Z badania opublikowanego w środę przez Kiloński Instytut Gospodarki Światowej (IfW) wynika, że po raz pierwszy od początku wojny Europa wyprzedziła Stany Zjednoczone w zobowiązaniach pomocowych dla Ukrainy.
Kraje i instytucje UE zobowiązały się do przekazania niemal 52 mld euro pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej. Zobowiązania podjęte przez USA opiewają na nieco mniej niż 48 mld euro.
Głównym powodem zmian jest pakiet pomocy makrofinansowej na 18 mld euro, który UE planuje na 2023 rok, a któremu sprzeciwia się Budapeszt.
„Do tej pory wsparcie UE dla Ukrainy od początku wojny zawsze pozostawało w tyle za wsparciem Stanów Zjednoczonych. Zmieniło się to w ostatnich tygodniach, ponieważ łączna wartość zobowiązań UE przekracza obecnie zobowiązania USA. Duże nowe zobowiązanie UE jest pożądanym zjawiskiem, biorąc pod uwagę ważną rolę tej wojny dla bezpieczeństwa europejskiego. Ważne jest jednak, aby rządy UE teraz zadbały o to, by zapowiadana pomoc rzeczywiście dotarła na Ukrainę tak szybko, jak to możliwe, bez wielomiesięcznej zwłoki” – mówi Christoph Trebesch, szef zespołu opracowującego Ukraine Support Tracker i dyrektor ośrodka badawczego Instytutu Kilońskiego.
Jednocześnie, według opublikowanych danych, Niemcy stały się największym krajem-darczyńcą w Europie. Po raz pierwszy Niemcy wyprzedziły Wielką Brytanię z łączną kwotą obiecanego wsparcia dla Ukrainy w wysokości 12,6 mld euro.
ba za eurointegration.com.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!