Zdecydowana większość rosyjskojęzycznych Ukraińców, bo aż 82%, ma negatywny stosunek do Federacji Rosyjskiej. Świadczą o tym dane z badania przeprowadzonego przez „Centrum Razumkowa” wspólnie z Kijowskim Forum Bezpieczeństwa.
Tylko 13% Ukraińców stwierdziło, że ma pozytywny stosunek do Federacji Rosyjskiej. Dla porównania: 79% wyraziło pozytywny stosunek do Francji, 75% do Wielkiej Brytanii i 71,5% do Polski.
Jeśli chodzi o stosunek do cerkwi, 11% określiło się jako wiernych Ukraińskiej Cerkwii Prawosławnej (Patriarchatu Moskiewskiego), a prawie dwa razy więcej (20%) przyznało się do lojalności wobec Prawosławnej Cerkwi Ukrainy.
Na pytanie: „Który model rozwoju społecznego wydaje Ci się atrakcyjniejszy?”, 42% wskazało model europejski, a jedynie 6% rosyjski.
81,5% ankietowanych rosyjskojęzycznych Ukraińców ufa Siłom Zbrojnym Ukrainy. 14% respondentów odpowiedziało na to pytanie negatywnie. 4% odpowiedziało, że bierze udział w działaniach Sił Zbrojnych Ukrainy lub zajmuje się działalnością wolontariacką na rzecz obronności kraju, 24,5% – wspiera obronę kraju finansowo.
W odpowiedzi na pytanie: „Gdyby to od Ciebie zależało, z czego byłbyś skłonny zrezygnować podczas negocjacji z Rosją?”, tylko 17% rosyjskojęzycznych obywateli odpowiedziało, że są skłonni zrezygnować z terytoriów ukraińskich, 26% – z prozachodniego wektora swobodnego rozwoju Ukrainy. 54% uważa, że Ukraina nie powinna zgadzać się na redukcję liczebności ukraińskich sił zbrojnych, jeśli stanowi to warunek porozumienia pokojowego z Rosją (tylko 27% uważa, że należy się na to zgodzić).
55% przedstawicieli tej grupy wierzy w zwycięstwo Ukrainy w wojnie z Rosją (33% nie wierzy). Tylko 40% wierzy w możliwość podpisania w niedalekiej przyszłości porozumienia pokojowego między Ukrainą a Rosją (48% nie wierzy).
Badanie przeprowadzono po kolejnym oświadczeniu ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa, który ponownie stwierdził, że w rosyjskiej agresji na Ukrainę chodzi rzekomo o „ochronę rosyjskojęzycznej ludności Ukrainy”.
Jak wynika z badań socjologicznych, 11% respondentów w wieku 18 lat i więcej ze wszystkich regionów Ukrainy (z wyjątkiem terenów tymczasowo okupowanych) odpowiedziało, że w domu mówi się głównie po rosyjsku. 23% z nich odpowiedziało, że podczas wojny przynajmniej część czasu mieszkali w strefie walk lub na terenie narażonym na ostrzał artyleryjski. Kolejne 12% stwierdziło, że ich domy zostały uszkodzone lub całkowicie zniszczone. 41% ma krewnych lub bliskich znajomych (wojskowych lub cywilnych), którzy zginęli lub zostali ranni w wyniku działań wojennych lub ostrzału po 24 lutego 2022 r.
Przypomnijmy, wczoraj Putin po raz kolejny oświadczył, że Rosja została rzekomo zmuszona do rozpoczęcia tzw. specjalnej operacji wojskowej. Według Putina obecnie Rosję próbuje się obarczyć winą za wojnę z Ukrainą. Oświadczył to po dwudniowym bombardowaniu miast na Ukrainie.
Opr. TB, razumkov.org.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!