„Milcząc, wołają”. Żołnierze Wyklęci w Wilnie

14 maja 2015

ipn2-zolnierze wykleci-wilnoDwustronna ściana obrazująca „życie” i „śmierć” – poszukiwania i szczątków. 25 maja w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbędzie się wernisaż wystawy „Milcząc, wołają”. Jest poświęcona poszukiwaniom szczątków ofiar systemu komunistycznego, prowadzonym przez IPN w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach w latach 2012–2014.

ipn-zolnierze wykleci-wilno

Osią wystawy są drzwi do jednego z pomieszczeń w mokotowskim więzieniu, w którym dokonywano mordów na polskich patriotach skazywanych w zbrodniczych farsach zwanych przez komunistów sądami. Stronie dokumentującej prace poszukiwawcze i ekshumacyjne patronują ocalałe archiwalne zdjęcia rodzinne ofiar. Na drugiej stronie pokazane są cztery sylwetki spośród około dwustu poszukiwanych bohaterów, których lista z datami urodzenia i dokonanej na nich zbrodni stanowi jedną ze skrajnych części ekspozycji. Na przeciwległym skraju znajduje się plan miejsc tajnych pochówków z zaznaczonymi miejscami odnalezienia dotychczas zidentyfikowanych ofiar. Formą plastyczną, małą ilością opisów i podpisów wystawa skłania do samodzielnej refleksji i wyciągania własnych wniosków z przedstawionych fotografii i dokumentów.

Wystawa „Milcząc, wołają” była prezentowana w związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Archeologicznym w Krakowie od 13 marca do 10 kwietnia 2015 r. Teraz zapoznają się z nią mieszkańcy Wilna. Organizatorami wystawy są IPN w Białymstoku i .


Kresy24.pl/ipn.gov.pl

 


Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *