
Aleś Bialacki podczas posiedzenia. Fot> spring96.org
Białoruski laureat Nagrody Nobla Aleś Bialacki odbył swoją pierwszą wizytę zagraniczną po uwolnieniu. Uczestniczył w spotkaniach podczas sesji Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie.
Jak podaje centrum praw człowieka „Wiasna”, przewodniczący organizacji Aleś Bialacki przemawiał w Genewie 11 marca podczas dyskusji ;„Dajmy głos ofiarom: sytuacja praw człowieka na Białorusi”.
Organizatorami były Stałe Przedstawicielstwa Litwy, Norwegii, Polski i Szwecji przy ONZ. W spotkaniu uczestniczyli politycy, ambasadorzy, obrońcy praw człowieka i byli więźniowie polityczni. Spotkanie moderował Vitis Jurkonis z Freedom House.
Celem spotkania było zwrócenie uwagi na systematyczne łamanie praw człowieka na Białorusi, represje wobec obrońców praw człowieka, dziennikarzy i społeczeństwa obywatelskiego. Dyskutowano o znaczeniu wspierania białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego w walce o wolność i praworządność.
Jak podała „Wiasna”, jednym z głównych tematów spotkania była potrzeba rozszerzenia mandatów Specjalnego Sprawozdawcy i Grupy Niezależnych Ekspertów, gdyż międzynarodowy monitoring i silny mandat nadal mają duże znaczenie dla dokumentowania naruszeń i zapewniania sprawiedliwości ofiarom.
„To moja pierwsza wizyta międzynarodowa. Podczas dyskusji na marginesie sesji podkreśliłem, że Białoruś potrzebuje zarówno grupy niezależnych ekspertów ds. sytuacji praw człowieka na Białorusi, jak i specjalnego sprawozdawcy ds. Białorusi. Nawet w czasach licznych kryzysów na świecie ważne jest, aby Białoruś pozostała w centrum uwagi międzynarodowej, ponieważ sytuacja praw człowieka w tym kraju pogarsza się. Każdego dnia odnotowujemy nowe przypadki represji politycznych, a więźniów politycznych przybywa. Dlatego ważne jest, aby systematycznie kontynuować naszą pracę na szczeblu międzynarodowym – w tym dokumentować wszystkie naruszenia, aby później móc pociągnąć winnych do odpowiedzialności” – powiedział m.in. Aleś Bialacki.
Unia Europejska planuje przedstawić swoją doroczną rezolucję w sprawie Białorusi na tej sesji Rady ONZ w odpowiedzi na pogarszającą się sytuację w tym kraju.
Delegacja Unii Europejskiej, przemawiająca na tym posiedzeniu jako jedna całość, napisała przy tej okazji:
Raporty z tego miejsca wskazują na systematyczne, powszechne i rażące naruszenia praw człowieka, w tym czyny, które mogą stanowić zbrodnie przeciwko ludzkości. W obliczu utrwalonej bezkarności, stały międzynarodowy monitoring i silny mandat śledczy pozostają niezbędne, aby zapewnić pociągnięcie do odpowiedzialności i zapewnić ofiarom sprawiedliwość.
wa za svaboda.org










Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!