W Czechach istnieją obawy, że nowa napływ ukraińskich uchodźców rozpocznie się wraz z nadejściem trudnej zimy w trakcie walk lub w przypadku ich zakończenia. Sprawą zajęło się Radio Praha International.
W kraju uważa, że sytuacja może się pogorszyć ze względu na problemy mieszkaniowe, dostęp do medycyny i instytucji edukacyjnych.
Rzecznik prasowa czeskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Hana Malá stwierdziła, że 381 tys. ukraińskich uchodźców przebywających obecnie w kraju stanowi istotne obciążenie dla infrastruktury państwa. Jednocześnie podkreśliła, że trudno obecnie przewidzieć, kiedy skończą się zdolności państwa.
W Czechach uważa się, że nową falę uchodźców można wiązać z kryzysem energetycznym na Ukrainie.
„Następna zima będzie jak dotąd najcięższym testem” – stwierdziła Międzynarodowa Agencja Energetyczna.
Według ekspertów agencji sezon zimowy na Ukrainie może trwać nawet do sześciu miesięcy, przy czym najzimniejszy okres przypada na grudzień-marzec, kiedy temperatura powietrza może spaść do minus 20 stopni.
„Jeśli zimie towarzyszyć będzie niedostateczna podaż ciepła lub prądu, może to spowodować nową falę uchodźców, którzy przeniosą się w inne miejsca na Ukrainie i za granicę, ponieważ niektóre miejsca w kraju po prostu staną się niezdatne do zamieszkania” – ostrzegł agencja.
Czeskie władze przewidują też, że nawet po zakończeniu wojny personel wojskowy chcący połączyć się z rodzinami może masowo opuścić Ukrainę.
Czeski kontrwywiad zauważył, że może to oznaczać nowe wyzwania dla bezpieczeństwa kraju.
Z kolei Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Czech dodało, że w przypadku znacznego wzrostu liczby uchodźców zostaną wprowadzone działania antykryzysowe, czyli utworzenie specjalnych obozów pobytu czasowego.
Również Polska liczy się z możliwością zwiększonego napływu uchodźców z Ukrainy. Władze województwa lubelskiego przygotowały już listy wolontariuszy, których w razie potrzeby można zaangażować do pomocy przy obsłudze uchodźców. Polskie władze uważają, że napływ ten będzie zależał od kilku czynników, m.in. rosyjskich ataków na infrastrukturę energetyczną oraz sytuacji na froncie.
Z kolei Niemcy ostrzegły o dokonaniu przeglądu statusu ukraińskich uchodźców w celu zmniejszenia płatności socjalnych, aby zachęcić ich do poszukiwania pracy.
Opr. TB, cesky.radio.cz
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!