Na zaproszenie Instytutu Polskiego w Wilnie będzie gościł na Litwie z wykładami były oficer KBW zaangażowany w stalinowski aparat represji, dziś autorytet w dziedzinie socjologii, prof. Zygmunt Bauman.
Na stronie Instytutu czytamy, że wykłady odbędą się w dniach 29-31 października. Na tej samej stronie zamieszczono życiorys profesora, w którym ani słowem nie wspomniano jednak o jego niechlubnej przeszłości.
Zygmunt Bauman nie po raz pierwszy korzysta z zaproszenia instytucji podległej polskiej administracji rządowej – komentuje portal wPolityce.pl, który podał informację o spotkaniach z Baumanem na Litwie. We wrześniu na zaproszenie Instytut Książki Zygmunt Bauman reprezentował Polskę na Forum Wydawców we Lwowie. Teraz wystąpi z wykładami na Litwie:
– 29 października w Sali Teatralnej Uniwersytetu Wileńskiego odbędzie się spotkanie poświęcone zagadnieniu: „Online/Offline. Life between two worlds – contradictory or compatible? And to what effect?..“ (Online/Offline. Życie między dwoma światami – sprzeczne czy zgodne? I do jakiego stopnia?..). Wykład ma zostać wygłoszony w języku angielskim z tłumaczeniem na litewski.
– 30 października w Kownie odbędzie się publiczna dyskusja „The Loss of Sensitivity in the Era of Global (In)Security“ (Utrata wrażliwości w dobie globalnego (nie)bezpieczeństwa.
Spotkanie ma dotyczyć również książki „Moralna ślepota: utrata wrażliwości w epoce płynnej nowoczesności”. Przypominamy wątek biograficzny idealnie się w temat tego spotkania wpisujący, pominięty jednak przez Instytut Polski w Wilnie:
Zygmunt Bauman urodził się w Poznaniu w 1925 roku w rodzinie polskich Żydów. Po rozpoczęciu wojny, we wrześniu 1939 wraz z rodzicami uciekł do ZSRS i wstąpił do Komsomołu. W 1943 roku rozpoczął studia na uniwersytecie w Niżnym Nowogrodzie (wówczas Gorki). Podczas studiów wcielony do milicji (podlegała NKWD), gdzie – jak mówił – pracował w charakterze milicjanta drogowego. W 1944 wstąpił do LWP. Był oficerem polityczno-wychowawczym. Miał za zadanie „edukować” żołnierzy, śledzić ich poczynania i donosić o ”podejrzanych” politycznie zachowaniach swoich elewów i kadry oficerskiej. W 1945 roku wraz z całą jednostką został przeniesiony do KBW i mniej więcej w tym samym czasie podpisał współpracę z podlegającą Moskwie Informacją Wojskową, wykonującą zadania zlecone przez GPU.
Podczas służby w wojsku studiował w Akademii Nauk Społecznych i Politycznych, później filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Na wydziale filozofii wykładał marksizm, a po Październiku 1956 stał się jednym z prekursorów socjologii w Polsce. Po antysemickich czystkach w 1968 usunięty z Uniwersytetu Warszawskiego, wykładał na uniwersytetach w Tel Awiwie i Hajfie (1969–1971). W 1971 wyjechał do Anglii, gdzie związał się z uniwersytetem w Leeds, kierując Katedrą Socjologii aż do odejścia na emeryturę w 1990. Od 2004 roku w Teremiskach koło Białowieży kieruje uniwersytetem im. Jana Józefa Lipskiego na Podlasiu. Publikuje w Gazecie Wyborczej oraz na łamach Krytyki Politycznej i portalu Instytutu Obywatelskiego.
Kresy24.pl/wPolityce/lenkukultura.lt, Wikipedia
3 komentarzy
Kmicic
30 października 2013 o 13:46Wstyd , wstyd , wstyd..
Mirosław
30 października 2013 o 23:40Takich osób nie zaprasza się!! To wstyd!!
telimena
2 listopada 2013 o 12:17Rzuc pierwszy kamien, jezeli jestes bezgrzeszny, takich „patriotow” jak KMICIC czyscinkich , sprawiedliwych , „prawdziwych Polakow”, milujacych ojczyzne nie znosze, bo to perfidia widziec czyjes bledy, a siebie nazywac Kmicicem, o to to WSTYD Henryk Sienkiewicz by sie usmial