Białoruś jest skazana na Europę

25 sierpnia 2015

bialoruska-flaga

jest skazana na sojusz z Polską, Ukrainą i Litwą, a nie z Rosją. I nie ma znaczenia, co o tym myślą dzisiaj ludzie w Mińsku. Ważne jest to, co powie Białorusinom , i geografia”.

24 lat temu parlament białoruski w ślad za ukraińskim ogłosił niepodległość kraju – pisze ukraiński Witalij Portnikow w swoim artykule pt: „Białoruś jest skazana na Europę”, opublikowanym na stronie internetowej Espreso TV.


„Dla Białorusinów było to jeszcze większą niespodzianką niż dla Ukraińców. Zwolennicy państwowości w latach pierestrojki, nie stanowili większości w społeczeństwie. Nomenklatura mocno trzymała się sterów władzy. Mało tego, było bardziej sowieckie niż rzeczona nomenklatura, co okazało się dopiero po trzech latach, kiedy na pierwszego, i jak na razie na ostatniego prezydenta kraju wybrano autokratę i populistę Aleksandra Łukaszenkę” – pisze Portnikow.

Czy można dziś stwierdzić, że dla narodu białoruskiego decyzja o niepodległości była przedwczesna i przywiodła do politycznego i gospodarczego ślepego zaułka?


„Nie śpieszyłbym się z podobnymi stwierdzeniami, – pisze Portnkow. – Tak, praktycznie przez prawie wszystkie te lata istnienie Białorusi, jej przywódcy, w szczególności Wiaczesław , potem – handlowali białoruską suwerennością, w zamian za zachowanie zmarginalizowanej gospodarki i życia społecznego, która do tej pory sprawia, że Białoruś pozostaje sowieckim rezerwatem.

Tak, społeczeństwu białoruskiemu nie starcza sił, by przeprowadzić poważne reformy i zrezygnować z sowieckich doświadczeń. Białoruś okazała się sojusznikiem jednego z najbardziej haniebnych reżimów współczesnego świata. Tak, sojusz z Rosją zagraża nie tylko suwerenności Białorusi – grozi kulturze, językowi, istocie kraju, ponieważ „sojusznicy” traktują wszystko co białoruskie, podobnie zresztą jak wszystko co ukraińskie – z otwartą pogardą. I oni gotowi byli płacić, żeby taka prawdziwie nigdy nie powstała.

Ale według dziennikarza, pojawienie się takiej właśnie Białorusi jest nieuchronne, ponieważ czas imperium odmierza ostatnie lata do totalnego krachu.

„Białoruś nie musi wybierać między Rosją a Europą – nawet jeżeli większość obywateli kraju, wciąż tego nie rozumie, – pisze Portnikow. – Po prostu, Rosja wkrótce przestanie utrzymywać Białoruś, oba kraje podzieli prawdziwa , rosyjskie wojska opuszczą jej terytorium, ponieważ nie ma więcej pieniędzy na takie zabawy. Białoruś będzie musiał zwrócić się w stronę Zachodu i zacząć reformowanie  kraju. Białoruś jest skazana na członkostwo w UE i NATO – czy tego chcą jej obywatele czy nie.

Białoruś jest skazana na zachowanie swojego języka i odrzucenie „sowieckiego stylu życia”. Białoruś jest skazana na sojusz z Polską, Ukrainą i Litwą – a nie na sojuszu z Rosją i Kazachstanem. Nie ma znaczenia, co myślą o tym dzisiaj ludzie w Mińsku. Ważne jest to, co powie Białorusinom historia, ekonomia i geografia” – napisał Witalij Portnikow.

epreso.tv/Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

9 odpowiedzi Białoruś jest skazana na Europę

 1. miki Odpowiedz

  25 sierpnia 2015 w 15:29

  Potrzebny jest krach w Rosji…………o cholercia on właśnie ma miejce:)

  • Pafnucy Odpowiedz

   25 sierpnia 2015 w 17:08

   Dalej śnij.

   • almost1988

    27 sierpnia 2015 w 15:19

    O kryzysie mówią nawet twoje pany na Kremlu …

 2. jubus Odpowiedz

  25 sierpnia 2015 w 23:03

  Na Europę i owszem, ale na pewno nie na UE i NATO, które Europy, podobnie jak i Rosja, nie reprezentują.

 3. nieskończone tak dla Międzymorza Odpowiedz

  26 sierpnia 2015 w 19:57

  I bardzo dobrze. Nie mogę się doczekać sojuszu Polski z Białorusią, Litwą i Ukrainą. Nie mogę się doczekać powstania Międzymorza.

  • bolo Odpowiedz

   28 października 2015 w 20:13

   Przesada. Białorus powinna stworzyć sojusz z Ukrainą. Polska to już całkowicie inny poziom. Powstanie ewentualnego Międzymorza szybko doprowadzi do dominacji kulturowej i gospodarczej elementu polskiego. Dość szybko zniechęcilibyśmy do nas naszych wschodnich sąsiadów. My powinnismy budować Międzymorze z Czechami, Węgrami, Słowakami a przede wszystkim z Rumunami. Brak tragicznych wydarzeń w historii i wspólne doświadczenia w UE pozwalaja budować sojusz na partnerstwie bez kompleksów w świadomości historycznej. Taki sojusz byłby bardziej spójny chociaż problemem znowu może być wspólna historia Węgrów, Rumunów i Słowaków(Wegrzy przez stulecia byli warstwą uprzywilejowaną w Słowacji i Siedmiogrodzie).

   • gena

    16 kwietnia 2016 w 15:02

    Panie Bolo nawet pan niewie jak malo polsce zeby zrobic krok wstecz, to latwiejsze…

 4. gena Odpowiedz

  16 kwietnia 2016 w 15:03

  Przy takich „moznowladcach” to jest calkiem realne

 5. Jan, P-ń Odpowiedz

  21 października 2016 w 11:44

  Fajny artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *