Burzliwe losy rówieńskiego archiwum WP

13 czerwca 2018

Szanowni Czytelnicy, przedstawiamy Wam kolejny dokument z archiwów, z zasobu zgarniętego przez Armię Czerwoną we wrześniu 1939 w Równem na Wołyniu.

Podobnych dokumentów dostało się w te niepowołane ręce tysiące, jeśli nie dziesiątki tysięcy. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że dzięki wiedzy jaką dawały o Wojsku Polskim i polskim społeczeństwie, sowieci w latach 1944 – 1945 mieli ułatwione zadanie podczas instalacji swojej władzy w naszym kraju.


Można oczywiście mieć pretensje do ówczesnych władz polskich, że nie upilnowały swoich archiwów. Zbyt łatwo wpadły w niepowołane ręce. Jedynym usprawiedliwieniem jest zaskoczenie jakim 17 września była sowiecka napaść na Polskę i jej szybkie postępy. zostało zajęte już 18 września.

Stan maszynopisu jest na tyle dobry, że publikujemy go w oryginale (pliki do pobrania w formacie zdjęciowym):


 

 

Teczka F 167, k. 1

Teczka F 167, k. 2

Teczka F 167, k. 3

Teczka F 167, k. 4

Teczka F 167, k. 5

Teczka F 168, k. 6

A już niedługo zaprezentujemy dokument, który będzie nie lada gratką dla historyków i pasjonatów historii a także dla… polityków. To ściśle tajny okólnik opatrzony takim oto nagłówkiem:

„Dowództwo Frontu Wołyńskiego
Oddział II
Równe 1.xx.1919
Ścisłe Poufne
trzymać pod zamknięciem
Tylko dla Dowódców i
Szefów Oddziałów

INFORMACYJNY KOMUNIKAT POLITYCZNY”

Ten dokument także pochodzi z teczek NKWD odkrytych przez naszych współpracowników. Ciekawe, czy jest znany polskim historykom? Ciekawe jest również ile dokumentów podobnej rangi, tyle że nowszych, dostało się do roku 1989 do obcych archiwów?

JACEK MATECKI

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *