Lech Kaczyński pośmiertnie wygrywa Litwę

17 stycznia 2018

Wszyscy pamiętamy, jak śp. został oszukany przez litewski parlament w 2010 roku w kwestii nazwisk. Sprawa była wówczas oczywista. Jednak, jak pisze Norwid: „coś ty Atenom uczynił Sokratesie…”. O upamiętnieniu 3. prezydenta III RP głośno w kolejnych litewskich miastach.

Podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Stołecznego Samorządu omawiano kwestię nazwania jednej z ulic Wilna imieniem Lecha Kaczyńskiego. Frakcja AWPL-ZChR dąży do upamiętnienia byłego prezydenta przed wizytą obecnego prezydenta RP Andrzeja Dudy.


W poniedziałek frakcje AWPL-ZChR w rejonie wileńskim i mieście Wilnie zarejestrowały projekty uchwał o nadaniu imienia Lecha Kaczyńskiego placowi przy dworze Houwaltów w Mejszagole oraz ulicy-zaułku w centrum miasta Wilna, znajdującej się pomiędzy budynkami Poczty Centralnej i centrum handlowego przy prospekcie Giedymina.

Wicemer Samorządu Miasta Wilna Edita Tamošiūnaitė podczas posiedzenia dzisiejszej Rady powiedziała, że kwestia nazwania ulicy imieniem Lecha Kaczyńskiego musiałaby być rozstrzygnięta do 16 lutego, kiedy na Litwę z oficjalną wizytą przyjedzie prezydent Polski Andrzej Duda. ,,To byłby piękny gest z naszej strony, ze strony wilnian i obywateli Litwy. Nasza frakcja chce upamiętnić Lecha Kaczyńskiego jako wielkiego miłośnika Litwy’’ – powiedziała wicemer.


,,Prezydent Polski był na Litwie 16 razy, zawsze odwiedzał Wilno, kochał Litwę, miał przyjacielskie stosunki z prezydentem Valdasem Adamkusem. To był prawdziwy przyjaciel Litwy’’ – podkreśliła Tamošiūnaitė.

Tymczasem…

„Są plany upamiętnienia imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Solecznikach” – powiedział dzisiaj mer rejonu Solecznickiego Zdzisław .

Gość Salonu Politycznego Zdzisław Palewicz dodał, że idea upamiętnienia imienia Lecha Kaczyńskiego zostanie zrealizowana do końca tego roku. Oprócz ulicy będzie też tablica upamiętniająca katastrofę smoleńską.

Jak zatem widać, komemoracja Wielkiego Polaka – nie bójmy się tego sformułowania – zaczyna mimo panującego przez lata mrozu – kiełkować w tej części świata.

Kresy24.pl / zw. lt / wilnoteka.lt

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

7 odpowiedzi Lech Kaczyński pośmiertnie wygrywa Litwę

 1. Ula Odpowiedz

  18 stycznia 2018 w 07:46

  A nazwisko bedzie po polsku, czy po litewsku?

 2. dbacz Odpowiedz

  18 stycznia 2018 w 10:15

  Wielka przegrana KGB-istów, człowieka można zamordować ale tylko ciało

 3. Kasko Odpowiedz

  18 stycznia 2018 w 21:06

  Najlepszą formą uczczenia Lecha Kaczyńskiego przez Litwinów, byłaby jednak zgoda na oryginalny zapis polskich nazwisk oraz zaprzestanie prób litwinizacji Polaków i kolonizacji Wilenszczyzny(ograniczanie szkolnictwa, uniemożliwianie stosowania jezyka polskiego na szczeblu samorządu, szwindle ze zwrotem ziemi).

  • miki Odpowiedz

   19 stycznia 2018 w 22:36

   O tym samym pomyślałem…..

  • ktos Odpowiedz

   22 stycznia 2018 w 06:52

   Tym bardziej ze cala akcja jest z inicjatywy Polakow na Litwie. Gdyby jakis rdzenny Litwin wyszedl z taka inicjatywa to co innego.

 4. Antoni Odpowiedz

  18 stycznia 2018 w 21:56

  To, że w ogóle są podejmowane takie inicjatywy i mają szanse powodzenia, to jednak głównie zasługa Polaków na Litwie, samorządowców i polityków AWPL-ZCHR.
  Macierz różnie się z nimi obchodzi, często niestety nie najlepiej (nie będę rozszerzał tematu, kto się interesuje ten wie).
  Ale mimo wszystko Wilniucy trwają w polskiej tradycji, wartościach, patriotyzmie.
  Wielu polityków w Warszawie (albo w „warszawce”…) powinno się uczyć od Polaków z Litwy, co to naprawdę znaczy: miłować polskość. Nie tylko pustym gadaniem w sejmie czy umizgami do wyborców, ale konkretnym czynem.

 5. anka Odpowiedz

  19 stycznia 2018 w 20:02

  Szacunek dla Wilniuków!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *