Siły lądowe Korei Południowej rozpoczęły wdrażanie planu wycofania wszystkich moździerzy 60 mm i 81 mm i zastąpienia ich lekkimi dronami szturmowymi. Plan jest obecnie w końcowej fazie zatwierdzania. Poinformował o tym dowódca sztabu armii południowokoreańskiej Park An-su, donosi południowokoreański serwis MT.
W innym formacie będzie funkcjonować także struktura kadrowa i organizacyjna wojsk lądowych. Przykładowo zamiast „kompanii broni ciężkiej”, gdzie kluczową bronią ogniową są moździerze 81 mm, zostaną utworzone „kompanię dronów szturmowych”.
Portal „Defense Express” zauważył, że taka decyzja jest jak dotąd najbardziej globalnym efektem przepracowania doświadczeń Sił Zbrojnych Ukrainy w wojnie z Rosją, ponieważ w marcu 2023 roku w wojskach ukraińskich po raz pierwszy powstały kompanie dronów szturmowych.
„Generalnie to drony, i to nie tylko drony obserwacyjne, ale także zwykłe „mawiki” [małe drony – red.] ze zrzutami i ciężkie wielokopterowe bombowce, odegrały znaczącą rolę w odpieraniu rosyjskich ataków i to właśnie kopiuje Korea Południowa. Takie siły na przyszłym polu bitwy, na którym znacznie mniejsze siły zbrojne mają powstrzymać znacznie przewyższającego liczebnie przeciwnika, są też całkowicie niewrażliwe na straty, a także mają ogromną przewagę artyleryjską” – twierdzą analitycy.
„Defense Express” przypomniało, że liczebność armii KRLD wynosi 1,28 mln żołnierzy, a Korei Południowej – 500 tys.
„Jednocześnie Pjongjang może już w pierwszych dniach wprowadzić do służby kilka milionów więcej, ponieważ łączna rezerwa mobilizacyjna wynosi 6 mln ludzi, dla których prawdopodobnie nie będzie dostępnej żadnej broni poza karabinkiem SKS i bagnetem” – dodają eksperci.
Analitycy twierdzą, że Korea Północna, podobnie jak Rosja, będzie polegać na swojej artylerii jako głównej sile napędowej. Szacuje się, że KRLD posiada 12,6 tys. systemów artyleryjskich, a dowództwo i władze najprawdopodobniej postrzegają swoje jednostki piechoty jako „mięso armatnie”.
„I pomimo tego, że moździerze tradycyjnie były postrzegane jako dość prosta i masywna odpowiedź na pytanie, jak odpierać „fale mięsne”, Seul bezpośrednio wskazał na ich słabość na współczesnym polu bitwy. W szczególności moździerze 60 mm mają zasięg ognia zaledwie 3 km, a zestaw waży 20 kg. 81 milimetrowy moździerz ma zasięg 7 km i waży 40 kg” – wyjaśniono w artykule.
Eksperci zauważyli, że w obu przypadkach jest to praca w pobliżu ryzyka pewnego zniszczenia w warunkach ostrzału przeciwnika. Co więcej, Seul rozumie, że Korea Północna prawdopodobnie może uzupełnić swoją armię tanimi, masowo produkowanymi dronami obserwacyjno-bombardującymi.
„Jednocześnie wprowadzenie „kompanii dronów szturmowych” oznacza znacznie szersze możliwości na polu bitwy i na dużych dystansach od linii frontu, a biorąc pod uwagę fakt, że broń kal. 81 i 60 mm w armii Korei Południowej jest masowym standardem uzbrojenia, taka reforma znacznie przewyższa wyniki wykorzystania ukraińskiego doświadczenia we wszystkich innych armiach świata. W szczególności w Stanach Zjednoczonych tworzone są obecnie jedynie „plutony dronowe” – czytamy w „Defense Express”.
Jednocześnie eksperci zauważyli, że Korea południowa nie planuje rezygnować z innych moździerzy.
Przypomnijmy, Korea Południowa oświadczyła, że może przekazać Ukrainie uzbrojenie w związku z możliwym udziałem wojsk północnokoreańskich w wojnie przeciwko Ukrainie.
Ponadto prezydent Korei Południowej Yoo Suk-yeol oświadczył, że jego rząd nie będzie biernie przyglądał się szkoleniu tysięcy żołnierzy KRLD w Federacji Rosyjskiej do operacji wojskowych na Ukrainie. Dlatego według niego kraj rozważa kwestię przekazania Ukrainie niezbędnego uzbrojenia.
„Rozmieszczenie wojsk Korei Północnej w Rosji stanowi bezpośrednie naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych i rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. To prowokacja zagrażająca bezpieczeństwu globalnemu” – zauważył.
Opr. TB, m.mt.co.kr, defence-ua.com
1 komentarz
Enricco
29 października 2024 o 06:30Korea Północna, oficjalna nazwa „Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna”, czyli kłamstwo w nazwie kraju, dla rosji partner równorzędny. Make rossia small again.