
Fot: t.me/christianvision
„K**wa. Od dawna wiadomo, że księża – to wrogowie naszego kraju, prawie wszyscy protestowali (przeciwko władzy – red.) w 2020 roku, dlaczego zatem te ścierwa do tej pory działają na Białorusi?! (…) Z czasów średniowiecza wiadomo, że katolicyzm na naszych z pradawna rosyjskich prawosławnych terenach jest złem! Księża zawsze nas – Rosjan nienawidzili. Czyż nie przyszła pora na wypędzenie tej propolskiej i prolitewskiej swołoczy ze świątyń i wpuszczenia do nich Białorusinów, tzn. Rosjan z pochodzenia?” – to tylko jeden z komentarzy mieszkańców Radunia (Grodzieńszczyzna), na pojawienie się tabliczki z przedwojenną nazwą ulicy, przy której stoi .
Jak podaje Chrześcijańska Wizja, na bramie kościoła w Raduniu przez pewien czas wisiała tabliczka z adresem świątyni w językach białoruskim oraz polskim. Polska nazwa ulicy to „Kościelna”, obecnie przemianowana na „Lenina”.
Ale ta dwujęzyczność tak oburzyła lokalnych łukaszystów, że rozpętali w mediach społecznościowych nagonkę na księży katolickich. Próbę zmiany nazewnictwa ulicy potraktowali, jako dywersję ideologiczną,
W środę, 15 marca, budzący emocję szyld z „ulicą Kościelną” zniknął z bramy świątyni. Zastąpiony został innym, rosyjskojęzycznym, mówiącym o tym, że kościół stoi przy ulicy Lenina.
Prołukaszenkowscy aktywiści, zwalczający „propolskich” i „prolitewskich” księży, natychmiast odtrąbili zwycięstwo: „Imię Włodzimierza Iljicza Lenina wróciło na swoje prawowite miejsce!”.
Jak podaje Wikipedia, pierwszy, drewniany kościół w Raduniu (w latach 1921–1939 miejscowość w II Rzeczypospolitej, w powiecie lidzkim) powstał według różnych źródeł w 1538 lub w 1556. Był on fundacji królowej Polski Bony Sforzy. Świątynia kilkukrotnie była przebudowywana i odbudowywana, zawsze z drewna, m.in. po pożarach spowodowanych działaniami wojennymi.
W latach 1929 – 1933 wzniesiono obecną, murowaną świątynię w stylu modernistycznym (z elementami neogotyku). W latach międzywojennych parafia leżała w archidiecezji wileńskiej, w dekanacie Raduń. Przed II wojną światową liczyła ponad 8000 wiernych.
W czasach komunizmu parafia działała. Po II wojnie światowej spalono dawny drewniany kościół z 1838, który już od czasu wybudowania nowej świątyni nie pełnił funkcji liturgicznych.
ba za znadniemna.pl na podst. Chrześcijańska Wizja
Dodaj komentarz