
Narodowy Bank Polski. Główne wejście do budynku NBP przy ulicy Świętokrzyskiej w Warszawie. Fot: flickr.com/photos/narodowybankpolski/
17 kwietnia wchodzi w życie uchwała Ministerstwa Obrony Narodowej przyjęta 27 marca, a opublikowana 3 kwietnia, która stała się podstawą prawną do podejmowania przez organy ścigania działań przeciwko osobom fotografującym lub nagrywającym na wideo obiekty strategiczne lub ruchomy majątek tego rodzaju.
Jednym słowem, od dziś (17 kwietnia) w Polsce obowiązuje zakaz fotografowania obiektów wojskowych oraz niektórych obiektów infrastruktury cywilnej – takich jak elektrownie, linie kolejowe, lotniska i mosty. Aby sfotografować, nagrać materiał z tymi obiektami, musisz mieć specjalne zezwolenia. Za złamanie zakazu grozi do 30 dni aresztu, grzywna w wysokości do 20 tysięcy złotych oraz utrata sprzętu. Przepisy dotyczą także cywilnej infrastruktury krytycznej, takiej jak wodociągi i kolej.
Jak podaje rdc.pl, zgodnie z rozporządzeniem przygotowanym przez resort obrony, zakaz fotografowania dotyczy takich miejsc, jak obiekty, w których odbywa się produkcja, remont i magazynowanie uzbrojenia, sprzętu wojskowego lub środków bojowych. Na liście są też magazyny z rezerwami strategicznymi, mosty, wiadukty i tunele w ciągu dróg ważnych dla obronności oraz porty morskie, infrastruktura łączności czy obiekty pocztowe oraz telekomunikacyjne.
Zakaz fotografowania wprowadza się też w takich miejscach, jak Narodowy Bank Polski i Bank Gospodarstwa Krajowego. W rozporządzeniu opisano też wyjątki. Zdjęcia obiektom objętym zakazem będą mogli wykonywać profesjonalni fotoreporterzy, jeśli wcześniej uzyskają na to zgodę odpowiednich organów.
ba na podst. rdc.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!