Kto niszczy Polskość na Białorusi

18 listopada 2015

kto_niszczy_polskosc_na_Bialorusi

 to kraj wyjątkowo bliski mojemu sercu. I to nie tylko ze względów rodzinno-sentymentalnych. Od kraju tego zacząłem swoją przygodę ze Wschodem, gdy istniał jeszcze Związek Radziecki, a nieśmiało wybijała się na niepodległość – pisze autor „Kto niszczy Polskość na Białorusi” Marek .

Od tego czasu byłem w Republice Białoruś, bo tak brzmi oficjalna nazwa tego kraju, kilkadziesiąt razy. Ile? Nie mogę sobie przypomnieć. Przestałem liczyć w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych, gdy w wymienianym paszporcie doliczyłem się 38. stempli służb granicznych Polski i Białorusi.


Odwiedziłem na Białorusi co najmniej po dwa razy każdy rejon, wszystkie znaczące miasta. Byłem świadkiem tworzenia się państwowości tego kraju i jego zmagań z sowiecką spuścizną. Napisałem na temat Białorusi kilkadziesiąt reportaży, artykułów i wywiadów. (…)

Książka opisuje mało znane momenty z historii Polaków na Białorusi. Opisuje nienawiść, jaką darzyli ich stalinowscy czynownicy i próby wykarczowania polskości z jej terytorium, czynione w różnych okresach historycznych. Zarówno w latach dwudziestych, trzydziestych, w czasie II wojny światowej, a także w latach czterdziestych i pięćdziesiątych.


Niniejsza książka przypomina też o początkach polskiego odrodzenia narodowego na Białorusi. Omawia przyczyny jego wyhamowania i stosunek białoruskich elit politycznych do Polaków i polskości. Przypomina, że nie tylko „stalinowcy” mieli negatywny stosunek do polskiego odrodzenia, ale także białoruscy narodowcy, którzy chcieli budować odrodzoną Białoruś w nawiązaniu do tradycji Wielkiego Księstwa Litewskiego, w opozycji do Moskwy.

Zamów książkę 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Kto niszczy Polskość na Białorusi

  1. Wojciech Odpowiedz

    19 listopada 2015 w 10:25

    Polskość na Białorusi niszczą (oprócz łukaszenkowskich władz) nacjonalistycznie zorientowani Białorusini (część t.zw. opozycji), którzy twierdzą że „nijakich Polaków na Białorusi niema”, że wszyscy ci, którzy liczą siebie Polakami są społonizowanymi Białorusinami. Do tej propagandy dołączają się nawet niektórzy katolickie księdzy Białorusini. Dla przykładu – katolicki ksiądz Daniła Swajak (Myślancew), którzy twierdzi w internecie, że na Białorusi niema nijakich Polaków, a ludzie, którzy uważają siebie za Polaków są to społonizowani kiedyś Białorusini.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *