Łukaszenka mobilizuje tysiące rezerwistów. Trwa sprawdzanie gotowości bojowej armii

13 marca 2018

12 marca na polecenie prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki rozpoczął się kompleksowy przegląd gotowości bojowej białoruskich sił zbrojnych – poinformowały w poniedziałek .

Sekretariat Rady Bezpieczeństwa RB przeprowadza niezapowiedziany przegląd Sił Zbrojnych Białorusi. Ma on charakter kompleksowy  i obejmuje najważniejsze kwestie gotowości bojowej oraz codziennych działań białoruskiej armii, donosi Euroradio, powołując się na informacje Ministerstwa Obrony.


W komunikacie podkreśla się, że operacja przeprowadzana jest na polecenie głowy państwa. Kontrolowane są różne rodzaje wojsk- zwiadowcy, wojska rakietowe, i tp. Przeprowadzone zostaną też ćwiczenia strzeleckie.

Zaplanowano również sprawdzenie gotowości do sformowania samodzielnej brygady zmechanizowanej, oraz zdolność samodzielnego wypełniania przez nią zadań. Na poligonach w całym kraju pojawi się 2 tysiące rezerwistów. Również przedstawiciele Rady Bezpieczeństwa będą sprawdzać stan broni i sprzętu wojskowego w jednostkach wojskowych i bazach magazynowych.


Kontrolowane są różne rodzaje wojsk – zwiad, wojska rakietowe i artyleria, oddziały zmechanizowane, lotnictwo. Na potrzeby przeglądu powołanych ma zostać do 2 tys. rezerwistów. Sprawdzony ma zostać system mobilizacji wojsk, w tym gotowość do sformowania brygady zmechanizowanej i zdolność samodzielnego wypełniania przez tę brygadę zadań. Przegląd prowadzi sekretariat Rady Bezpieczeństwa Białorusi. Poinformowano, że szczególna uwaga będzie zwrócona na ocenę możliwości ochrony rejonów administracyjno-przemysłowych i zapobiegania „aktom powietrznego terroryzmu”

Kresy24.pl/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *