Od zwiedzania miejsc pamięci w okolicach Grodna, związanych z kampanią wrześniową 1939 roku, rozpoczęły się w sobotę 20 września, obchody 75. rocznicy Obrony Grodna przed Armią Czerwoną we wrześniu 1939 roku.
Kilkudniowy program obchodów tej jakże ważnej dla społeczności polskiej, ale też dla wszystkich mieszkańców Grodna rocznicy – legendarnej bohaterskiej postawy Grodnian wobec agresji radzieckiej przeciwko walczącej z hitlerowskimi Niemcami Polsce, przewiduje między; innymi otwarcie wystaw tematycznych, dyskusję historyków na temat doniosłego wydarzenia oraz premierę filmu „KREW na BRUKU. GRODNO 1939”, opowiadającego o ofierze, jaką złożyli grodnianie, broniąc swojego miasta i Ojczyzny przed bolszewizmem.
Jutrzejszy objazd miejsc pamięci rozpocznie się o 8.00 i potrwa przez cały dzień. Działacze zapalą znicze i pomodlą się przy grobach i pomnikach uczestników kampanii wrześniowej i obrońców Grodna w kilkunastu podgrodzieńskich miejscowościach. Ostatnim miejscem na mapie sobotniej wędrówki po miejscach pamięci, był cmentarz w Sopoćkiniach, gdzie znajduje się kwatera żołnierzy, poległych w wojnie obronnej 1939 roku oraz grób dowódcy Grupy Operacyjnej „Grodno” generała Józefa Olszyny-Wilczyńskiego, zamordowanego przez sowietów pod Sopoćkiniami 22 września 1939 roku.
Pierwszy dzień obchodów 75. rocznicy Obrony Grodna w 1939 roku zakończył się apelem poległych na cmentarzu w Sopoćkiniach.
W niedzielę, Polacy spotkali się o 9.30 na cmentarzu franciszkańskim w Grodnie, aby wspólnie pomodlić się za dusze poległych patriotów miasta i Polski. Następnie modlitwą uczcili pamięć bohaterów na cmentarzu pobernardyńskim, na mogiłach poległych zapalili znicze. Kolejnym punktem był cmentarz garnizonowy, gdzie Polacy uczestniczyli w apelu poległych. O 12.30 w kościele Pobernardyńskim odprawiona została Msza Święta w intencji obrońców Grodna i Polski w 1939 roku.
Niedzielny program obchodów przewidywał też wernisaż wystawy obrazów malarzy z Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB, poświęconej Obronie Grodna. Po wernisażu wystawy malarskiej, który odbył się w pomieszczeniu ZPB o godz. 16.00, uczestnicy obchodów mogli uczestniczyć w otwarciu innej wystawy pt. „Rzeczpospolita utracona”, przygotowanej przez Oddział Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.
Wystawa IPN została otwarta na terenie Konsulatu Generalnego RP w Grodnie. Polska placówka konsularna zaprosiła wszystkich zainteresowanych do swojej sali kinowej na dyskusję historyków polskich i białoruskich na temat Obrony Grodna we wrześniu 1939 roku.
Uwieńczeniem obchodów 75. rocznicy Obrony Grodna będzie premiera dokumentalnego filmu inscenizowanego „KREW na BRUKU. GRODNO 1939”, zrealizowanego przez warszawską Fundację Joachima Lelewela we współpracy między innymi ze Związkiem Polaków na Białorusi. To wydarzenie jest zaplanowane na przyszły tydzień. O dokładnym terminie premiery filmowej poinformujemy.
Związek Polaków na Białorusi serdecznie zaprasza wszystkich grodnian oraz gości miasta do udziału w obchodach rocznicy niezwykle ważnego dla kształtowania naszej tożsamości i dumy narodowej wydarzenia historycznego, jakim była Obrona Grodna w dniach 20-22 września 1939 roku.
Znadniemna.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!