Na Kresach I RP – Litwie, Ukrainie, i Białorusi zwyciężył w wyborach prezydenckich Andrzej Duda. W Rosji, z dość dużą przewagą, Bronisław Komorowski.
74 proc. osób uprawnionych do głosowania w Winnicy zdecydowało się poprzeć w II turze wyborów prezydenckich Andrzeja Dudę. Tylko 25,84 proc. zagłosowało na Bronisława Komorowskiego. Również we Lwowie ponad 58 proc. głosujących wybrało kandydata prawicy. Bronisław Komorowski wygrał w Łucku (64,91 proc. głosów), Odessie, Charkowie i z lekką przewagą – w Kijowie.
Miejscowi Polacy, nawet ci posiadający Kartę Polaka, nie mogą brać udziału w wyborach prezydenta RP, ale to właśnie tam, gdzie mieszka ich najwięcej: w obwodzie żytomierskim, na Podolu i Galicji Wschodniej ci, którym przysługiwało prawo wyborcze (tradycyjnie są to pracownicy placówek dyplomatycznych, międzynarodowych firm, dziennikarze i pełniący posługę kapłańską polscy duchowni), najaktywniej głosowali na Andrzeja Dudę.
W Rosji z dość dużą przewagą zwyciężył Komorowski, na Kresach I RP – Litwie, Ukrainie, i Białorusi – Duda.
Kresy24.pl/Słowo Polskie

