Na Białorusi zapadł pierwszy w tym roku wyrok śmierci

17 marca 2017

17 marca obwodowy w Homlu skazał 32-letniego mężczyznę na najwyższy wymiar kary. Mieszkańca Narowli uznano winnym zamordowania ze szczególnym okrucieństwem dwojga emerytów: siostry i brata. nie jest prawomocny. Mężczyzna może odwołać się do sądu wyższej instancji.

5 marca 2016 w prywatnym domu w Narowli znaleziono ciało kobiety. Przybyła na miejsce zbrodni grupa dochodzeniowa znalazła na miejscu ciało mężczyzny, brata zamordowanej.W związku z podejrzeniem o morderstwo został zatrzymany wcześniej kilkakrotnie skazywany mieszkaniec miasteczka, który kilka dni wcześniej opuścił zakład karny.


Wydany w piątek wyrok, to pierwszy w tym roku na Białorusi wyrok skazujący na . W roku rozstrzelano czterech Białorusinów.

pozostaje jedynym krajem europejskim, gdzie stosowana jest . To z tego powodu nie zasiada ona w Radzie Europy – w 1993 roku uzyskał statusu gościa specjalnego w Zgromadzeniu Parlamentarnym Europy, ale pozbawiono go po w 1996 roku, utrzymującego karę śmierci. Każdy wyrok śmierci na Białorusi tradycyjnie potępiają instytucje Europy.


Według obrońców praw człowieka w ciągu ostatnich 20 lat na Białorusi skazano na śmierć ponad 400 osób. Tylko jeden z nich został ułaskawiony przez Aleksandra Łukaszenkę.

Kresy24.pl

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *