Po co Łukaszenka pojechał na Kreml?

22 listopada 2016

Lukaszenka-Putin

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir przyjmie we wtorek białoruskiego dyktatora. Aleksander udaje się 22 listopada na z wizytą roboczą, informuje służba prasowa prezydenta FR. 

„Oczekuje się, że podczas rozmów szefowie państw omówią najważniejsze kwestie stosunków dwustronnych, perspektywy promocji integracji euroazjatyckiej, jak również aktualne problemy międzynarodowe” – czytamy w komunikacie.


Szefowie Rosji i Białorusi planują również odwiedzić cerkiew Chrystusa Zbawiciela, żeby złożyć życzenia Patriarsze Moskwy i Wszechrusi Cyrylowi z okazji jego 70. urodzin, informuje służba prasowa Kremla.

Biuro rzecznika rosyjskiego przywódcy potwierdziło w poniedziałek, że Łukaszenka  złoży roboczą wizytę w Federacji Rosyjskiej 22 listopada. Potwierdził to również rosyjski ambasador na Białorusi Aleksander Surikow sugerując, że wiodącym tematem spotkania przywódców będą kwestie polityczne.


„Myślę, że w pierwszej kolejności (podczas rozmów Łukaszenki i Putina – red.) będą podejmowane kwestie polityczne – w świetle zmieniającej się sytuacji na świecie” – powiedział dziennikarzom 18 listopada w Mińsku ambasador FR. W tym kontekście przypomniał, o mających miejsce w ostatnim czasie wyborach prezydenckich w USA, Mołdawii i innych krajach.

„Kwestie gospodarcze – nie będą głównym tematem, chociaż i o tym będzie rozmowa”, – powiedział Surikow.

Strona białoruska potwierdziła spotkanie głów państwa dopiero we wtorek.

W poniedziałek Aleksander Łukaszenka przyjął delegację Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa Rady UE.

Na spotkaniu z europejskimi ambasadorami powiedział, że po zniesieniu w lutym 2016 roku  sankcji wobec Mińska, powstała korzystna sytuacja dla rozwoju współpracy między Białorusią a UE.

„… Mamy unikalną szansę, aby uczynić ją rzeczywiście wzajemnie korzystną i wspierającą rozwój gospodarczy dla dobra naszych państw” — powiedział Łukaszenka.

Podkreślił, że już teraz widoczne są pierwsze pozytywne rezultaty współpracy. Wśród nich wymienił wzmocnienie współdziałania w sferze migracji, zaktywizowanie współpracy w zakresie pomocy międzynarodowej, powstanie koordynacyjnej grupy -UE, nawiązanie kontaktów w różnych branżach, zatwierdzenie mandatu Europejskiego Banku Inwestycyjnego na współpracę z Mińskiem, czy nowej strategii Europejskiego Banku Rekonstrukcji i Rozwoju dla Białorusi.

„Popieramy wszystkie te kroki… Niestety w stosunkach wzajemnych Białoruś i UE nadal kierują się prawem sprzed ponad 25 lat nie biorącym pod uwagę nowych realiów geopolitycznych. Zastanówmy się razem, jak możemy posunąć się do przodu w tej kwestii” — prosił Łukaszenka. Jego zdaniem UE mogłaby mieć swój wkład we wzmocnienie niezależności gospodarczej Białorusi, gdyby zdecydowała się na zniesienie ograniczeń w handlu, dostęp białoruskich towarów na rynek unijny, udzielenie pomocy w stosunkach z MSW i poprawa pozycji Mińska w rankingu kredytowym Organizacji Współpracy i Rozwoju Gospodarczego.

Łukaszenka wyraził także nadzieję na aktywizację rozmów w sprawie wejścia Białorusi do WTO. Przypomniał on, że w okresie obowiązywania sankcji wobec Białorusi nie tylko nie wprowadził sankcji wobec unii, ale”zawsze popierał UE” w kwestiach dotyczących jej „interesów na Białorusi i na kierunku wschodnim”.

Zachęcamy do komentowania materiału na naszym oficjalnym fanpage’u: https://www.facebook.com/semperkresy/

Kresy24.pl/charter97.org

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *