podobnie robią kraje skupione wokół Indii, które to mogą, ponownie stać się liderem Ruchu Państw Niezaangażowanych. Moim marzeniem jest, aby Polska zrzuciła w końcu garb UE i NATO i stała się tym, czym Jugosławia była w czasach Zimnej Wojny. Niech Polska pozostanie krajem wolnorynkowym (ale bez dzikiego kapitalizmu), nawet i „demokratycznym”, podobnie jak Jugosławia była krajem „demokracji ludowej”. Ważne, abyśmy jednak nieskończyli ostatecznie, jak Albania.

 2. profesor Odpowiedz

  16 maja 2017 w 09:45

  Nikt tak na poważnie z Polską w Azji nie będzie rozmawiał dopóty, dopóki kraj nasz nie będzie samodzielny i nie poprawi relacji ze swoimi sąsiadami. To wyznacznik dobrych stosunków z innymi państwami nie tylko w Azji.

  • Tomek Odpowiedz

   16 maja 2017 w 15:39

   Czytaj – „nie trzymaj z USA, właź w d… Rosji”. Znać ruskiego trolla 🙂

   • jubus

    17 maja 2017 w 09:36

    Polska może trzymać z USA, będąc poza UE i NATO. Są przykłady takich państw na świecie, chociażby Izrael, Jordania, Indie czy Korea Południowa, Japonia, Australia, Nowa Zelandia.
    Poza tym, tu nie chodzi już o Rosję, bo tego kraju nie ma, jest „zaplecze surowcowo-terytorialne ChRL”. Polska faktycznie, dzisiaj graniczy z Chinami. Granica polsko-chińska przebiega dzisiaj 100 km na wschód od Warszawy. Białoruś, Rosja to kolonie chińskie. Możemy więc mówić, że „polskie marzenia” o granicy polsko-chińskiej, zmaterializowały się.
    Wizyta Szydło była więc kurtuazycjną wizytą w sąsiednim kraju.

   • SyøTroll

    18 maja 2017 w 09:38

    Rosja to „młodszy partner” Chin, zaplecze surowcowe + ochroniarz, skupiający na sobie uwagę USA. Kiedy Chino-Rosja zneutralizuje zagrożenie ze strony USA, FR być może stanie się chińską kolonią, ale dopiero wtedy. Dopóki Polska Rzeczpospolita Europejska jest w NATO i UE jest to granica pomiędzy Chino-Rosją a Euroatlantydą.

 3. Paszeko Odpowiedz

  16 maja 2017 w 13:59

  Jeśli ktoś podpisuje się „profesor” to zapewne nim nie jest a tylko chce, żeby tak był odbierany. Tym bardziej gdy wypisuje głupstwa mające nam zmącić w głowie. Bowiem odnosząc się do wypowiedzi, bycie samodzielnym oznacza właśnie asertywność – wchodzenie w interakcje z otoczeniem zmierzające do uzyskania możliwych korzyści. Nasi sąsiedzi chcą korzyści dla siebie więc w oczywisty sposób będziemy mieć z nimi relacje obarczone napięciem. Samodzielność zawsze jest związana z wytwarzaniem napięcia i oddzielności. A nasi sąsiedzi najchętniej by się nami podzielili między sobą, co nie nastąpi, w każdym razie bez bardzo poważnych szkód po ich stronie.

  • observer48 Odpowiedz

   16 maja 2017 w 15:28

   @Paszeko
   “Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”

   ― Mark Twain

   • SyøTroll

    16 maja 2017 w 18:05

    Dzięki za cytat, skorzystam z rady. Na szczęście nie uważam pana za idiotę.

 4. polak a nie riusski troll Odpowiedz

  16 maja 2017 w 20:52

  observer48
  Brawo! tak trzymać – dzięki postawie takich patriotów jak Pan, kacapii nie udaje się przerobić nas na perelowców- takich ćwierć moskali…. Pozdrawiam serdecznie

  • jubus Odpowiedz

   17 maja 2017 w 09:38

   Ale pan Observer to agent. Agent ChRL, komunista. Tylko komunista i agent chiński, może się cieszyć z tego, ze „polski” rząd liże tyłek bandytom z Pekinu i Waszyngtonu. Rosja jest tak „niepodległa” jak Polska.

 5. Emir Odpowiedz

  18 maja 2017 w 00:31

  Na dziś eksportujemy do Chin towarów za ok 2mld
  W stronę odwrotnA wlewa się do Polski towarów za 21 mld.Czyli 10,5 raza tyle.

  Jeśli otworzymy przepust jeszcze szerzej – obawiam się , że my dołożymy Chińczykom ( no czego ?) jabłek i kefirów za może 0,5 mld a Chińczyki wleją nam śmierdzących plastików i innych towarów za …30 mld?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *