Czyje piwo wypiją Litwini? Amerykański browar inwestuje z Duńczykami w browar założony przez Niemca

14 sierpnia 2017

Jeden z największych producentów piwa, duński „Carlsberg”, do którego należy największy na Litwie producent piwa „Švyturys – Utenos alus”, oraz amerykański „Brooklyn Brewery” zainwestują wspólnie 5 mln EUR w nową linię produkcyjna piwa typu craft.

Oba koncerny staną się udziałowcami nowej spółki, która zostanie operatorem nowej linii produkcyjnej. W nowej spółce „Carlsberg” oraz „Brooklyn Brewery” udziałami podzielą się mniej więcej po równo. Planuje się, że produkcja ruszy w końcu br. Zdolności produkcyjne nowej linii wyniosą około 2 mln litrów rocznie, a wielkość jednej partii wyniesie zaledwie 3 tys. litrów. Jest to pierwsza inwestycja „Brooklyn Brewery” w Europie Wschodniej i dopiero trzecia inwestycja w Europie.


W opinii Rolandasa Viršilasa, prezesa spółki „Švyturys – Utenos alus”, przyjście jednego z najbardziej znanych producentów piwa typu craft „jest dowodem dojrzałości litewskiego rynku piwa”.

Švyturys – browar z siedzibą w Kłajpedzie – jest częścią zlokalizowanego w Ucianie przedsiębiorstwa Švyturys-Utenos alus i obecnie należy do grupy Carlsberg. Został założony w 1784 r. przez Niemca Johanna Wilhelma Reincke. Od początku herbem przedsiębiorstwa był morski orzeł, który widniał także na herbie rodowym rodziny Reincke.


W XIX w. doszło do połączenia z browarem posiadacza ziemskiego Theodora Preussa. Spółka stała się głównym producentem piwa w okolicy. Warzono tutaj tradycyjny gatunek piwa koźlak oraz piwa bawarskie i portery. Browar był jednym z najbardziej cenionych producentów piw w okresie międzywojennym.

Nazwa Švyturys została nadana po przebudowie w 1946 r., po zakończeniu wojny. W 1970 r. powstał browar w Ucianie. W 1999 r. większość kapitału spółki wykupiło duńskie przedsiębiorstwo Carlsberg, które następnie zainwestowało w modernizację produkcji.

W 2001 r. doszło do połączenia browarów Švyturys i Utenos Alus, w wyniku czego powstała spółka Švyturys-Utenos Alus AB. Dwa lata później została ona przekształcona w prywatną spółkę Švyturys-Utenos Alus UAB.

W browarze nadal stosowana jest stara niemiecka technika piwowarska – warzy się w pionowych i poziomych zbiornikach. Švyturys jest jedynym browarem na Litwie, który stosuje takie zbiorniki. W 2012 r.  Švyturys Extra Lager zdobyło złotą nagrodę w piwnym konkursie World Beer Cup. Piwa z browaru Švyturys są eksportowane do ponad 20 państw, w tym Australii, Białorusi, Kanady, Cypru, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Gruzji, Islandii, Irlandii, Izraela, Włoch, Łotwy, Holandii, Norwegii, Polski, Rosji, Hiszpanii, Szwecji, wielkiej Brytanii, Ukrainy i USA.

Kresy24.pl/Lietuvos žinios, lithuania.trade.gov.pl, pl.wikipedia.org (HHG)

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

4 odpowiedzi Czyje piwo wypiją Litwini? Amerykański browar inwestuje z Duńczykami w browar założony przez Niemca

 1. Basia Odpowiedz

  14 sierpnia 2017 w 16:30

  Piłam. To zwykłe żmudzkie przemysłowe siki.

 2. Japa Odpowiedz

  14 sierpnia 2017 w 19:29

  Nie jestem amatorem piwa, bo to ciecz dla słabych organizmów. Choć ostatnio gasiłem wewnętrzny pożar rosyjskim piwem „Xamovniki”, moskiewskim. Co jak co ale na spirytnych napitkach to oni się znają. Mam niżej pleców sankcje. Jak się truć, to wysokojakościową trucizną. Oj jakby tak Russkij Standard, czy jakiś produkt na wodzie z Bajkału w krwiobieg wprowadzić. Tylko z tego powodu, zdrowa część społeczeństwa powinna kaczyzm zetrzeć z lica ziemi. Litewskie piwo śmierdzi mi ropą z Możejek. Puki Wilno nie wróci do macierzy niczego co litewskie do pyska nie wezmę.

  • Leny Odpowiedz

   20 sierpnia 2017 w 10:47

   @Japa
   „puki” nie ogarniesz poprawnej pisowni jezyka ojczystego proponuje sie nie wywnętrzać…

  • peter Odpowiedz

   24 sierpnia 2017 w 18:31

   Japa na Bajkale to Chinczycy stawiaja fabryke wody butelkowanej ktora beda wysylac do Chin
   Tak ze wkrotce Bajkal moze sie zmienic

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *