Polska i Litwa za suwerennością Ukrainy

28 marca 2017

Fot. PAP

Poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i apel do władz Białorusi o poszanowanie praw człowieka – to najważniejsze punkty dokumentu końcowego VIII sesji zgromadzenia parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy. „ i są gotowe wspierać suwerenność Ukrainy. Naszą największą troską jest bezpieczeństwo” – powiedział marszałek Senatu RP Stanisław . Podpisanie dokumentu zakończyło się dwudniowe obrady w Warszawie. Kolejna sesja odbędzie się w 2018 r. w Wilnie.

Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski podkreślił, że w czasie sesji rozmawiano o sprawach najważniejszych dla trzech krajów. A najważniejsze jest bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo Ukrainy, dlatego w pierwszych akapitach dokumentu końcowego jest mowa o okupacji Krymu i rosyjskiej agresji.


Przewodniczący Sejmu Litwy Viktoras Pranckietis potwierdził, że bezpieczeństwo Ukrainy jest sprawą kluczową. „Poświęciliśmy wiele uwagi bezpieczeństwu, bo granice bezpiecznych terytoriów nie są zbieżne z granicami Unii Europejskiej” – zaznaczył.

Przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej Andrij podziękował za poparcie dla Kijowa, które znalazło się w dokumencie końcowym. Napisano tam, że trzy kraje wzywają, aby nie znosić sankcji wobec Rosji dopóki nie zakończy się okupacja Krymu, a porozumienia mińskie zrealizowane.


Zgromadzenie Parlamentarne zaapelowało do parlamentów państw członkowskich Unii Europejskiej o rozważenie bilateralnej pomocy dla Ukrainy i wyraziło poparcie dla inicjatyw międzynarodowych na wzór Planu Marshalla, który zapewniłyby pomoc inwestycyjną dla ukraińskiej gospodarki, wiążąc ją z postępem we wprowadzaniu reform. Postanowiono wystosować list do parlamentów członkowskich krajów UE oraz Kongresu Stanów Zjednoczonych z apelem o wsparcie dla Ukrainy. Wezwano również do jak najszybszego pełnego wdrożenia Umowy o stowarzyszeniu między UE a Ukrainą i zakończenia procedury zniesienia obowiązku wizowego dla Ukraińców.

Przedstawiciele parlamentów Polski, Litwy i Ukrainy wyrazili też zaniepokojenie gwałtowną reakcją białoruskich władz na pokojowe manifestacje. Podkreślili, że Białorusini mają prawo do wolności zgromadzeń. Zaapelowali do władz w Mińsku o respektowanie podstawowych praw człowieka i zwolnienie wszystkich zatrzymanych w czasie protestów.

Zgromadzenie wsparło starania na rzecz rozbudowy najważniejszych połączeń infrastrukturalnych między trzema państwami (w tym elektroenergetycznych linii przesylowych, gazociągów, linii kolejowych i dróg) oraz podkreśliło potencjał tkwiący w realizacji projektu trasy transeuropejskiej „Via Carpatia”, z odgałęzieniem po stronie ukraińskiej, a także projektu „Via Baltica”. Zwrócono też uwagę na zagrożenia związane z budową niebezpiecznej elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi.

Następne wspólne posiedzenie zgromadzenia parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy odbędzie się w przyszłym roku w Wilnie.

Kresy24.pl/wilnoteka.lt

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

3 odpowiedzi Polska i Litwa za suwerennością Ukrainy

 1. leśnik Odpowiedz

  28 marca 2017 w 22:05

  A co z okupacją Małopolski Wschodniej,nasi „bracia” i polski rząd nie widzą problemu?

 2. mariusz67 Odpowiedz

  29 marca 2017 w 14:37

  Rozmawiali głównie o sprawach Ukrainy i Białorusi. A gdzie najważniejszy temat, jakim powinna być troska o naszych Rodaków na Kresach, którzy doświadczają dyskryminacji, także w „unijnej” Litwie?

 3. józef III Odpowiedz

  3 kwietnia 2017 w 12:16

  Uwolnić orkę !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *