Kosmosa nie budiet? Gwiezdnych wojen – też. „Nie wszystko ma się dobrze w gospodarce”

21 marca 2016

putin-kosmos

Roskosmosu został zredukowany aż o 30 proc. –  z 2 bilionów rubli (około 30 miliardów dolarów) do 1,4 biliona rubli.

„To wielki program. Potrzebujemy takich programów nawet kiedy nie wszystko ma się dobrze w gospodarce” – powiedział premier Dmitrij , podpisując cięcia budżetowe wymuszone zachodnimi sankcjami i cenami ropy. Teraz priorytetem Roskosmosu ma być… utrzymanie podstawowej infrastruktury satelitarnej: satelity telekomunikacyjne, obserwacyjne i nawigacyjne.


Rosyjski załogowy program księżycowy był postrzegany jako nierealny jeszcze przed redukcją budżetu. Dotyczy to nie tylko głośno zapowiadanej bazy księżycowej, lecz także takich elementów, jak nowa, ciężka rakieta nośna czy następca „Sojuza”, który póki co doczekał się tylko nazwy „Federacja”. Podobnie rzecz ma się z bezzałogowymi sondami z serii Łuna, których kolejne loty regularnie się oddalały. Padały zapowiedzi, że zostanie dokończony rosyjski segment Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wydaje się jednak, że jest to wyłącznie zapowiedź propagandowa – czytamy na portalu kosmonauta.net.

Zapaść przemysłu kosmicznego w Rosji rozpoczęła się od ok. 2010 roku. Pogłębiły ją działania wojenne przeciwko Ukrainie i wynikające z nich ze strony Stanów Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej, a widoczną oznaką kryzysu były coraz częstsze katastrofy i awarie rosyjskich rakiet nośnych i statków kosmicznych.


Kresy24.pl/kosmonauta.net

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

3 odpowiedzi Kosmosa nie budiet? Gwiezdnych wojen – też. „Nie wszystko ma się dobrze w gospodarce”

 1. Michał Mieczysław Odpowiedz

  21 marca 2016 w 13:47

  Karmiliśmy Moskowię latami, trzymaliśmy ją przy życiu kupując ropę i gaz, a oni odpłacają się nam wypowiadając nam wojnę ekonomiczno-informacyjną!

 2. gość Odpowiedz

  21 marca 2016 w 14:00

  jak zredukują o 50% procent wydatki na zbrojenia to wtedy będzie można spokojnie stwierdzić że putina przycisnęło ale nawet po ewentualnej redukcji będą przeznaczali na zbrojenia 10% PKB w krajach zachodu jest problem z dobiciem do 2% PKB

 3. wolodia Odpowiedz

  23 marca 2016 w 03:47

  pograzyc ruskich w dol , do muslitego dna , zeby odbic sie nie mogli
  zdeptac i nie pozwolic na podniesienie
  marzenia
  zaraz cymbaly z ue pomoga

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *