• Ukraina
  • Białoruś
  • Rosja
  • Litwa
  • Region Bałtyku
  • Azja i Zakaukazie
  • Na Świecie
  • Historia i Wspomnienia
  • Kultura
  • Podróże po Kresach
  • Wyszukiwarka Kresowa
  • Kalendarium Kresów
    • Styczeń w Historii Kresów
    • Luty w Historii Kresów
    • Marzec w Historii Kresów
    • Kwiecień w Historii Kresów
    • Maj w Historii Kresów
    • Czerwiec w Historii Kresów
    • Lipiec w Historii Kresów
    • Sierpień w Historii Kresów
    • Wrzesień w Historii Kresów
    • Październik w Historii Kresów
    • Listopad w Historii Kresów
    • Grudzień w Historii Kresów
  • Polacy na Wschodzie
  • Biblioteka Kresowa
  • Kuchnia Kresowa
Kresy24.pl – Wschodnia Gazeta Codzienna
  • 14 maj 2026
  • Gazety i Czasopisma Kresowe
    • Archiwum Dziennika Kijowskiego
    • Archiwum Gazety Polskiej Bukowiny
    • Archiwum Głosu Polonii
    • Archiwum Głosu znad Niemna
    • Archiwum Kuriera Galicyjskiego
    • Archiwum Kwartalnika Echa Polesia
    • Archiwum Kwartalnika Krynica
    • Archiwum Magazynu Polskiego
    • Archiwum Monitora Wołyńskiego
    • Archiwum Mozaiki Berdyczowskiej
    • Archiwum pisma Nasze Drogi
    • Archiwum pisma Polacy Donbasu
    • Archiwum pisma Polonia Charkowa
    • Archiwum pisma Wołanie z Wołynia
    • Archiwum Polak na Łotwie
    • Archiwum Polaka Małego
    • Archiwum Polaka w Niemczech
    • Archiwum Słowa Polskiego
    • Archiwum Słowa Życia
    • Archiwum Tęczy Żytomierszczyzny
    • Archiwum Gazety Polak Mały
Kresy24.pl - Wschodnia Gazeta Codzienna
  • Ukraina
  • Białoruś
  • Rosja
  • Litwa
  • Region Bałtyku
  • Azja i Zakaukazie
  • Na Świecie
  • Historia i Wspomnienia
  • Kultura
  • Podróże po Kresach
  • Wyszukiwarka Kresowa
  • Kalendarium Kresów
    • Styczeń w Historii Kresów
    • Luty w Historii Kresów
    • Marzec w Historii Kresów
    • Kwiecień w Historii Kresów
    • Maj w Historii Kresów
    • Czerwiec w Historii Kresów
    • Lipiec w Historii Kresów
    • Sierpień w Historii Kresów
    • Wrzesień w Historii Kresów
    • Październik w Historii Kresów
    • Listopad w Historii Kresów
    • Grudzień w Historii Kresów
  • Polacy na Wschodzie
  • Biblioteka Kresowa
  • Kuchnia Kresowa
Home
Kultura

„Narodowe Czytanie” w Wilnie pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy

28 sie 2022

W ramach zapoczątkowanego w 2012 roku „Narodowego Czytania”, w czwartek 1 września 2022 roku, w Wilnie, pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, odbędzie się 11. edycja tej akcji. Tegoroczną lekturą będą Ballady i romanse Adama Mickiewicza, a miejscem lektury – wileńska kawiarnia „Sakwa”.

Polska Biblioteka Cyfrowa Polona – domena publiczna

Pierwsza edycja „Narodowego Czytania”, pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, odbyła się z okazji 200-lecia wojny 1812 roku i inwazji Napoleona na Rosję, podczas której miał miejsce opisany w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza „ostatni zajazd na Litwie”.

Z okazji tegorocznego „Narodowego Czytania” Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do uczestnictwa w akcji:

„Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. […] Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą”.

Jak informują organizatorzy:

„Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony [przez Sejm RP] w 2022 roku, z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru”.

„Narodowe Czytanie” w Wilnie odbędzie się 1 września br., o godz. 18:00, w kawiarni „Sakwa” (ul. M.K. Paco 1/2).

W programie wydarzenia znajdzie się m.in.: krótki wykład dr Ireny Fedorowicz z Uniwersytetu Wileńskiego o epoce, w których powstały ballady i romanse, o ich autorze; inscenizacja kilku scen z wybranych ballad w wykonaniu aktorów Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie i Teatru Polskiego w Wilnie oraz Teatru „Wędrówka” z Gimnazjum św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu, a także czytanie fragmentów przez wszystkich chętnych.

Na gości czekać będzie też drobny poczęstunek oraz literacki konkurs z nagrodami.

Instytut Polski w Wilnie

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w kawiarni obowiązują bezpłatne zaproszenia. Osoby zainteresowane udziałem proszone są o rejestrację drogą e-mailową pod adresem ba***************@************ki.pl do 31 sierpnia br. W tytule wiadomości należy wpisać: „Narodowe Czytanie 2022”, a w treści wiadomości należy podać swoje imię, nazwisko i numer telefonu. Decyduje kolejność zgłoszeń. Spotkanie w języku polskim.

Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Wydział Konsularny Ambasady RP w Wilnie, Polskie Studio Teatralne, Teatr Polski w Wilnie, kawiarnia „Sakwa”.

RES

Ważne? Ciekawe? Podaj dalej:

Nie przegap w tym temacie:

Prezydent RP na Rossie: Łączy nas żywa pamięć o wielkim wspólnym dziedzictwie wolności, wspaniała tradycja walk o samostanowieniePrezydent RP na Rossie: Łączy nas żywa pamięć o wielkim wspólnym dziedzictwie wolności, wspaniała tradycja walk o samostanowienie „Wilno i Warszawa są bliżej siebie niż kiedykolwiek w ostatnich wiekach”„Wilno i Warszawa są bliżej siebie niż kiedykolwiek w ostatnich wiekach” Wystawa wawelskich arrasów króla Zygmunta Augusta w WilnieWystawa wawelskich arrasów króla Zygmunta Augusta w Wilnie
  • Tagi
  • Andrzej Duda
  • Wilno
Next article UE ma zwiększyć opłaty wizowe dla Rosjan zamiast zakazu podróżowania
Previous article Dell całkowicie wycofuje się z Rosji
Poprzedni artykułDell całkowicie wycofuje się z Rosji
Następny artykuł UE ma zwiększyć opłaty wizowe dla Rosjan zamiast zakazu podróżowania

Dodaj swój komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Uwaga! Komentarze naruszające prawo będą usuwane, a dane autorów - przekazywane organom ścigania.

Najnowsze wiadomości
Andrzej Poczobut uwolniony!

Andrzej Poczobut uwolniony!

Kresy24.pl zawieszają działalność. Mimo milionów czytelników. Oto powód

Kresy24.pl zawieszają działalność. Mimo milionów czytelników. Oto powód

Trump: Z niecierpliwością czekam na Łukaszenkę w USA

Trump: Z niecierpliwością czekam na Łukaszenkę w USA

Burza po słowach prezesa: Rheinmetall tłumaczy się Ukraińcom

Burza po słowach prezesa: Rheinmetall tłumaczy się Ukraińcom

MSZ RP: Nigdy nie zaakceptujemy Białorusi jako części ruskiego miru

MSZ RP: Nigdy nie zaakceptujemy Białorusi jako części ruskiego miru

Zdrada i terroryzm. Fico ma poważne kłopoty

Zdrada i terroryzm. Fico ma poważne kłopoty

W Rosji zabierają ludziom wypłaty! Potrzebne na wojnę

W Rosji zabierają ludziom wypłaty! Potrzebne na wojnę

Poparcie dla Putina ostro w dół! Najgorszy wynik od początku wojny

Poparcie dla Putina ostro w dół! Najgorszy wynik od początku wojny

W ruskim mirze bez zmian. Zamiast leku na raka, ulepszyli narzędzie zabijania. Już produkują

W ruskim mirze bez zmian. Zamiast leku na raka, ulepszyli narzędzie zabijania. Już produkują

Ukraina i Arabia Saudyjska zawarły porozumienie wojskowe

Ukraina i Arabia Saudyjska zawarły porozumienie wojskowe

© Kresy24.pl 2018. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.  Kontakt | Polityka prywatności
Produkcja: Fundacja Wolność i Demokracja