Ecce homo! Polak z Kresów biskupem we Lwowie (WIDEO)

18 czerwca 2017

21 czerwca we lwowskiej katedrze święcenia biskupie przyjmie polski franciszkanin urodzony na Kresach. 39-letni Edward Kawa jest najmłodszym biskupem rzymskokatolickim w Europie.

Sakramentu udzielą mu: jego ordynariusz, ks. abp Mieczysław , Nuncjusz Apostolski na Ukrainie ks. abp Claudio Gugerotti oraz ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej ks. bp Stanisław Szyrokoradiuk OFM.


O. Edward Kawa od dziewięciu lat był delegatem prowincjalnym na Ukrainie, a od roku przełożonym klasztoru we Lwowie. Urodził się 17 kwietnia 1978 r. w Mościskach jako syn Kazimiery z domu Dorosz i Stanisława Kawy. Ma troje rodzeństwa, w tym starszego brata franciszkanina. Po maturze, w wieku 17 lat poprosił o przyjęcie do zakonu franciszkanów. W 1995 roku rozpoczął pierwszy rok formacji – postulat w Chęcinach k. Kielc. W latach 1996-1997 odbył nowicjat w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla i został dopuszczony do złożenia pierwszych ślubów zakonnych. Studia filozoficzne ukończył w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Krakowie (1997-1999), a teologiczne – w Sankt Petersburgu w Rosji (1999-2003). 15 grudnia 2001 r. we Lwowie złożył śluby wieczyste, 22 czerwca 2002 r. w Krakowie przyjął święcenia diakonatu, a 1 czerwca 2003 r. w Sankt Petersburgu – święcenia kapłańskie. W latach 2003-2005 był wikariuszem parafii w Boryspolu; 2005-2009 – przełożonym wspólnoty braci i proboszczem parafii w Kremenczuku; 2009-2010 – przełożonym wspólnoty i duszpasterzem w Boryspolu; 2010-2012 – proboszczem parafii w Maćkowcach; 2012-2016 – przełożonym wspólnoty i duszpasterzem w Boryspolu; Od 2016 r. – przełożonym wspólnoty i duszpasterzem we Lwowie. Były i obecny prowincjał mianowali go delegatem prowincjalnym na Ukrainie. Funkcję tę pełnił nieprzerwanie od roku 2008 do dziś. 13 maja nuncjusz apostolski w Ukrainie abp Claudio Gugerotti ogłosił, że mianował o. Edwarda Kawę OFM Conv. biskupem pomocniczym archidiecezji lwowskiej (patrz załączone pod tekstem ).

Podczas ogłoszenia decyzji papieża Claudio Gugerotti powiedział: Ukraina przeżywa niełatwy czas. Jednym z największych problemów jest migracja młodzieży. Mamy nadzieję, że jest to zjawisko tymczasowe i że ci, którzy wyjeżdżają, nie zapomną swoich korzeni, wierząc, że Ukraina już niebawem może darować im pokój i godne życie. Działalność Kościoła w tym procesie jest kluczowa. Bo tam, gdzie naród prowadzony jest przez Kościół, nie tylko zachowana jest wiara, ale też zasady moralne, które budują prawdziwą cywilizację. Żeby waszą wiarę umocnić i wspomóc kościół lokalny w jego intensywnej pracy na niwie Nowej Ewangelizacji, żeby dać kapłanom, zakonnikom i każdemu wiernemu pewność, iż jest miłowany i otoczony troską Kościoła, papież Franciszek mianował dla waszej archidiecezji biskupa pomocniczego. Przed tygodniem papież powiedział mi, że w Wielki Piątek podjął decyzję, i dziś publicznie ją ogłaszam. Jego Świątobliwość papież Franciszek mianował biskupem pomocniczym Archidiecezji Lwowskiej Kościoła Rzymskokatolickiego ojca Edwarda Kawę z zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych i gwardiana klasztoru św. Antoniego we Lwowie, nadając mu kościół tytularny w Chilibii. Ecce homo!


Krakowska prowincja franciszkanów na Ukrainie ma pięć klasztorów (, Bołszowce, Kremenczuk, i Maćkowce), w których pracuje 17 zakonników; 4 kształci się w Polsce.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

4 odpowiedzi Ecce homo! Polak z Kresów biskupem we Lwowie (WIDEO)

 1. Jarema Odpowiedz

  18 czerwca 2017 w 20:40

  Szczęść Boże. Niech Bóg błogosławi!

 2. Marian Odpowiedz

  20 czerwca 2017 w 21:46

  „Bo tam, gdzie naród prowadzony jest przez Kościół, nie tylko zachowana jest wiara, ale też zasady moralne, które budują prawdziwą cywilizację.” – Piękne słowa.

 3. Stein Odpowiedz

  21 czerwca 2017 w 16:54

  Szczęść Boże !

 4. tagore Odpowiedz

  29 czerwca 2017 w 07:19

  Asekuracja na wypadek zakazu wjazdu dla Metropolity Mokrzyckiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *