Współdziałanie w ramach akcji #Polonia4Neighbours umacnia nie tylko więzi Polski z Polonią i Polonii z Polską, lecz także Polski ze światem. Na naszych oczach i przy naszym współudziale powstają nowe mosty współpracy, pomocy i solidarności – mówi „Kurierowi Wileńskiemu” Iwona Kozłowska, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Jako dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ jest Pani inicjatorką akcji #Polonia4Neighbours. Jakie są główne cele tej kampanii?
Akcja#Polonia4Neighbours to przede wszystkim niesienie pomocy potrzebującym i wspieranie działań podejmowanych przez środowiska polonijne na całym świecie w walce z pandemią. Chcemy jako ministerstwo być blisko Polonii oraz razem z Polonią i Polakami za granicą nieść pomoc krajom dotkniętym pandemią. Liczne oddolne inicjatywy rozwijane w tym trudnym dla wszystkich okresie potwierdzają, że Polacy i osoby polskiego pochodzenia w nadzwyczajnych sytuacjach zdolni są do nadzwyczajnych działań, że angażują się obywatelsko, wspierają lokalną społeczność, niosą pomoc potrzebującym, wspierają kraje swojego zamieszkania, są solidarni z sąsiadami.
Jesteśmy dumni, że jako Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ RP możemy te wspaniałe gesty pomocy i solidarności wspierać niezależnie od szerokości geograficznej. To współdziałanie umacnia nie tylko więzi Polski z Polonią i Polonii z Polską, lecz także Polski ze światem. Na naszych oczach i przy naszym współudziale powstają nowe mosty współpracy, pomocy i solidarności – jakże ważne i potrzebne w komunikacji międzynarodowej, od Brazylii, Wenezueli przez Islandię, Wielką Brytanię po Japonię, Singapur czy Australię.
Z jakim odzewem spotkał się apel o nadsyłanie relacji dotyczących pomocy udzielanej przez Polaków na całym świecie w czasie pandemii?
Odzew ze strony Polonii jest imponujący. Zachęcam do śledzenia informacji zaznaczonych hashtagiem #Polonia4Neighbours w mediach społecznościowych. Od początku kwietnia liczba postów i reakcji na Twitterze przekroczyła 3 tys. Poza kontami głównymi MSZ i placówek w komunikację włączają się inne instytucje rządowe, organizacje pozarządowe oraz media, a przede wszystkim przedstawiciele Polonii. To oni są głównymi bohaterami całej Akcji czytaj dalej…
Dodaj komentarz