Hruszewski, po nim Mazepa i bezwzględny car-reformator. Castro lepszy niż Bandera. Tak to widzą Ukraińcy (SONDAŻ)

22 listopada 2016

Ukraincy1

Według sondażu ukraińskiej pracowni badań socjologicznych Rating najlepiej ocenianym politykiem z przeszłości jest na Ukrainie Mychajło  .

72% Ukraińców ma do niepodległościowego i historyka z początku XX w. Mychajło Hruszewskiego stosunek pozytywny, 8% negatywny. Nieco ponad połowa (52 %) pozytywnie ocenia Iwana Mazepę. Niewiele mniej pozytywnych ocen ma jako polityk rosyjski car Piotr I (50%), który zebrał jednak więcej niż Mazepa ocen negatywnych (29% wobec 22%).


W sondażu nienajgorzej wypadł Fidel Castro, do którego pozytywny stosunek zadeklarowało 36% Ukraińców (negatywny – 22%). 42% nie żywi do kubańskiego przywódcy ani uczuć ciepłych, ani żadnych innych (lub takiej postaci w ogóle nie zna).

Ciekawie ma się sprawa ze Stepanem Banderą. Pozytywnie ocenia go nieco mniej Ukraińców niż Fiedela Castro (35 %), negatywnie aż 46%, a 18% nie potrafiło swojej oceny sprecyzować. Jednocześnie 26% ma pozytywny stosunek do Symona Petlury (45% – negatywny), ¼ nie ma w sprawie jego oceny własnego zdania.


25% Ukraińców pozytywnie ocenia Ronald Reagana, 24% dało mu ocenę negatywną, zaś  połowie  jest obojętny albo nieznany. i cieszą się pozytywną oceną – odpowiednio – 22 i  25% badanych, przy jednoczesnej największej liczbie wskazań negatywnych (2/3 dla Stalina i prawie 60 proc. da Lenina). Czytaj również: Kogo nienawidzą, a kogo kochają Ukraińcy? Wielki Głód i Majdan – to najgorsze wydarzenia! (SONDAŻ)

Zachęcamy do komentowania materiału na naszym oficjalnym fanpage’u: https://www.facebook.com/semperkresy/

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

10 odpowiedzi Hruszewski, po nim Mazepa i bezwzględny car-reformator. Castro lepszy niż Bandera. Tak to widzą Ukraińcy (SONDAŻ)

 1. Jarema Odpowiedz

  22 listopada 2016 w 12:57

  Mychajło Kruszewski – kolejny ukraiński bohater zaciekle antypolski. Państwowa myśl ukraińska powstawała z inspiracji Austro-Węgierskich służb w opozycji do idei państwowości polskiej. Można powiedzieć, że Ukraińcy uczyli się państwowości w kontrze do Polski. Ta okoliczność umyka wszelkiego rodzaju „budowniczym” Międzymorza. Nie wiem, na ile jest ona doniosła i ważna, ale nie można jej bagatelizować. Polska powinna prowadzić politykę historyczną pokazującą udany związek Polaków i Ukraińców w państwie polskim. My tymczasem całkowicie o tym zapominamy, więcej wstydzimy się go jako przykład rzekomego polskiego szowinizmu, choć pamiętajmy. Grody Czerwińskie były polskie, a potem dopiero przechodziły z rąk do rąk. Później Kazimierz Wielki odziedziczył te ziemie w XIV w. i do 1795 r. były one częścią I RP.

 2. Pafnucy Odpowiedz

  22 listopada 2016 w 15:08

  A tu kolejny artykuł o tym gdzie „u kraina” ma pojednanie polsko – ukraińskie, gdzie ma prawdę i dokąd zmierza: http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/bezpieczenstwo-kaplana-nie-jest-zagwarantowane-szykany-na-ukrainie-za-wydanie-wspomnien-biskupa-meczennika ; to jest skandal. Odciąć się od tego banderowskiego nowotworu niech skona.

 3. Mysz Odpowiedz

  22 listopada 2016 w 16:09

  waszczykowski i macierewicz doprowadzo nasz kraj do wojny z ruskimi za upad[usun.red.], kazdy na zachodzie olewa juz ukrów a te pajace zamiast zadbac o swojo ojczyzne,brno dalej w to g… .juz teraz zostalismy sami,bo zachod odpuscil.przez pis zostaniemy z
  kupo bandorowcow w Polsce,i tyle.

 4. Szachrajew Odpowiedz

  23 listopada 2016 w 08:44

  Mysz, Jarema, Pafnucy – kwintesencja polskiego cebulactwa 😀
  Jak nie mitoman to cham lub półanalfabeta (albo jedno i drugie)… Elita.. 😀

  • Jarema Odpowiedz

   25 listopada 2016 w 09:52

   Ad. Szachrajew. Zgodzę się tylko z częścią – tak to polskie głosy. Służenie najjaśniejszej Rzeczpospolitej to zaszczyt. A ty komu służysz? Ukrainie banderowskiej?

 5. Mysz Odpowiedz

  23 listopada 2016 w 16:20

  wole byc, mitomanem,chamem czy półanalfabeto,ale to bede ja,a wasza cała nacja to (red.),cała.do narodu wam tyle co do kosmosu,nacja,tylko nacja.hehe.

  • Szachrajew Odpowiedz

   23 listopada 2016 w 17:48

   A może byś wolał/a nauczyć j. polskiego?
   Czy to nie jest brane pod uwagę? 😀

 6. ewa Odpowiedz

  23 listopada 2016 w 19:50

  Mało kto wie ale Kijów prawo magdeburskie uzyskał od polskiego króla w 1495 (niedokładnie), ponadto wtedy zmienono nazwę księstwo kijowskie na województwo kijowskie.

  Przy okazji dla ukrańcówi: tak naprawdę to pierwszym separatystą to był zdrajca Chmielnicki. Zgubił i Polskę i Ukrainę.

  Prawdą jest także: ukrańska myśl narodowa jest wrog polskości, w czasie powstania listpadowego (już wtedy) różne organizacje ,,ruskie=rusińskie” popierały Rosję. Jak co śto zawsze największym wrogiem był Polak, a dopiero potem Moskal.

  PIS robi to samo na wschodzie co PO. Fatalna pomyłka!

  • Szachrajew Odpowiedz

   24 listopada 2016 w 08:30

   Niee, wszytko ci się pomieszało..
   prawa miejskie Kijowowi po raz pierwszy nadał król Julian Macedoński w 1945. Reszta jest ok.

 7. Mysz Odpowiedz

  25 listopada 2016 w 23:04

  w 1945 dobre,hehe,twoj debilizm cie przerusł dwukrotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *