Lwowscy sprzedawcy mają zaczynać rozmowę po ukraińsku

16 lutego 2018

Lwowskim sprzedawcom zakazano podejmować rozmów z klientami w językach obcych, mają obsługiwać ich po ukraińsku. W przeciwnym razie „straż miejska” ukarze grzywną za nieużywanie języka państwowego, donosi portal 112.ua.

Wygląda na to, że sytuacje, gdy sprzedawca na widok Polaka automatycznie przechodził na , to już przeszłość.


Wszyscy sprzedawcy we Lwowie zostali zobowiązani do rozmawiania z klientami po ukraińsku. 15 lutego Rada Miasta Lwowa przyjęła na sesji plenarnej „O regulacji języka obsługi obywateli w sferze usług, handlu i informacji o produktach i usługach w mieście Lwowie”, czytamy w komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej lwowskiej rady.


Rozporządzenie rajców lwowskich dotyczy nie tylko sprzedawców, ale wszystkich osób zatrudnionych w zakładach usługowych, handlowych i urzędach miejskich Lwowa.

Co to rozporządzenie oznacza w praktyce?

Językiem komunikacji, prowadzenia dokumentacji urzędowej, ale również w przedsiębiorstwach, instytucjach i organizacjach państwowych we Lwowie jest język państwowy;

– szyldy, plakaty, afisze, bilbordy, komunikaty i cenniki muszą być w języku państwowym;

– jeżeli jest wykonana w języku obcym, to obok tekstu w języku obcym, umieszcza się tłumaczenie w języku państwowym, które pod względem wielkości i treści nie może być mniejsze niż oryginał;

– etykietowanie produktów spożywczych i niespożywczych, instrukcje dotyczące ich stosowania sporządzane są w języku państwowym;

– język państwowy używany jest we wszystkich sferach obsługi ludności,

– przejście na języki obce jest możliwe tylko na żądanie klienta (konsumenta) w przypadku, gdy dostawca usług włada nimi;.

podkreślają, że rozporządzenie Rady Miasta przewiduje, że nieprzestrzeganie przepisów uchwały będzie traktowane jak naruszenie artykułu 155 Kodeksu Wykroczeń Administracyjnych, i będzie karane grzywną w wysokości 10 pensji minimalnych, a w przypadku recydywy – 27 pensji minimalnych.

Nad przestrzeganiem przepisów czuwać będzie lwowska straż.

Portal 112.ua przypomina, że trzej byli prezydenci Ukrainy, Leonid , Leonid i Wiktor zaapelowali do Petro Poroszenki, by ogłosił rok 2018 rokiem języka państwowego.

Kresy24.pl/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

34 odpowiedzi Lwowscy sprzedawcy mają zaczynać rozmowę po ukraińsku

 1. Enej bandyta Odpowiedz

  16 lutego 2018 w 09:47

  hehehehe 🙂

 2. observer48 Odpowiedz

  16 lutego 2018 w 09:55

  Gdzie leżą granice idiotyzmu neobanderowców? Sała Ukraini! 🙂 I horyłki! 🙂

  • andrzej Odpowiedz

   16 lutego 2018 w 10:46

   A gdzie tu miejsce na idiotyzm?
   Może pora żeby Ukraina stała się Ukrainą?
   Idiotyzmem jest to, że przez lata wmawiano Ukraińcom, że ich język jest be.
   Dlatego wielu durni nie używa na co dzień swego języka.
   I tu jest problem panie observer.

   • tagore

    16 lutego 2018 w 11:16

    Nawet nie zauważacie jak bardzo jesteście sowieccy w postrzeganiu Państwa i Narodu.
    Dobrze ujął to Zubiuk na Zaxid.net.

   • observer48

    16 lutego 2018 w 11:17

    @andrzej
    Biznes to biznes, a pieniądze nie śmierdzą. Dopiero po dwutygodniowym objeździe zachodniej Ukrainy w październiku ubr. przekonałem się, jak zacofany jest ten kraj. Infrastruktura porównywalna z powiatem lubaczowskim z połowy lat 1960., a ludzi dukających co nieco po angielsku nawet w lepszych hotelach wśród personelu trudno uświadczyć. Większość naszych rozmówców bardzo chętnie rozmawiała z nami po polsku, choć młodsi mówili raczej łamaną polszczyzną.

    We Lwowie ponad 50% turystów to Polacy, z których większość nie tylko nie mówi, ale nawet nie rozumie po ukraińsku, natomiast wielu potrafi się wygadać po angielsku. W restauracjach na palcach u jednej ręki można policzyć te, gdzie menu jest również w języku angielskim, ale na banderowską prasę i portale internetowe prowadzone w naprawdę dobrej angielszczyźnie pieniędzy im nie brakuje. Dziwny kraj, taki przemalowany na niebiesko-żółte barwy Związek Sowiecki.

   • jw23

    16 lutego 2018 w 12:12

    Idiotyzmem jest odgórne narzucanie ludziom, jak mają mówić, w co wierzyć i co robić.

   • Kasko

    16 lutego 2018 w 13:22

    Idiotyzmem jest założenie, że turysta zagraniczny musi znać język ukraiński i że, jeżeli chce się rozmówić w innym języku, to musi taką chęć wyraźnie zgłosić (zapewne po ukraińsku). To nie ma nic wspólnego z „wmawianiem Ukraińcom, że ich język jest be”. Szkoda że takie miasto jak Lwów, jest obecnie rządzone przez durniów.

   • peter

    18 lutego 2018 w 04:15

    Tagore a jak tam odwet ruskich na Kurdach i amerykancach o ktorych wspominales w co drugim poscie

   • Pafnucy

    18 lutego 2018 w 20:22

    Przecież to kompletny absurd. To już nawet śmieszne nie jest. Czegoś biedny? Boś głupi. Czemuś głupi? Boś biedny. Ukraina –
    Rosja Sowiecka w wersji dla ubogich. Brawo dla nazistów ukraińskich ze Lwowa. Kolejny gwóźdź do trumny.

  • krogulec Odpowiedz

   17 lutego 2018 w 08:33

   Nie wpuszczać do Polski Ukraińców nie znających polskiego.

 3. Stanisław Odpowiedz

  16 lutego 2018 w 10:43

  We wrześniu jedno radio-taxi odmówiło kursu, bo znajomy najpierw próbował po polsku, potem po rosyjsku… gdy ja przeszedłem na ukraiński powiedzieli, że i tak nie przyjadą bo im obcych nie wygodnie wozić. 😀 taki kraj. Na szczęście inne radio-taxi nie myślało w barwach czerwono-czarnych.

 4. Jarema Odpowiedz

  16 lutego 2018 w 10:58

  Ciekawe, czy eksperyment budowy tożsamości narodowej za pomocą norm, dyrektyw, zakazów nakazów w sosie banderowskiej spuścizny (trudno stwierdzić, w jak obfitych ilościach), zamiast treści – tradycji, kultury, literatury, muzyki, teatru, wspólnej tożsamości powiedzie się?

  • Obiektywnie Odpowiedz

   16 lutego 2018 w 11:37

   Nawet gdyby Ukraina była wielojęzyczna i w użyciu były oprócz jęz. ukraińskiego – jęz. rosyjski i polski to nie stoi to na przeszkodzie budowania tożsamości narodowej Ukrainy. Wielojęzyczność może być atutem a nie przeszkodą. W XVII wieu we Francji każdy region mówił w innym języku, po francusku mówiono tylko w Paryżu, ale to nie stało na przeszkodzie, że Francja pod rządami Ludwika XIV była imperium. Innym przykładem jest Kanada – znana przecież banderowcom bo ich pobratymcy tam prysnęli po 1945 r. Przecież tam sa dwa języki urzędowe – angielski i francuski i jakoś ludzie nie mają kłopotów z tożsamością narodową. Ukraina powinna zająć się swoją tragiczną gospodarką a nie gramatyką. Walcząc z jęz. polskim czy rosyjskim Ukraińcy odstraszają od siebie mniejszości narodowe, które mogłyby identyfikować się z państwem ukraińskim mimo, że używają innego języka.

   • Miik

    18 lutego 2018 w 19:40

    nie tylko Kanada, ale też np. Szwajcaria, Belgia, a nawet Tyrol we Włoszech. Nawet w Niemczech są całe gminy (Chociebuż, Budziszyn), gdzie słowiański jest drugim urzędowym językiem

 5. Obiektywnie Odpowiedz

  16 lutego 2018 w 11:16

  ,,Przejście na języki obce jest możliwe tylko na żądanie klienta (konsumenta) w przypadku gdy dostawca usług włada nimi” – no to jak? Jeżeli Polak będzie chciał coś kupić i powie po polsku to ,,dostawca usług” – jeżeli włada jęz. polskim powinien odpowiedzieć po polsku – czyli jednak obsłuży go. Zamiast robić cyrk lepiej wysłaliby ,,dostawców usług” na kursy językowe polskiego, angielskiego czy niemieckiego (chyba, że im nie zależy na rozwoju turystyki). Materiały promocyjne miasta i tablice informacyjne też tylko po ukraińsku? Banderowcy robią ze Lwowa dziurę zabitą dechami.

 6. SLAW69 Odpowiedz

  16 lutego 2018 w 12:34

  Obśmiałem się.
  Genialne posunięcie ukraińców, czy jak ich tam zwać.
  Oby tak dalej.
  Widzą w Polakach worek pieniędzy, ale pomysł, żeby ten worek kopać…? Geniusz towarzyszy banderowskich ma duże perspektywy… w celu wykończenia tego kraju.

 7. Poryck Odpowiedz

  16 lutego 2018 w 12:49

  Dziwna to świadomość narodowa, którą trzeba sankcjonować prawnie.

 8. Alexander Odpowiedz

  16 lutego 2018 w 12:53

  Jeszcze lepiej niż na Litwie. A ja do tej pory myślałem naiwnie, że w zakompleksieniu nikt szaulisów nie przebije.

 9. Hanna Odpowiedz

  16 lutego 2018 w 13:30

  No to poproszę o to żeby Ukrainki pracujące w sklepach w Polsce też mówiły po polsku. Bo szlag mnie trafia jak słyszę „nie maju” i „dekuje”.

 10. Viola Odpowiedz

  16 lutego 2018 w 13:36

  Jakby ktoś nie wiedział to rozporządzenie jest w obronie języka ukraińskiego przed jego głównym konkurentem -rosyjskim. We Lwowie mieszka spora mniejszość rosyjskojęzyczna,a ostatnio, w wyniku masowych przyjazdów ludzi ze wschodu Ukrainy jezyk rosyjski zaczął nawet wypierać ukrainski…Po polsku, angielsku jak najbardziej bedziemy dalej obsługiwani.Natomiast rosyjski przestanie byc językiem oficjalnym w przedsiębiorstwach i korporacjach.

 11. jbb Odpowiedz

  16 lutego 2018 w 16:39

  Powinni nie wpuszczać na Ukrainę nie znających ukraińskiego

  • dajmy sobie spokój Odpowiedz

   17 lutego 2018 w 19:23

   Dobrze by było, żeby polskie MSZ Zobowiązało Polską Izbę Turystyczną do zaprzestania sprzedaży wycieczek zbiorowych do Lwowa z powodu postępującego szowinizmu ukraińskiego. Finansowy argument najlepiej przemawia do rozumu.

 12. Paul_78 Odpowiedz

  16 lutego 2018 w 20:05

  ha ha to jak wnuczek co na złość babci sobie uszy odmroził.

 13. krogulec Odpowiedz

  17 lutego 2018 w 08:37

  Śmieszny kraj, śmieszni ludzie.

 14. Eryk Odpowiedz

  17 lutego 2018 w 09:11

  wydalić wszystkich Ukraińców z Polski i przestać tam jeździć, chyba śnieg będą jeść z głodu. Kraj który miał ogromne przemysł , 2 x takie terytorium jak Polska i zdecydowanie większe złoża nie jest w stanie się wyżywić. To ukazuje mentalność Ukraińców i brak etosu pracy we wschodnich Słowianach.

 15. Ira Odpowiedz

  17 lutego 2018 w 10:26

  Dlaczego artykuł kłamie???? Głupi Polak przeczyta tylko tytuł i maks 2 zdania i uwierzy!!! Rosjanie wam płacą za to, żeby pisać takie bzdury????!!! Dopiero na końcu wspominacie, że „– przejście na języki obce jest możliwe tylko na żądanie klienta (konsumenta) w przypadku, gdy dostawca usług włada nimi;„. Ale kto doczyta do końca??

 16. Basia Odpowiedz

  17 lutego 2018 w 12:57

  Jak Pan Bóg chce kogoś pokarać to odbiera mu rozum.

 17. Adaś Odpowiedz

  17 lutego 2018 w 13:18

  Powinni nie wpuszczać na Ukrainę nie znających ukraińskiego.

 18. i-95 Odpowiedz

  17 lutego 2018 w 14:46

  woohoo ,glupota czy bezradnosc ? potrzebne 300 lata i wszyscy ludzie ze wschodu musza pracowac w Polsce przynajmniej 25 lat zeby sie zmienila mentalnosc wschodnia ta do Uralu inaczej nie da rady ,pieniadz niet smerdzi pane hohly, kacapy jak kto woli , bedac z rodzina na wspanialych wakacjach w Polsce , Krakow ,okolice , Warszawa , wcale nam nie przeszkadzalo sluchac wschodniego akcentu w hotelu , sklepie, tramwaju, i jest tego w Krakowie bardzo duzo ,i ciekawie to brzmi , nie wiem czy Ukraincy dorosna do polskich panow , moze a moze niet ,

 19. dajmy sobie spokój Odpowiedz

  17 lutego 2018 w 19:08

  Powinni pójść za ciosem i kazać swojemu ministrowi MSZ Klimkinowi (ten z gębą parobka) rozmawiać tylko po ukraińsku.

 20. Paul_78 Odpowiedz

  17 lutego 2018 w 20:17

  tak, powinni utrzymywać kontakty tylko z politykami władającymi językiem UA:))

  • Kasko Odpowiedz

   20 lutego 2018 w 18:38

   To nawet z własnym prezydentem Poroszenką nie mogliby utrzymywać kontaktów, bo on też lepiej mówi po rosyjsku niż w po ukraińsku.

 21. Mieszko Odpowiedz

  18 lutego 2018 w 19:09

  W takim razie niekupujmy produktow nie jedzmyou w restauracjach jak im spadna obroty tof zrozumieja

 22. Marek1 Odpowiedz

  19 lutego 2018 w 22:13

  No cóż głupota banderowskich „władców” Lwowa nabiera coraz bardziej karykaturalnych form. Za niedługo zapewne sie dowiemy, ze przed wejściem do publicznej toalety we Lwowie trzeba będzie zakrzyknąć „herojom sława”, bo inaczej pisuardesa NIE wpuści do przybytku ;))

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *