Białoruś chce sprywatyzować duże przedsiębiorstwa. Będą chętni?

22 marca 2018

Ministerstwo Przemysłu Republiki wystawiło na sprzedaż akcje 19 otwartych spółek akcyjnych. Kilka z nich władze próbowały już raz w tym roku sprywatyzować, ale bezskutecznie. Największym z przedsiębiorstw wystawionym na sprzedaż jest producent maszyn rolniczych „Gomselmash” z Homla.

„Nabywca akcji zwany inwestorem strategicznym musi być przedsiębiorstwem zajmującym wiodącą pozycję w światowym rankingu producentów maszyn rolniczych” – to jeden z warunków postawionych przez ministerstwo przemysłu. Inwestor musi włożyć w środki trwałe w ramach wspólnego projektu inwestycyjnego co najmniej 500 milionów USD.


„Ostateczna kwota zostanie określona podczas negocjacji z inwestorem” – podkreśla w specjalnym komunikacie Ministerstwo Przemysłu i Handlu.

Wcześniej informowano, że zainteresowanie zakupem akcji Gomselmash wykazała chińska korporacja „Zunshen”. Jak napisała „Sowiecka Białoruś”, strona chińska przedstawiła szereg warunków transakcji. Najważniejszy dotyczył redukcji do 1/3 pracowników. Chińczycy chcieli, by wypłaty świadczeń z tytułu rozwiązania stosunku pracy wziął na siebie budżet państwa. Wymienione miałoby też zostać całe kierownictwo przedsiębiorstwa – zastąpić mieliby ich Chińczycy. Inwestor chciał także otrzymać aktywa bez długów.


Państwo, które jest właścicielem 100% akcji spółki, formalnie nie wyraziło swojego stanowiska.

Drugie co do wielkości, wystawione na sprzedaż to „BATE” -wyspecjalizowane zajmujące się projektowaniem i produkcją rozruszników i generatorów do silników samochodów ciężarowych i osobowych, autobusów, maszyn rolniczych i maszyn specjalistycznych. Ten największy zakład w Borysowie, jest spółką zarządzającą holdingiem Avtokomponenty.

Jego sprzedaż planowana jest również na warunkach projektu inwestycyjnego. Ministerstwo Przemysłu chciałoby w roli inwestora widzieć międzynarodową korporację, która specjalizuje się w produkcji szerokiej gamy części samochodowych.

„Wielkość inwestycji w środki trwałe w ramach projektu inwestycyjnego musi wynosić co najmniej 80 mln USD” – informuje Ministerstwo Przemysłu.

Trzecim co do wielkości jest Horizon Holding. Planuje się go sprzedać za 30 milionów dolarów. Jako przyszłego właściciela ministerstwo widziałoby firmę, posiadającą wiodącą pozycję w światowym rankingu producentów urządzeń gospodarstwa domowego i elektroniki przemysłowej.

Koszt pozostałych aktywów państwowych oferowanych przez Ministerstwo Przemysłu na sprzedaż nie przekracza 5 milionów USD.

Należy zauważyć, że wszystkie duże przedsiębiorstwa państwowe wystawione w tym roku na sprzedaż, rząd chciał już raz w tym roku sprywatyzować. W 2017 roku nie doszło do żadnej transakcji.

W latach 2016-2017 na Białorusi nie doszło do żadnych transakcji związanych ze sprzedażą zagranicznemu inwestorowi akcji przedsiębiorstw należących do skarbu państwa.

Kresy24.pl/ab

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *