Eksperci UE ocenili poziom bezpieczeństwa białoruskiej elektrowni atomowej. Co stwierdzili?

16 lutego 2018

Kompleksowy audyt na budowie elektrowni atomowej w Ostrowcu na Grodzieńszczyźnie prowadzony przez ekspertów z UE nie ujawnił uchybień, które mogłyby mieć bezpośredni wpływ  na poziom bezpieczeństwa jądrowego i radiacyjnego, poinformował serwis prasowy „Gosatomnadzor ”.

Białoruski regulator ds. bezpieczeństwa jądrowego poinformował, że eksperci oddelegowani przez UE pracowali w Ostrowcu od 27 listopada do 27 grudnia 2017 roku. Łącznie sprawdzono 26 obiektów, w tym głównego klienta  Białoruską Elektrownię Jądrową oraz generalnego wykonawcę – podległe rosyjskiemu przedsiębiorstwu państwowemu , „Atomstroj” Białoruś.


Nad białoruską elektrownią atomową zawisło fatum. Korpus reaktora znów został uszkodzony!

W inspekcji wzięli udział przedstawiciele instytucji regulacyjnych i nadzorczych Białorusi. Wśród nich wymienić należy: Gostamnadzor, Gospromnadzor, Ministerstwo Zasobów Naturalnych i Ochrony Środowiska, czy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Z ramienia Unii Europejskiej w roli eksperta wystąpili uczestnicy stałej unijnej misji ds. zapewnienia wsparcia doradczego na Białorusi.  Zadaniem misji była ocena systemów zarządzania i kontroli jakości przeprowadzonych prac z uwzględnieniem europejskich doświadczeń.


wykazała, że „udokumentowane systemy zarządzania i organizacji kontroli jakości są zgodne z przepisami, w tym z przepisami technicznymi Białorusi”- czytamy w oświadczeniu.

Raport z kontroli wskazuje, że naruszenia ujawnione podczas audytu świadczą o tym, że prace nad udoskonaleniem procedur mających na celu poprawę komunikacji między klientem a generalnym wykonawcą, muszą być kontynuowane.

Wszystkie naruszenia „zostały objęte kontrolą przez odpowiednie urzędy”, czytamy w raporcie.

Białoruska budowana jest przez Rosjan na Grodzieńszczyźnie, według projektu WWER-1200. Składać się będzie z dwóch bloków energetycznych o mocy 1.200 MW każdy. Uruchomienie pierwszego planowane jest na rok 2019, drugiego – na 2020. Generalnym wykonawcą budowy tej elektrowni atomowej jest Atomstrojexport (struktura Rosatomu”.

Elektrownia jądrowa w Ostrowcu na Grodzieńszczyźnie to tykająca bomba!

Kresy24.pl/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *