Łukaszenka „rozmnożył” ukraińskich uchodźców

10 listopada 2017

Przekonaliśmy się już nieraz, że Aleksandr w głębokim poważaniu ma statystykę, nawet tę oficjalną. Tym razem skala manipulacji jakiej się dopuścił jest naprawdę imponująca.

Gazeta „Salidarnast” porównała liczby, którymi żonglował podczas z prezydentem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Peterom Maurerom, z danymi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.


Aleksander Łukaszenka skarżył się na konsekwencje, jakie musiał ponieść jego kraj w związku z wydarzeniami na wschodzie Ukrainy. Zdaniem białoruskiego przywódcy podczas kryzysu ukraińskiego gościła około 150 tys. uchodźców z tego kraju, zapewniając im naturalnie wszystko czego potrzebowali.

– W rzeczywistości potraktowaliśmy naszych ukraińskich braci jak Białorusinów. Jak się pan domyśla, sporo nas to kosztowało, ponieśliśmy ogromne wydatki, ale my tego nie liczymy, bo ludzie znaleźli się w kłopocie. W takiej sytuacji koszty nie mają żadnego znaczenia – mówił Łukaszenka.


A co się dzieje z tymi dziesiątkami tysięcy uchodźców?

Deklarowana przez dyktatora liczba uchodźców z Ukrainy jest godna uwagi z kilku powodów.

Po pierwsze, jest to trzecia wersja podawana prze głowę państwa w ciągu roku. W lutym podczas „Wielkiej rozmowy” (z dziennikarzami – red.) Łukaszenka mówił o 170 tysiącach uchodźców. Podczas kwietniowego orędzia do narodu i parlamentu liczba ta „zmalała” o 10 tysięcy:

– Przyjęliśmy z Ukrainy ponad 160 tysięcy uchodźców, to są tylko oficjalne dane. I to dosłownie przez półtora – dwa lata.

Po drugie, dane Departamentu ds. Obywatelstwa i Migracji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wykazują zupełnie inne wielkości.

Według statystyk Departamentu przymusowej migracji, w okresie od 2014 roku do pierwszego półrocza 2017 roku przybyło na Białoruś 2 450 uchodźców z Ukrainy. Szczyt nastąpił w 2015 r., kiedy liczba przymusowych imigrantów z Ukrainy osiągnęła 978 osób.

Nawet informacje na temat liczby migrantów zarobkowych z Ukrainy nie przybliżają nas do magicznych 150 tys.

Osądźcie sami, na ile można wierzyć w łukaszenkowskie : Rok 2014 – 17 778 osób, 2015 rok – 14 045, 2016 – 6 348, w pierwszej połowie 2017 roku – 3 489.

Kresy24.pl/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Łukaszenka „rozmnożył” ukraińskich uchodźców

  1. podpis Odpowiedz

    12 listopada 2017 w 00:41

    Jak wspomnę Ukrainców którzy pracują na budowach w okolicach Morzycza czy Homla to mi się prypomina jakaś Beata co to w Parlamencie Europejskim opowiadała o 1 mln uchodźców z Ukrainy, których podobno przyjeła Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *