Nowym ambasadorem Polski na Litwie ma zostać Jarosław Czubiński. Zamieni Janusza Skolimowskiego, który pełnił tę funkcję przez dwie kadencje.
Czubiński ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji UW. Od 1985 pracuje w Ministerstwie Spraw Zagranicznych: do 1990 – w Departamencie Prawno-Traktatowym, w latach 1990–1995 – w Konsulacie Generalnym i Ambasadzie w Mińsku na stanowiskach attaché, wicekonsula oraz II sekretarza. Po powrocie do kraju był doradcą ministra oraz pełniącym obowiązku kierownika Wydziału Prawno-Konsularnego w Departamencie Konsularnym i Wychodźstwa MSZ. W 1997 został naczelnikiem Wydziału Opieki Konsularnej, a rok później – wicedyrektorem Departamentu Konsularnego. W latach 1998–2002 pełnił obowiązki dyrektora tego Departamentu, a po reorganizacji – Departamentu Konsularnego i Polonii. Od 2002 do 2008 pracował na stanowisku Konsula Generalnego RP w Kaliningradzie. Po powrocie do Polski objął funkcję szefa Departamentu Konsularnego i Polonii (później Departamentu Konsularnego). W 2010 został Dyrektorem Generalnym Służby Zagranicznej.
Jest synem osławionego w walce z polską opozycją demokratyczną komunistycznego aparatczyka, byłego prokuratora generalnego PRL i wiceministra spraw wewnętrznych, Lucjana Czubińskiego, autora tajnej instrukcji o zasadach ścigania uczestników „nielegalnej działalności antysocjalistycznej”, w której pouczał podległych prokuratorów, jakie przepisy Kodeksu karnego należy wykorzystywać do walki z Solidarnością.
Podczas prezentacji w Sejmie Jarosław Czubiński powiedział, że jednym z priorytetów jego działalności będzie przeciwdziałanie marginalizacji krajów Unii aspirających do strefy euro. Będzie też monitorował, jak strona litewska wywiązuje się z zobowiązań wynikających z umów międzynarodowych, w tym z Traktatu o Przyjaznych Stosunkach i Dobrosąsiedzkiej Współpracy z 1994 roku.
Czubiński podkreślił, że Polska przez 20 lat wspierała Litwę, jednak „gesty te nie zawsze były traktowane z należytym szacunkiem, czasem odbierano je jako słabość”. „To budzi oczywistą refleksję co do zasadności tak widzianej dalszej współpracy” – powiedział Czubiński podkreślając, że Polska będzie domagać się od władz Litwy, aby rozwiązały wszelkie sporne kwestie wynikające z umów miedzyanrodowych i dwustronnych. Odnosząc się do ubiegłorocznego sukcesu wyborczego AWPL stwierdził, że jest to „cząstka sukcesu wszystkich rządów demokratycznej Polski”.
Kresy24.pl
2 komentarzy
mcdale
19 kwietnia 2013 o 08:28przepraszam, ale co monitorowanie nie wystarcza.
W koncu trzeba wywierac naciski wszelkimi metodami na rzad litewski w imieniu radu polskiego
Marius
27 kwietnia 2013 o 15:23BUHA ha