
Fot:/x.com/SecRubio
Sekretarz stanu USA Marco Rubio przeprowadził rozmowę z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem, poinformowały 17 kwietnia służby prasowe obu ministerstw.
„Sekretarz stanu przekazał swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi tę samą wiadomość, którą zespół amerykański przekazał delegacji ukraińskiej i naszym europejskim sojusznikom w Paryżu: prezydent Trump i Stany Zjednoczone chcą zakończenia tej wojny i już przedstawili zarys silnego i trwałego pokoju wszystkim stronom” – poinformował Departament Stanu USA .
Jak poinformowała rzeczniczka Departamentu Stanu Tammy Bruce, pozytywna reakcja Paryża na amerykańskie propozycje pokazuje, że osiągnięcie pokoju jest możliwe – pod warunkiem, że wszystkie strony będą faktycznie dążyć do osiągnięcia porozumienia.
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało z kolei, że Rubio poinformował Ławrowa o kontaktach z przedstawicielami Ukrainy, Francji i szeregu innych krajów europejskich.
Jak stwierdziło rosyjskie ministerstwo, Ławrow „potwierdził gotowość Moskwy do kontynuowania wspólnej pracy z amerykańskimi kolegami w celu niezawodnego wyeliminowania przyczyn kryzysu ukraińskiego”.
17 kwietnia w Paryżu odbyły się spotkania przedstawicieli Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Europy w sprawie zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej.
Stronę amerykańską w negocjacjach w Paryżu reprezentowali sekretarz stanu Marco Rubio, specjalny wysłannik USA na Ukrainę Keith Kellogg (który nazwał spotkania w Pałacu Elizejskim „bardzo produktywnymi”) oraz specjalny wysłannik prezydenta USA Steve Witkoff. Delegacji ukraińskiej przewodniczyli minister obrony Rustem Umerow i szef Biura Prezydenta Andrij Jarmak.
W negocjacjach uczestniczyli również przedstawiciele władz Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Według francuskiego ministra spraw zagranicznych Jeana-Noela Barrota kolejna runda rozmów odbędzie się w przyszłym tygodniu w Londynie.
Oficjalnie Moskwa twierdzi, że dąży do pokoju, ale na własnych warunkach, co obejmuje nie tylko zrzeczenie się przez Ukrainę okupowanego Krymu i czterech regionów, które Moskwa zaanektowała, nie sprawując nad nimi pełnej kontroli, ale także odmowę przystąpienia do NATO i prawdopodobnie inne ustępstwa.
Przypomnijmy, że 16 kwietnia Donald Trump podczas spotkania z premier Włoch Giorgią Meloni dał Putinowi trzy dni na zawieszenie broni na Ukrainie. Prezydent USA spodziewa się usłyszeć w tym tygodniu decyzję rosyjskiego dyktatora Władimira Putina w sprawie Ukrainy.
ba
1 komentarz
Wielka Smuta
18 kwietnia 2025 o 09:53Ukraińcy, chcemy zobaczyć palący się Kreml – siedzibę zorganizowanej grupy przestępczej, a jeśli będą chcieli go odbudować, to znowu.