„K**wa. Od dawna wiadomo, że księża – to wrogowie naszego kraju, prawie wszyscy protestowali (przeciwko władzy – red.) w 2020 roku, dlaczego zatem te ścierwa do tej pory działają na Białorusi?! (…) Z czasów średniowiecza wiadomo, że katolicyzm na naszych z pradawna rosyjskich prawosławnych terenach jest złem! Księża zawsze nas – Rosjan nienawidzili. Czyż nie przyszła pora na wypędzenie tej propolskiej i prolitewskiej swołoczy ze świątyń i wpuszczenia do nich Białorusinów, tzn. Rosjan z pochodzenia?” – to tylko jeden z komentarzy mieszkańców Radunia (Grodzieńszczyzna), na pojawienie się tabliczki z przedwojenną nazwą ulicy, przy której stoi .
Jak podaje Chrześcijańska Wizja, na bramie kościoła w Raduniu przez pewien czas wisiała tabliczka z adresem świątyni w językach białoruskim oraz polskim. Polska nazwa ulicy to „Kościelna”, obecnie przemianowana na „Lenina”.
Ale ta dwujęzyczność tak oburzyła lokalnych łukaszystów, że rozpętali w mediach społecznościowych nagonkę na księży katolickich. Próbę zmiany nazewnictwa ulicy potraktowali, jako dywersję ideologiczną,
W środę, 15 marca, budzący emocję szyld z „ulicą Kościelną” zniknął z bramy świątyni. Zastąpiony został innym, rosyjskojęzycznym, mówiącym o tym, że kościół stoi przy ulicy Lenina.
Prołukaszenkowscy aktywiści, zwalczający „propolskich” i „prolitewskich” księży, natychmiast odtrąbili zwycięstwo: „Imię Włodzimierza Iljicza Lenina wróciło na swoje prawowite miejsce!”.
Jak podaje Wikipedia, pierwszy, drewniany kościół w Raduniu (w latach 1921–1939 miejscowość w II Rzeczypospolitej, w powiecie lidzkim) powstał według różnych źródeł w 1538 lub w 1556. Był on fundacji królowej Polski Bony Sforzy. Świątynia kilkukrotnie była przebudowywana i odbudowywana, zawsze z drewna, m.in. po pożarach spowodowanych działaniami wojennymi.
W latach 1929 – 1933 wzniesiono obecną, murowaną świątynię w stylu modernistycznym (z elementami neogotyku). W latach międzywojennych parafia leżała w archidiecezji wileńskiej, w dekanacie Raduń. Przed II wojną światową liczyła ponad 8000 wiernych.
W czasach komunizmu parafia działała. Po II wojnie światowej spalono dawny drewniany kościół z 1838, który już od czasu wybudowania nowej świątyni nie pełnił funkcji liturgicznych.
ba za znadniemna.pl na podst. Chrześcijańska Wizja
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!