Nie będzie rozbiórki zabytkowych budynków w centrum białoruskiej stolicy. Ministerstwo Kultury wydało oświadczenie, z których wynika jasno; obiekty przy ulicy Wyzwolenia w Mińsku są wartością historyczno – kulturową i powinny zostać odrestaurowane a nie wyburzone, czego domaga się metropolita Mińsko – Zasławski Paweł.
– Projekty mające na celu odbudowę historycznych obiektów przy ulicy Wyzwolenia w centrum Mińska, rozpatrywane przez Ministerstwo Kultury, zakładają ich zachowanie, a nie rozbiórkę – czego domaga się białoruski egzarchat Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej – poinformował 18 kwietnia na konferencji prasowej naczelnik departamentu ochrony dziedzictwa historyczno – kulturowego i restauracji Ministerstwa Kultury, Igor Czerniawskij.
Przypomnijmy, 11 kwietnia metropolita Mińska i Zasławia Paweł – Egzarcha Białorusi, skierował do wicepremier Natalii Kaczanowej postulat, w którym domaga się wykreślenia dwóch budynków położonych przy ulicy Wyzwolenia z listy obiektów posiadających status zabytków, z zamiarem ich późniejszego wyburzenia.
W liście Metropolita Paweł zauważył, że domy numer 6 i 6a są w złym stanie, nie są eksploatowane od 25 lat, nie mają dla Białorusinów żadnego znaczenia historyczno – kulturowego i architektonicznego.
Tymczasem naczelnik wydziału ds. dziedzictwa historycznego i kulturowego w Ministerstwie Kultury Natalia Hwir, w komentarzu dla agencji BelaPAN powiedziała, że do Ministerstwa Kultury nikt w tej sprawie się nie zwracał, ale zapewniła, że resort „nie pozwoli wyburzyć budynków”.
„Historyczne centrum Mińska jest wartością samą w sobie. Budynki przy ulicy Wyzwolenia można odbudować, do czego będziemy przekonywać Cerkiew” – powiedziała.
Na konferencji prasowej Czerniawski powiedział, że w ostatnich latach Ministerstwo rozpatrywało co najmniej cztery warianty projektowe dotyczące ulicy Wyzwolenia.
„Wszystkie one są dobre na swój sposób, można, oczywiście dokonywać korekt, można je i krytykować, niemniej jednak wszystkie wnioski projektowe zakładają zachowanie budynków numerem 6 i 6 a” – zaznaczył urzędnik.
Według niego, wspomniane budynki należą do Cerkwi, dlatego to ona powinna przejąć inicjatywę i zatroszczyć się o wykonawcę prac rekonstrukcji i renowację tych budynków.
Należy zauważyć, że na początku lat 90 – tych, obiekty te zostały przekazane władzom białoruskiego egzarchatu Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, którego siedziba znajduje się obok, przy ulicy Wyzwolenia 10. Dom nr 8 został skreślony jeszcze w 2014 roku z listy obiektów posiadających status zabytków. Teraz pozostało załatwić kwestię sąsiednich budynków, numer 6 i 6a.
11 marca tego roku, projekt budowy centrum duchowego i administracyjnego białoruskiego egzarchatu RCP został omówiony podczas spotkania Metropolity Pawła z Aleksandrem Łukaszenką. Dyktator poparł tę ideę. Jednakże kwestia rozbiórki została przemilczana.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!