Władze Rosji spodziewają się, że administracja Donalda Trumpa rozpocznie w niedalekiej przyszłości stopniowe znoszenie sankcji wobec reżimu Putina. Świadczą o tym dokumenty zdobyte przez ukraińskiego dziennikarza i korespondenta wojennego Andrija Caplienkę.
Szczegółowa notatka rosyjskiego ministerstwa gospodarki wymienia rosyjskie firmy i sektory, wobec których Moskwa spodziewa się zniesienia sankcji przez Amerykanów w najbliższej przyszłości. Ukraińskim hakerom udało się zdobyć takie dane 21 lutego.
Rząd rosyjski rozpoczął pracę nad dokumentem już w lutym. Został on przygotowany przez rosyjskie ministerstwo gospodarki po rozmowie telefonicznej Trumpa i Putina 12 lutego i trzy dni po rozmowach w Rijadzie między Rosjanami i Amerykanami 18 lutego. Co więcej, według źródeł, dokument został już przekazany Amerykanom.
Dziedziny gospodarki, objęte amerykańskimi sankcjami, zostały podzielone na kilkanaście sektorów: sektor tzw. sankcji horyzontalnych, a także finanse, transport, energetyka, lotnictwo, inżynieria mechaniczna, górnictwo, produkcja narzędzi, technologie, chemia, sfera humanitarna i aktywa państwowe.
Każdemu sektorowi przypisany jest jego własny kolor – czerwony, żółty i zielony. Kolor czerwony oznacza firmy, których zniesienie sankcji ma dla Kremla kluczowe znaczenie, kolor żółty oznacza obszary mniej ważne, a kolor zielony oznacza obszary, których sankcje praktycznie nie dotyczą.
Rosjanie wskazali następujące sektory gospodarki, które mające krytyczne znaczenie i zostały dotknięte amerykańskimi sankcjami: produkcja ropy naftowej i gazu, przetwórstwo, bankowość obsługująca kompleks paliwowo-energetyczny, „flota cienia” transportująca ropę z Rosji, dostawy części zamiennych dla przemysłu lotniczego.
Wśród przedsiębiorstw, wobec których spodziewane jest zniesienie sankcji, znajdują się firmy z sektora wydobywczego i przetwórstwa ropy naftowej i gazu, a więc Rosnieft, Gazpromnieft, Surgutnieftiegaz, gazowe teminale arktyczne 1, 2, 3, Transnieft, Wostok Oil.
Rosja spodziewa się zniesienia następujących ograniczeń w stosunku do tych firm: blokowanie działalności tych firm w USA i UE, zakaz dostarczania sprzętu do produkcji i przetwarzania ropy naftowej, ograniczenia w finansowaniu, ograniczenia w eksporcie ropy naftowej (tzw. pułap cenowy).
Kolejnym najważniejszym sektorem są finanse, w szczególności banki obsługujące sektor paliwowo-energetyczny. Rosja oczekuje, że w odniesieniu do tych firm mogą zniesione sankcje w postaci zamrożenia aktywów, odłączenia od systemu SWIFT i zablokowania transakcji międzynarodowych. Na przygotowanej przez rosyjskie ministerstwo gospodarki znalazły się Sbierbank, WTB, Promswiazbank, WEB RF, Gazprombank, Sowkombank, Moskiewski Bank Kredytowy i Alfa-Bank.
Innym ważnym sektorem, który mógłby zostać zwolniony z sankcji, jest „flota cienia”, w szczególności eksport ropy naftowej omijający sankcje. Tutaj na liście znalazły się Nowoczesna Flota Handlowa, Rosnieftieftłot i SUN Ship Management Ltd (Zjednoczone Emiraty Arabskie).
Rosja spodziewa się zniesienia sankcji wobec tych firm, w tym odblokowania ich aktywów i transakcji, oraz zakazu wpływania statków do portów USA i UE oraz zniesienia ograniczeń w zakresie ubezpieczenia statków.
Jednym z sektorów, wobec którego zniesienie sankcji Rosja traktuje priorytetowo, jest sektor lotniczy, do którego należą następujące firmy: Zjednoczona Korporacja Budowy Samolotów, Suchoj, Biuro projektowe imienia Aleksandra Jakowlewa.
Planowane zniesienie sankcji wobec tych firm obejmuje: zakaz dostarczania podzespołów i ograniczenia konserwacyjne.
Kolejna część dokumentu została wyróżniona na żółto, co wskazuje, że Rosjanie prawdopodobnie uważają ją za mniej ważną. Sankcje donoszące się do firm i procesów w tym sektorze, choć stwarzają trudności, nie są postrzegane przez Rosję jako krytyczne.
Na przykład odcięcie od systemu płatności międzybankowych SWIFT. Rosja stworzyła w tym obszarze alternatywne możliwości dokonywania takowych, np. dostawy podzespołów elektronicznych i półprzewodników są prowadzone za pośrednictwem krajów trzecich. Rosja również dostosowała kanały logistyczne jeśli chodzi o import i eksport nawozów sztucznych.
Rosyjskie linie lotnicze – Aerofłot, Pobieda, Rossija, Siberia (S7), Uralskije Awialinii – znalazły alternatywne mechanizmy wsparcia branży.
W dokumencie wymieniono także firmy oznaczone kolorem zielonym, co wskazuje, że sankcje w tym sektorze najprawdopodobniej nie mają znaczącego wpływu na Rosję. Rosjanie nie uważają tych sankcji za istotne i nie widzą potrzeby ich zniesienia. Dotyczy to następujących obszarów: oprogramowania, przemysł stoczniowy, dostęp do portów w USA, oraz usługi finansowe i audytorskie.
Najwyraźniej Rosja dostosowała się do tych sektorów i znalazła alternatywy.
Rosja skupiła się na zniesieniu sankcji w kluczowych sektorach: przemyśle naftowym i gazowym, finansach, transporcie i lotnictwie. Najmniejszą uwagę poświęca się sektorom, w których znaleziono już rozwiązania alternatywne.
Przypomnijmy, administracja Trumpa opracowuje plan potencjalnego złagodzenia sankcji wobec Rosji w ramach wznowionych wysiłków na rzecz przywrócenia z nią relacji i podjęcia próby położenia kresu rosyjskiej agresji na Ukrainie.
Jak podała agencja Reuters, Biały Dom polecił Departamentowi Stanu i Departamentowi Skarbu przygotowanie listy sankcji, które mogłyby zostać złagodzone.
Nie wiadomo jeszcze, które sankcje administracja Trumpa będzie chciała złagodzić w pierwszej kolejności i w jakim zakresie.
Z drugiej strony Trump rozszerzył część sankcji przeciwko Kremlowi – ograniczenia dotknęły zarówno urzędników i przedsiębiorstwa, jak i rosyjskie aktywa.
Opr. TB, t.me/Tsaplienko
4 komentarzy
Jan
5 marca 2025 o 10:05No komuna do kresów24 wróciła Preparacja zdjęcia obrzydliwa metoda NKWD KGB GRU FSB. Ukraina to skorumpowany bandycki kraj Wymordowali 120 tysięcy polskich dzieci kobiet starców nabijali ich na widły zabijali siekierami palili żywcem w kościołach
Zenon
5 marca 2025 o 11:17Coś ci się chyba w główce pomerdało, pieniaczu. KGB, GRU i FSB to są właśnie dawne i obecne organizacje Putina, czyli twojego idola, którego tak bronisz, a NKWD to ich poprzednik.
Zenon
5 marca 2025 o 11:19A co ma wymordowanie na Wołyniu do całowania się Putina z Trumpem? Już kompletnie zatraciłeś zdolność myślenia? A ruscy to ile wymordowali w Operacji Polskiej, a potem w Katyniu i na Syberii wywiezionych z Kresów?
Jan
5 marca 2025 o 10:47Co wy robicie Zmanipulowane zdjęcie To oczywista komunistyczna propaganda Dno