Jest zgoda prezydenta Trumpa. USA sprzedadzą Ukrainie pociski Javelin

23 grudnia 2017

Prezydent Donald Trump zaaprobował plan sprzedaży Ukrainie rakietowych pocisków przeciwczołgowych za ok. 47 mln dolarów – podała agencja Associated Press.

Kilka dni temu prezydent zaaprobował sprzedaż Ukrainie karabinów snajperskich. O sprawie czytaj więcej tutaj i tutaj.


Wiceprzewodniczący Komisji Obrony i Bezpieczeństwa Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu, Franc Klincewicz powiedział, że Kijów uzna dostawy broni jako wsparcie swoich działań. – Właściwie to Amerykanie bezpośrednio popychają ukraińskie siły do wojny – dodał.

 


Departamentu Stanu podkreślił w komunikacie,  że pomoc amerykańska „ma charakter całkowicie defensywny”. „Jak zawsze mówiliśmy, jest suwerennym krajem i ma prawo do własnej obrony” – oświadczył Departament Stanu.

Oprac. MaH, Niezalezna.pl

fot. dvidshub.net, Wikimedia Commons, CC

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

23 odpowiedzi Jest zgoda prezydenta Trumpa. USA sprzedadzą Ukrainie pociski Javelin

 1. observer48 Odpowiedz

  23 grudnia 2017 w 21:17

  Za te pieniądze dostaną jakieś 600 starszych pocisków o zasięgu do 2500 m i 20 wyrzutni naramiennych (CLU), czego rezultatem może być szybka redukcja kacapskich czołgów ukrytych w pobliżu linii frontu w gęsto zaludnionych terenach miejskich o jakieś 500 do 550 sztuk, a to byłaby strata o wartości co najmniej miliarda dolarów, nie licząc zabitych załóg. Zwrot na inwestycji niesamowity.

  • J.S. Odpowiedz

   25 grudnia 2017 w 20:10

   210 pocisków i 35 wyrzutni- tak ma wyglądać ta wyczekiwana od lat pomoc. Są to śmieszne ilości PPK w porównaniu z wyprodukowanymi przez Ukrainę własnymi pociskami przeciwpancernymi Stugna-P/Skif(ponad 1500 sztuk w latach 2015-2017), które z większością broni pancernej separatystycznych republik mogą zrobić to samo co Javelin, będąc od niego kilkukrotnie tańszymi. Owszem nie są tak proste w obsłudze jak PPK typu fire and forget, ale mają też znacznie większy zasięg (do 4km) i można z nich bez problemów strzelać do celów o niskim kontraście w podczerwieni. Większość rosyjskich czołgów, a tym bardziej separatystycznych to stare konstrukcje wyprodukowane jeszcze w czasach ZSRR, więc utrata np. przekazanych separatystom T-64BW nie jest żadną znaczącą stratą dla Rosji (taki czołg byłby normalnie składowanym i nieużywanym złomem). Technicznie nie jest wykonalne w przypadku Javelina strzelanie do niewidocznych celów za horyzontem- to jest wykonalne w przypadku używanego przez polską armię izraelskiego PPK Spike dzięki światłowodowi, ale wymagane jest bardzo dobre rozpoznanie i doświadczenie operatora.

  • Adr Odpowiedz

   27 grudnia 2017 w 18:54

   Ale ci amerykanie są głupi, wysyłają do Korei Płd albo na wschodnia flankę NATO grupy bojowe
   z czołgami, artylerią, śmigłowcami, piechota
   wszystkiemu zapewniają wsparcie i osłonę lotnictwa.
   Martwia sie utrata zdolności w dziedzinie artylerii i opl
   A przecież wystarczy wysłać gołe Jeveliny złoty środek na wszytko niewrażliwy na działania npla.

   Głupia amerykanska generalicja

  • SyøTroll Odpowiedz

   31 grudnia 2017 w 16:18

   Wam jak zwykle zależy na wciśnięciu waszego złomu (fakt, skutecznego), by Ukraina mogła dalej „bronić się” przed atakowanymi przez siebie własnymi obywatelami. Ukraiński „proeuropejski” kretyn zapłaci.

   • observer48

    2 stycznia 2018 w 09:32

    @SyøTroll
    Trafiające w cel z dokładnością do pół metra Javeliny będą niszczyć kacapskie czołgi i zabijać ich załogi bez uszczerbku dla ludności cywilnej. Oto jak wygląda prawdziwy atak Javelina na pojazd z samobójcami, tym razem w wykonaniu francuskich komandosów w Syrii: https://www.youtube.com/watch?v=mkCfJ_vQIKU
    Strach przed Javelinami sparaliżuje kacapską swołocz, a demoralizacja to potężna broń.

   • na logike

    22 marca 2018 w 12:06

    oglądając efekty tego pocisku to w promieniu 50 m siwy dym od fali uderzeniowej. Czyli Ci co będą w pobliżu uszczerbek na pewno poniosą

 2. von nogay Odpowiedz

  24 grudnia 2017 w 01:24

  Tak jest. Ukraina ma prawo się bronić przeciwko agresji rosyjskiej. I daj Boże wszystkiego najlepszego Ukrainie.

 3. amtrak1971 Odpowiedz

  24 grudnia 2017 w 02:04

  bohu pomiluj ,, pan Trump zwariowal,,za 3-4 miesiace te zabawki bedzie mozna kupic od ruskich w Doniecku , ukraincy to przehandluja kacapom albo Polakom ktorzy beda uzywac do rozwalania samochodow pancernych z pieniedzmi,

  • observer48 Odpowiedz

   25 grudnia 2017 w 02:34

   @amtrak1971
   Ukraińcy nie dostaną tych „zabawek” do ręki bez nadzoru „opiekunów” USA, którymi ukraińskie jednostki frontowe są dyskretnie naszpikowane. Na Ukrainie przebywa kilka tysięcy amerykańskich żołnierzy i prywatnych instruktorów wojskowych szkolących ukraińską obronę terytorialną w Jaworowie (US 173rd Airborne), a także instruktorzy Delta Force i Navy Seals szkolący ukraińskie siły specjalne niedaleko Charkowa i w Dniepropietrowsku. Obsługa Javelinów jest skomplikowana i ich operatorzy muszą przejść dwutygodniowe szkolenie w USA, lub na Litwie, gdzie niedawno uruchomiono takie centrum szkolenia.

   Podejrzewam, że gdy pierwsze 210 pocisków zniszczy kacapskie czołgi i usmaży ich załogi, USA zwiększą naciski na RoSSję i zagrożą dostawami nowych Javelinów, których mają w nadmiarze, bo wycofują ze służby ich starsze modele o zasięgu do 2500 m zastępując je nowszymi o zasięgu 4750 m. Tego się kacapy najbardziej boją, szczególnie w zimie, kiedy rozgrzane czołgi przyciągają naprowadzane na podczerwień Javeliny niczym magnes, a roSSyjskie czołgi nie mają przed nimi obrony.

 4. Igor Odpowiedz

  24 grudnia 2017 w 08:11

  Oby nie dostały się w ręce zapijaczonych putinowskich żołdaków !

 5. Alexander Odpowiedz

  24 grudnia 2017 w 09:58

  @ observer : Z ogólnym przesłaniem Twojego wpisu zgadzam się, ale pisząc o zabitych załogach czołgów w kontekście zwrotu inwestycji grubo przesadziłeś. Pod względem moralnym oczywiście, bo interesy można robić także na nieboszczykach,o czym świadczą niemałe dochody zakładów pogrzebowych.
  Tak pisać jednak po prostu nie wypada. Powiem nawet więcej :tak pisać nie wolno. Rosjanie też są ludźmi.

