Litewski premier: wzrost płacy minimalnej jest kwestią negocjacji

15 maja 2018

Litewska Komisja Trójstronna zasiadła dzisiaj do przedyskutowania kwestii podniesienia minimalnej płacy miesięcznej. A ponieważ stało się to dzisiaj, premier nie zdołał podać żadnych konkretów.

Litewski premier powiedział dość ogólnikowo, że „Komisja Trójstronna zasiądzie do rozmów i wysłucha oczekiwań płacowych artykułowanych przez związki zawodowe i pracowników”.


„Rząd, jako aktywny uczestnik Komisji Trójstronnej będzie trzymał się zasady, że minimalna miesięczna płaca winna mieścić się 42 a 48% średniej krajowej” – powiedział Skvernelis.

Szef litewskiego rządu stwierdził również, że po tym jak Seimas zatwierdzi zmiany w ordynacji podatkowej dotyczące podziału składek ubezpieczeniowych między pracownika a pracodawcę, powyższe proporcje zostaną zachowane.


Minimalna płaca miesięczna wzrosła w zeszłym roku o 20 euro do 400 euro (ok. 1 700 złotych). To jednak zdaniem pracowników za mało, by godnie żyć, szczególnie w dużych miastach.

Telesfor

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *