Fundacja Enea zainaugurowała akcję pomocy dla Polaków mieszkających na Litwie. Celem projektu jest zachęcenie rodziców dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia do wyboru polskich szkół oraz nauki języka polskiego, polskiej historii, kultury oraz tradycji, budujących więź z Ojczyzną. Projekt będzie realizowany we współpracy z Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Akcji „Dobra energia ponad granicami” patronuje Senat RP i Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
„Z radością przyjąłem wiadomość o wspólnej inicjatywie Fundacji Enea i Caritasu, która niewątpliwie przyczyni się do zacieśnienia relacji z naszymi rodakami na Litwie. Dla Rządu Rzeczypospolitej Polskiej kwestia edukacji polskiej młodzieży mieszkającej poza granicami naszego kraju jest niezwykle istotna. Ważne jest, aby młodzi Polacy na Litwie mieli możliwość poznania tradycji, kultury i historii Polski poprzez rzeczywistą obecność w naszej Ojczyźnie. Projekt ten pozwoli na bardziej świadome zrozumienie ich polskiej tożsamości, a dzięki ciekawemu programowi działania z pewnością osiągnie on zakładane cele” – ocenia Jan Dziedziczak, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. (WIĘCEJ)
Kresy24.pl/Wilnoteka.lt
5 komentarzy
Ula
28 lutego 2017 o 14:56Brawo.
ltp
28 lutego 2017 o 18:36A jaką prowizję bierze Caritas?
leśnik
28 lutego 2017 o 20:19Powinniśmy zrobić wszystko żeby przywrócić godność Polakom znajdującym się we wschodnich województwach,obecnie okupowanych.Taka polityka będzie procentować,rodacy będą się utożsamiać z ojczyzną i walczyć o Polskę na swoich terenach.
józef III
28 lutego 2017 o 20:49Dziękujemy !
mapa
1 marca 2017 o 10:18Konieczne jest dotarcie do każdego polskiego dziecka mieszkającego na Litwie. Są skupiska polskiej ludności w których nie ma polskich szkół, co najwyżej szkółki niedzielne. Trzeba byłoby w Kownie, na Laudzie, w rejonach szyrwinckim, moleckim, czy jezioroskim zorganizować akcję polskie dziecko w polskiej szkole. Zachęcić rodziców, aby domagali się tworzenia polskich klas w tych rejonach, a jeśli nie byłoby takiej możliwości objąć każde polskie dziecko zainteresowane nauką, nauczaniem przez internet.
Warto zauważyć, że takie nauczanie prowadzi się dla polskich dzieci, które żyją na emigracji. Polskie dzieci z Litwy nie są nim objęte, bo nie mają polskiego obywatelstwa.
Przykład takiego nauczania: https://www.libratus.edu.pl/