  • Jarema Odpowiedz

   24 grudnia 2017 w 17:11

   Sądzę, że pan Putin ma inny stosunek do Rosjan, a i sami Rosjanie popierają imperialną politykę.
   Szacunek należy się każdej osobie, ale stopień tego szacunku jest już różny. Zależy od tego, jak sami siebie szanujemy. Jeżeli Rosja nie poważa życia obywateli i traktuje je jako instrument do realizacji swoich celów imperialnych, to trudno, abyśmy my użalali się nad rosyjskim żołdactwem, które być może ochoczo zrobiłoby w Polszu drugi Dombas. Pan Obserwer48 dosadnie się wypowiedział w tej sprawie.

   • pyra

    26 grudnia 2017 w 16:05

    Wiesz Jarema to nie tak – Twoja wypowiedź pokazuje to tak jak pokazują to nasze media. Ja natomiast widzę że „zwykli” Rosjanie inaczej patrzą dziś na to wszystko. Taki taksiarz potrafi roześmiać się na wieść z radia że prezydent z premierem znowu się zamienią. Jak pobędziesz wśród nich to inaczej ich postrzegasz…. bo co powiesz gdy „anonimowy ankieter” na ulicy wypytuje Ciebie na kogo będziesz głosował??? Wiadomo jak. NORMALNI Rosjanie postrzegają nas jako braci… dziwnych ale jednak. A że żołnierze idą gdzieś tam…. a co mają zrobić skoro taki rozkaz??? Wszak w Rosji traktowanie żołnierza nie zmieniło się przez wieki – ma być posłuszny i tyle…. a każdy chce żyć.

  • observer48 Odpowiedz

   24 grudnia 2017 w 18:30

   @Alexander
   Jadąc na Ukrainę strzelać do Ukraińców kacapy zdają sobie sprawę z ryzyka, które podejmują i potencjalnych konsekwencji z tym związanych. Niech siedzą w kacapii! Eliminacja siły żywej jest pod każdym względem dotkliwszym ciosem dla kacapii, niż zniszczenie czołgu, czy samolotu, bo niszczy morale.

   • pyra

    26 grudnia 2017 w 16:09

    observer – piszesz o ryzyku związanym z „wyjazdem” do Donbasu, ale czy pomyślałeś o ryzyku związanym z niewykonaniem rozkazu???? Pomyślałeś co TY byś zrobił? Nie bronię tu polityki Rosji ale bronię zwykłych szarych żołnierzy którzy nie mają nic do gadania.

   • observer48

    28 grudnia 2017 w 02:47

    @pyra
    Przecież Fuhrer Putler głosi wszem i wobec od 2014 r., że w Donbasie nie ma kacapskiej swołoczy. Tutaj chodzi o demoralizację. Te 210 pocisków Javelin to moim zdaniem balon próbny. Jeśli ten eksperyment zakończy się sukcesem Ukraińców, Donbas może się stać amerykańskim poligonem do ich testowania w warunkach realnego pola walki. Każdy kacapski czołg rozwalony w Donbasie i każdych pięciu kacapskich czołgistów w nim upieczonych to zawsze o jeden czołg mniej w dyspozycji liliPutina i pięciu mniej wyszkolonych czołgistów. Ukraińska armia nie najechała terytorium faszystowskiej Federacji RoSSyjskiej. Wojna ma swoje prawa, a agresja ma swoje koszty tak materialne, jak ludzkie. Im więcej kacapów utłuką Ukraińcy, tym lepiej dla Polski.

 6. Jarema Odpowiedz

  24 grudnia 2017 w 17:12

  Zapowiada się ciekawy pojedynek – oszczep przeciwko „mieczowi” T 90

 7. Basia Odpowiedz

  26 grudnia 2017 w 09:25

  USA może i sprzedadzą, ale ciekawe czym Ukraińcy za to zapłacą?

  • observer48 Odpowiedz

   28 grudnia 2017 w 03:10

   @Basia
   Zapłaci podatnik amerykański, bo Kongres przyznał na pomoc wojskową dla Ukrainy ponad $350 milionów w roku 2018 i pół miliarda dolarów na pomoc humanitarną. Te $47 milionów to jak na razie górna granica sumy, za którą amerykańscy producenci śmiercionośnych broni mogą je sprzedać Ukrainie. Gdyby donbaski eksperyment z Javelinami się powiódł, możemy oczekiwać dalszych dostaw tych pocisków dla armii Ukrainy. Dla Polski to bardzo dobre rozwiązanie, bo wodzenie się nawzajem za łby przez kacapów i rezunów wychodzi na zdrowie Polsce i Polakom. W polityce nie ma sentymentów.

 8. Alexander Odpowiedz

  26 grudnia 2017 w 10:29

  @ observer48 : Pomimo wszystko nadal obstaję przy poglądzie,że kalkulowanie zwrotu kosztów w aspekcie śmierci ludzi jest cyniczne i wręcz niedopuszczalne. Każdy żołnierz w warunkach bojowych zdaje sobie sprawę z ryzyka utraty życia. Jest to oczywiste. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy cieszyć się z tego,że żołnierze ci giną, a na dodatek, że opłaca się to pod względem finansowym producentom śmiercionośnej broni.
  W każdej historii istotne są pewne niuanse. Gdybyśmy mieli do czynienia z dywizjami KGB ( dzisiejszymi ich odpowiednikami) sprawa wyglądałaby już nieco inaczej. Gdybyśmy zaś mieli do czynienia z oddziałami pacyfikacyjnymi, siejącymi śmierć osób cywilnych,dokonującymi masowych zgwałceń, rabunków i podpaleń ( jak przykładowo – aby trzymać się spraw wschodnich – zbirów RONA podczas Powstania Warszawskiego, czy też ukraińskich morderców z SS Galizien ) wówczas sprawa byłaby jasna i oczywista. Śmierć takich ludzi mogłaby tylko cieszyć, również w wymiarze „zwrotu inwestycji” na śmiercionośną broń.

  • observer48 Odpowiedz

   28 grudnia 2017 w 02:59

   @Alexander
   Ludzkie życie można łatwiej zmonetyzować, niż się wielu z nas wydaje. W dziadowskiej kacapii cena ta może być naprawdę niska. Cena życia człowieka w wieku produkcyjnym to cena utraconych przyszłych zarobków w przypadku przedwczesnej śmierci. Cena ta jest tym wyższa, im wyższe są kwalifikacje zawodowe, a co się z tym wiąże, potencjał zarobkowy denata.
   https://www.obserwatorfinansowy.pl/forma/rotator/wymierna-cena-bezcennego-zycia/

  • pyra Odpowiedz

   28 grudnia 2017 w 12:46

   O to to chciałem poprzeć kolegę. W Rosji jest ciekawe podejście do żołnierzy – ma być posłuszny i może romantycznie zginąć za ojczyznę…. z naciskiem na to posłuszeństwo. Więc kiedy mają rozkaz iść do Donbasu to co mają robić? Nie byłbyś tak odważny wiedząc jakie są konsekwencje odmowy nawet gdybyś był na świecie sam, a jeżeli (w przypadku wyższych zawodowych) Twoja rodzina mieszka w wojskowym mieszkaniu gdzieś tam?

   • observer48

    2 stycznia 2018 w 01:54

    @pyra
    Jeśli ktoś się decyduje zostać zawodowym wojskowym, musi ponosić tego konsekwencje. Żołnierz jest po to, aby zabijał, lub został zabity. Za to mu płacą. Eliminacja siły żywej nieprzyjaciela to najważniejszy paradygmat każdego pola walki, bo sprzęt można szybko wyprodukować, a na „wyprodukowanie” nowego rekruta potrzeba co najmniej 18 lat i sporych nakładów państwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *