Poczobut: Łukaszenka oferuje Polsce taki sam deal, jaki proponował Putinowi

8 czerwca 2017

Już prawie rok mamy do czynienia z tzw. „ociepleniem” na linii Mińska – , słyszymy szumne oświadczenia o normalizacji stosunków między Białorusią i Polską, aż tu nagle niespodzianka. Ku zdziwieniu powszechnemu zapowiada nowelizację Kodeksu Oświatowego, konsekwencją którego będzie  dwóch istniejących na terytorium Białorusi szkół z polskim językiem nauczania.

Andrzej , działacz Związku Polaków na Białorusi skomentował w rozmowie z telewizją Biełsat skandaliczną sytuację, w której białoruski deklaruje z jednej strony chęć utrzymania dobrych relacji z Polską, z drugiej strony coraz bardziej ogranicza swobody polskiej mniejszości.


– Jest w tym sprzeczność – ale w rzeczywistości białoruskie władze proponują Polsce taki układ jaki niegdyś zaproponował Putinowi Alaksander Ryhorowicz . Czyli „Kotlety osobno i muchy osobno”. Oficjalnie Białoruś chce współpracować w sferze gospodarczej, dlatego zależy jej na ocieplaniu relacji, jednak absolutnie nie chce rozmawiać o polskiej mniejszości, o Związku Polaków na Białorusi, o prawach Polaków naruszanych przez białoruskie władze.

Przypomnijmy, na Białorusi są jedynie dwie szkoły z polskim językiem nauczania – w Grodnie i w Wołkowysku. Obie zbudowane w latach dziewięćdziesiątych za polskie pieniądze. Funkcjonują one jednak za środki pochodzące z białoruskiego budżetu, obowiązują tam również zasady białoruskie. Do ilu klas będzie prowadzony nabór i według jakiego programu nauczane będą , o tym decydują . Ale i te już wkrótce znikną – zostaną zamienione na szkoły dwujęzyczne z językiem rosyjskim lub białoruskim, bo białoruski resort edukacji chce znowelizować Kodeks Edukacji. Nowelizacja zakłada, że: „W klasach szkół średnich ogólnokształcących, w których nauka i wychowanie jest prowadzone w języku mniejszości narodowej, nauczanie przedmiotów „Człowiek i Świat”, „ Białorusi”, „ Świata”, „Wiedza o Społeczeństwie” i „Geografia” jest prowadzone w jednym z państwowych języków Republiki Białoruś (rosyjski lub białoruski – przyp.)”.


„Na życzenie uczących się i ich prawnych przedstawicieli decyzją miejscowych władz wykonawczych (…) lista przedmiotów, których nauczanie będzie prowadzone w jednym z języków państwowych Republiki Białoruś może zostać rozszerzona”.

Co to oznacza w praktyce? Ano to, że przedmioty, które dotychczas były w szkołach mniejszości polskiej na Białorusi nauczane po polsku teraz będą nauczane po rosyjsku lub – co mniej prawdopodobne – po białorusku. Również maturę polskich szkół w Grodnie i Wołkowysku będą zdawać po rosyjsku.

Według Andżeliki , prezes , to kolejne i prawdopodobnie decydujące podejście białoruskich władz do likwidacji szkół polskich i przekształcenia ich w szkoły dwujęzyczne – z językiem rosyjskim.

Czytaj również:

Winnicki: Polski rząd popełnił błąd ws. Białorusi

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

8 odpowiedzi Poczobut: Łukaszenka oferuje Polsce taki sam deal, jaki proponował Putinowi

 1. gegroza Odpowiedz

  8 czerwca 2017 w 20:04

  Nie ma się co chrzanić z dzikusami – zamknąć granicę i zmusić ich do szacunku dla Polaków.

  • profesor Odpowiedz

   8 czerwca 2017 w 22:36

   jak przestaną „prześladować Polaków na Białorusi”, to kto tym powyżej i za co będzie płacił z naszych podatków? Nikt! I temat będzie zamknięty, a tak, kasa kasa kasa.

   • Uczeń

    9 czerwca 2017 w 08:11

    Napewno Panu profesorku będzie ciężko bez emerytury UBckiej. Tak – kasa kasa kasa.

  • zbigniew2707 Odpowiedz

   11 czerwca 2017 w 14:04

   Znowu Poczobut mąci i straszy rusyfikacją.Dopiero z dalszej treści tekstu wynika, że sprawa dotyczy nie tylko Polaków, ale wszystkich mniejszości narodowych.Chodzi o nauczanie niektórych przedmiotów w białoruskim języku państwowym: białoruskim lub rosyjskim. Nie ma to nic wspólnego z prześladowaniem jakiejkolwiek mniejszości narodowej, a jedynie jednym z elementów wychowania obywatelskiego również białoruskich Polaków. To nie jest żadne ograniczanie praw mniejszości Przecież wszystkie szkoły, finansowane przez państwo mają kształcić w pierwszym rzędzie kadry dla Białorusi. A Związek Polaków na Białorusi ma się nie gorzej niż na Litwie czy też Ukrainie. Poczbut zwalcza ten Związek, a uaktywnia się razem z będącym na zagranicznym garnuszku nielegalnie działającym pseudozwiązku „Kresovia” Andżeliki Borys

   • ltp

    23 kwietnia 2018 w 10:33

    2707, to nr ewidencyjny po leningradem?

 2. profesor Odpowiedz

  9 czerwca 2017 w 13:00

  … jak mamy takich nieinteligentnych „uczniów”, to z pewnością mamy pełne ręce roboty na uczelniach polskich ). Pozdrawiam.

  • Uczeń Odpowiedz

   10 czerwca 2017 w 07:04

   Panie profesorze, na jakiej uczelni wykładasz, w Petersburgu czy w Moskwie?

   • profesor

    10 czerwca 2017 w 18:11

    Profesorem albo się jest albo się nie jest. Czytaj książki i ucz się. Pozdrawiam).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *