Mołdawski parlament przyjął w drugim czytaniu projekt ustawy zainicjowany przez prorządową partię PAS, który wprowadził we wszystkich ustawach pojęcie „języka rumuńskiego” zamiast „mołdawskiego” i „rodzimego”. Poinformował o tym portal „Europejska Prawda”.
Przed posiedzeniem komuniści i socjaliści domagali się usunięcia z porządku obrad projektu tej ustawy, ale ich propozycja nie uzyskała wymaganej liczby głosów.
Przyjęcie projektu odbyło się bez dyskusji i trwało zaledwie kilka minut. Za przyjęciem ustawy głosowało 58 posłów. Po tym posłowie PAS wstali i krzyknęli „Brawo!”, podczas gdy komuniści i socjaliści rozwinęli transparenty w proteście.
Od 1989 roku, zgodnie z konstytucją Mołdawii, językiem państwowym jest „język mołdawski”. Faktycznie jest identyczny z językiem rumuńskim.
5 grudnia 2013 r. Sąd Konstytucyjny Mołdawii wydał orzeczenie językowe, ale nie odpowiedział na pytanie, który język jest językiem państwowym w tym kraju. W ustawach dominowała syntagma „język mołdawski”. Mołdawski parlament nie dokonywał wcześniej żadnych zmian w konstytucji w tej sprawie. Jednak 2 marca 2023 r. zatwierdził projekt ustawy, zgodnie z którym wszystkie syntagmy „język mołdawski” zostaną zastąpione we wszystkich dokumentach i konstytucji na „język rumuński”.
Wcześniej językowi mołdawskiemu przypisywano kody ISO 639 „mo” i „mol”, w 2000 roku zostały one anulowane, a teraz język mołdawski nie ma kodu ISO. Również znany przewodnik po językach świata „Ethnologue: Languages of the World”, który zawiera dane o ponad 7 tysiącach żywych językach świata, nie wymienia mołdawskiego jako odrębnego języka, ale jako alternatywną nazwę rumuńskiego.
W marcu 2017 r. na stronie internetowej ówczesnego prezydenta Igora Dodona zmieniono nazwę języka z rumuńskiego na mołdawski. Jego zdaniem krok ten odpowiadał wykładni konstytucyjnej. Po wyborze Mai Sandu na prezydenta ponownie zmieniono nazwę języka na rumuński.
Opr. TB, www.eurointegration.com.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!