Posłowie parlamentu w Skopje ratyfikowali podpisaną w zeszłym roku historyczną umowę grecko-macedońską. Państwo ma się nazywać Macedonia Północna, a Grecja (której część nazywa się też Macedonia) ma to uznać.
Za ratyfikowaniem umowy głosowało 88 na 120 posłów, czyli wymagane 2/3. Głosowanie zbojkotowała tylko rządząca wcześniej przez wiele lat, a dziś opozycyjna, narodowa partia WMRO. Realizacja umowy otwiera Skopje drogę na NATO i UE.
Parlament musiał jeszcze raz zagłosować za umową większością 2/3, bo w jesiennym referendum była za niska frekwencja z powodu bojkotu nacjonalistycznej opozycji.
Oficjalna nazwa brzmieć będzie Republika Północnej Macedonii.
Dziś oficjalnie na arenie międzynarodowej Macedonia nazywa się „Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii” ze względu na sprzeciw Grecji.
Lewicowy premier Grecji Aleksis Cipras (na zdjęciu po prawej) pogratulował premierowi Macedonii Zoranowi Zaevowi (Socjaldemokratyczny Związek Macedonii, na zdjęciu po prawej) i zapowiedział, że jeszcze w styczniu ratyfikację rozpatrzy grecki parlament.
Jak pisaliśmy, umowie starały się przeciwdziałać także siły prorosyjskie, co było powodem kryzysu w relacjach grecko-rosyjskich.
Pokłosie umowy grecko-macedońskiej: Grecja wyrzuca rosyjskich dyplomatów (AKTUALIZACJA)
Oprac. MaH, rferl.org
fot. Wikimedia Commons, CC
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!