Polacy! Pamiętajcie o obrońcach ojczyzny!

14 lipca 2017

„Zadbajmy o groby opuszczone, pozostające bez stałej opieki z powodu tego, że krewni pochowanych w nich osób zostali wywiezieni na Syberię, lub (zagrożeni represjami i zesłaniem na nieludzką ziemię) zmuszeni zostali do opuszczenia swoich małych ojczyzn i wyjazdu do Polski” – apeluje prezes działającego przy Związku Polaków na Białorusi Komitetu Ochrony Polskich Miejsc Pamięci Narodowej.

Tadeusz , prezes działającego przy Związku Polaków na Białorusi Komitetu Ochrony Polskich Miejsc Pamięci Narodowej, zwraca się z apelem do wszystkich prezesów oddziałów terenowych i działaczy organizacji o objęcie opieką polskich miejsc pamięci narodowej, znajdujących się na terenie ich oddziałów.


Prosi on działaczy organizacji, aby „w natłoku spraw i obowiązków nie zapominali oni o grobach i cmentarzach polskich powstańców, żołnierzy i partyzantów, którzy oddali życie za Ojczyznę w powstaniach narodowych, a także wojnach i konfliktach zbrojnych”.

Tadeuszowi Malewiczowi chodzi między innymi o miejsca wiecznego spoczynku obrońców Ojczyzny, poległych z rąk sowieckich, a także niemieckich wrogów Polski i Polaków w czasach wojny polsko-bolszewickiej, w okresie międzywojennym, podczas wojny obronnej 1939 roku, II wojny światowej i w czasach stalinowskich”.


Prezes Malewicz przypomina, że nad pamiątkami, pozostawionymi nam przez dziadów-pradziadów, jest naszym ludzkim, a także narodowym obowiązkiem jako Polaków.

Wzywa do zadbania ze szczególną pieczołowitością o symboliczne groby i miejsca, przypominające o rodakach, których szczątki pochowane zostały w miejscach dotąd nieznanych. Chodzi przede wszystkim o pielęgnowanie pamięci o ofiarach stalinizmu, czyli o mordowanych w sposób podstępny i bestialski dowódcach oddziałów Armii Krajowej, jej niezłomnych żołnierzy i pomagającej im ludności.

„Ogarnijmy ich naszą wdzięczną pamięcią i wspólną modlitwą przy zadbanych mogiłach i na uporządkowanych cmentarzach!” – kończy apel do działaczy ZPB Tadeusz Malewicz.

Kresy24.pl/ Znadniemna.pl/AB

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *