PAN ANDRZEJ PRZEWOŹNIK
SEKRETARZ RADY OCHRONY
PAMIĘCI WALK I MĘCZEŃSTWA
00-926 WARSZAWA, UL. WSPÓLNA 2
W lipcu 2008 r., odwiedziłem cmentarz wojenny w Laskach k.Warszawy. Pochowano tam strz.BOGUSŁAWA GRYGORCEWICZA z Naliboków, najmłodszego partyzanta Batalionu Stołpecko – Nalibockiego AK, który zginął w Powstaniu Warszawskim. Niestety, zdziwiłem się, że jego
nazwisko nie jest napisane poprawnie – jest GRYCOREWICZ, a powinno być GRYGORCEWICZ
! Ta kresowa i patriotyczna polska rodzina – jego brat Lucjan także zginął w walce z Niemcami, tak jak wiele innych polskich rodzin zasługuje na pamięć i szacunek !
W imieniu Naliboczan rozsianych po całym świecie, uprzejmie Państwa proszę o skorygowanie błędu. Do prośby załączam zdjęcie grobu strz. Bogusława Grygorcewicza.
Z poważaniem, Stanisław Karlik
ŚWIATOWY ZWIĄZEK ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ OKRĘG WARSZAWA – POWIAT
Dnia 17-09-2008 o godz. 19:07 ŚZŻAK Okręg Warszawa-Powiat napisał(a):
Szanowny Panie
Zespół Ochrony Pamięci AK działający przy Środowisku „Grupa Kampinos” serdecznie dziękuje o poinformowaniu nas o tym przykrym fakcie zdeformowania nazwiska strzelca Bogusława Grygorcewicza ps. „Mały” na Cmentarzu Wojennym w Laskach.
Zarząd Okręgu Warszawa-Powiat ŚZŻAK w kilkakrotnie interweniował u władz miasta w sprawie właściwego traktowania obiektów pamięci AK. Spowodowaliśmy zlikwidowanie wielkiej reklamy browaru na murach Starówki za pomnikiem „Małego Powstańca”. Podobnie zlikwidowaliśmy reklamę restauracji „Al Capone” na Pl. Bankowym w miejscu upamiętnionym w czasie Powstania dramatycznymi atakami hitlerowskich czołgów poprzedzanych grupami mieszkańców Warszawy, głównie kobiet. Dość długo trwało oczyszczenie otoczenia tablicy upamiętniającej miejsce śmierci w pierszych dniach sierpnia 1944 r. poety K. K. Baczyńskiego na gmachu pałacu Blanka na Pl. Teatralnym, mimo interwencji Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i władz stolicy.
Włączamy się do działań najpierw przez przekazanie opiekunom Cmentarza Wojennego w Laskach dokumentów ewidencyjnych strz. „Małego”. Środowisko „Grupa Kampinos” w r. 2007 opublikowała aktualną ewidencję obejmującą żołnierzy Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego. Na str. 187 znajduje się zapis:
Grygorcewicz Bogusław „Mały” s. Leonarda ur. 29.10.1929, strzelec, 1 komp. bat. piechoty, śmiertelnie ranny 03.08.1944 r., Truskawka oraz (podajemy dodatkowo): Grygorcewicz Lucjan „Lucek” s. Leonarda ur. 10.01.1922, plutonowy, 1 komp. bat. piechoty, poległ 12.1944 r., Kielecczyzna.
W kwartalniku historycznym OWP ŚZŻAK „Na przedpolu Warszawy” w Zeszycie nr 4 z listopada 1994 r., na str. 66 znajduje się zapis: „Polegli pod Truskawką – 3 VIII 1944 r. – Grygorcewicz Bogusław” (i 10 innych żołnierzy). Jest to pierwszy krok na drodze do uzyskania zgody ROPWiM na spowodowanie zmiany tabliczki nagrobnej na cmentarzu wojennym.
O następnych działaniach będziemy informowali.
Pozdrawiam, Tadeusz Gołębiewski „Sosna”
PAN ANDRZEJ PRZEWOŹNIK
SEKRETARZ RADY OCHRONY
PAMIĘCI WALK I MĘCZEŃSTWA
00-926 WARSZAWA, UL. WSPÓLNA 2
W dniu 19.09.2008 r. otrzymałem od Państwa pismo nr R-/368/AK/3362/2008 w sprawie korekty nazwiska na nagrobku Bogusława Grygorcewicza na cmentarzu w Laskach k/Warszawy. Jest GRYCOREWICZ, a powinno być GRYGORCEWICZ ! Szanowni Państwo, w imieniu swoim, 85 letniej siostry Bogusława Grygorcewicza „Małego”, Rodziny i Naliboczan, bardzo dziękujemy,
i oczekujemy na zmianę tablicy z poprawionym nazwiskiem.
Z poważaniem, Stanisław Karlik
ŚWIATOWY ZWIĄZEK ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ
– ZESPÓŁ OCHRONY PAMIĘCI AK PRZY ŚRODOWISKU „GRUPA KAMPINOS”
01 – 733 WARSZAWA ul.BRACI ZAŁUSKICH 7
Szanowni Państwo ! W imieniu swoim, siostry „Małego” i Jego Rodziny na obczyźnie uprzejmie Państwu dziękuję za zainteresowanie się sprawą. Informuję jednocześnie, że w dniu 04.09.2008 r. otrzymałem pismo nr R-IV/368/AK/3362/2008 od Rady OPWiM w którym poinformowali o „prawdopodobnym błędzie”, ale jednocześnie powołali się na Księgę pochowanych żołnierzy polskich poległych podczas II wojny światowej,T.II – żołnierze podziemnych formacji niepodległościowych,Pruszków 1994 r. gdzie figuruje jeszcze inne nazwisko: Bogusław Grygorowicz – pozostałe dane się zgadzają. Poprosili o stosowne dokumenty, aby zmienić zniekształcone nazwisko z GRYCOREWICZ na prawidłowe GRYGORCEWICZ.
Szanowni Państwo, nazwisko Bogusława Grygorcewicza nie wymaga „kruszenia kopii”. Należy je napisać tak jak Państwo podajecie, i jak było za PRL-u. W książce na którą się powołuje Rada OPWiM jest błąd, i należy go poprawić, o co Państwa także bardzo proszę !
Z poważaniem, Stanisław Karlik
ŚWIATOWY ZWIĄZEK ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ
Zarząd Okręgu Warszawa-Powiat
Środowiska: „Obroża” i „Grupa Kampinos”
ul. Braci Załuskich 7, 01-733 Warszawa
Uprzejmie zawiadamiam, że sprawdziłem co w sprawie zmiany nazwiska na tablicy nagrobnej strz. Grygorcewicza zrobił Urząd Gminy Izabelin. Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej oświadczył, że nowe tabliczki zamówione zostały w Krakowie. Termin dostawy czerwiec, a przed 1 września na pewno zostaną wymienione.
Pozdrawiam,
T. Gołębiewski „Sosna” (21.05.2009 r.)
ROPWiM, ŚZŻAK
W dniu 4 października 2009 r. / niedziela / odwiedziłem Cmentarz Wojenny w Laskach k. Warszawy. Tablica na grobie strz. Bogusława Grygorcewicza – najmłodszego partyzanta Zgrupowania Stołpecko Nalibockiego AK została zmieniona.
Nieprawidłowe nazwisko GRYCOREWICZ, skorygowano i poprawiono na prawidłowe GRYGORCEWICZ !
Powiadomiłem rodzinę partyzanta – siostrę p. Gertrudę Grygorcewicz w Polsce i kuzyna p. Henryka w Anglii.
W imieniu swoim, rodziny strzelca Bogusława Grygorcewicza „Małego” i partyzantów Zgrupowania Stołpecko -Nalibockiego AK – Dziękujemy !
Dziękujemy ROWWiM z P.Prezesem Andrzejem Przewoźnikiem,
ŚZŻAK z P. prof.T.Gołębiewskim „Sosna” i Urzędowi Gminy w Izabelinie !
Z poważaniem, Stanisław Karlik
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!