Będzie bolało, bo zaboleć musi. Jednak od prawdy o zbrodni wołyńskiej Ukraina nie ucieknie

11 lipca 2016

rzez wolynska-ipn

Fot. .gov.pl

Jak słusznie podkreślają polscy historycy, badacze, politycy i komentatorzy, zbrodnia ludobójstwa na Wołyniu wymaga ze strony Ukraińców zrozumienia oraz wyciągnięcia z niej wniosków i konsekwencji.  Tymczasem większość z nich nie ma dzisiaj nawet podstawowej wiedzy o mordach na ludności polskiej.

Z obowiązku, aby o tę wiedzę zadbać, nie wywiązuje się ukraiński IPN. Na jego stronie internetowej więcej jest o ludobójstwie Polaków propagandy niż solidnych, naukowych informacji, opracowań i analiz.


Tym licznym Ukraińcom, którzy znają język polski, a jest ich naprawdę dużo – również wśród czytelników naszego portalu – polecamy uruchomioną trzy lata temu stronę polskiego Instytutu Pamięci Narodowej o zbrodni wołyńskiej. Jest też jej ukraińska wersja językowa, ale bez liczącego tysiące stron dokumentalnego działu CZYTELNIA (w wersji polskiej wiele dokumentów jest jednak również po ukraińsku).

Znajdziecie tu m.in. kalendarium zbrodni, opis prowadzonych śledztw i zdjęcia z tych śledztw, obrazujące ogrom okrucieństw oraz relacje ocalałych świadków. Strona ZBRODNIA WOŁYŃSKA. PRAWDA I PAMIĘĆ dostępna jest tu. POLECAMY!


Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

33 odpowiedzi Będzie bolało, bo zaboleć musi. Jednak od prawdy o zbrodni wołyńskiej Ukraina nie ucieknie

 1. Paweł Bohdanowicz Odpowiedz

  11 lipca 2016 w 21:02

  Każdy może się pomylić. Ludzka rzecz.
  To nie jest powód, żeby się tak zachowywać.

  CO JA TAKIEGO NAPISAŁEM?

  Po prostu prawdę.

  • moherow berecik Odpowiedz

   11 lipca 2016 w 23:27

   Roman Dmowski:

   „Nie ma siły ludzkiej, zdolnej przeszkodzić temu, ażeby oderwana od Rosji i przekształcona na niezawisłe państwo Ukraina stała się zbiegowiskiem aferzystów całego świata, którym dziś bardzo ciasno jest we włas­nych krajach, kapitalistów i poszukiwaczy kapitału, organizatorów przemysłu, techników i kupców, speku­lantów i intrygantów, rzezimieszków i organizatorów wszelkiego gatunku prostytucji: Niemcom, Francuzom, Belgom, Włochom, Anglikom i Amerykanom pośpieszyliby z pomocą miejscowi lub pobliscy Rosjanie, Polacy, Ormianie, Grecy, wreszcie najliczniejsi i naj­ważniejsi ze wszystkich Żydzi. Zebrałaby się tu cała swoista Liga Narodów…
   Te wszystkie żywioły przy udziale sprytniejszych, bardziej biegłych w interesach Ukraińców, wytworzyłyby przewodnią warstwę, elitę kraju. Byłaby to wszakże szczególna elita, bo chyba żaden kraj nie mógłby poszczycić się tak bogatą kolekcją międzynarodowych kanalii”

   • Michał Mieczysław

    12 lipca 2016 w 08:18

    Roman Dmowski poseł do dumy carskiej. Jeszcze?

   • Pafnucy

    12 lipca 2016 w 13:46

    Do Michał Mieczysław: tak to ten sam poseł do dumy który wiedział doskonale co to jest ukraiński twór stworzony przez Niemców i Austriaków żeby mieć psy na Polskę i Rosję. Nawet wtedy antyrosyjskie oszołomy wspierali tzw naród upaiński bo myśleli że on będzie tylko antyrosyjski i stworzy jakiś sojusz z Polską przeciw Rosji. Historia się powtarza.

   • Michał Mieczysław

    12 lipca 2016 w 14:19

    Moskal był okupantem Polski 170 lat z ostatnich 214, jeśli masz problemy ze zrozumieniem, że jest to nasz jedyny i najgorszy wróg to współczuje.

    Kacapska napaść i okupacja to właśnie ta historia, która już nigdy nie może się powtórzyć.

    Zawsze będziemy wspierać Ukrainę.

  • Paweł Odpowiedz

   14 lipca 2016 w 12:24

   Klasyczna zagrywka psychologiczna, aby odwrócić uwagę od głównego tematu tj. ludobójstwa OUN_UPA i zachowania współczesnych pseudo historyków Ukraińskich, na czele z szefem UIPN, trzeba znaleźć jakiś mało istotny błąd. To przecież nie publikacja naukowa, tylko artykuł, a co do zdjęć mordów OUN-UPA to są bardzo dobrze udokumentowane. Proszę poczytać publikacje Pana Prusa, Pani Siemaszko. Niemiecka policja kryminalna dokumentowała te zbrodnie, jakby chcąc pokazać że nie tylko oni są bezwzględnymi mordercami.

 2. Paweł Bohdanowicz Odpowiedz

  11 lipca 2016 w 21:36

  PONIŻEJ SĄ DWA WYRZUCONE KOMENTARZE
  Czy naruszają one jakieś zasady?
  Może osoba wyrzucająca komentarze zastanowi się nad swoim zachowaniem?
  —————————
  Dlaczego jako ilustrację do tego artykułu użyto zdjęcia przedstawiającego Ukraińców pomordowanych przez Polaków?

  Czy to zamierzona „artystyczna” prowokacja?

  Czy może test na spostrzegawczość czytelników?
  —————————
  Wyrzucanie moich komentarzy nic nie pomoże i niczego nie zmieni. Zgrałem stronę na dysk.

  ZDJĘCIE PRZEDSTAWIA UKRAIŃCÓW POMORDOWANYCH PRZEZ POLAKÓW

  Sprawdźcie sobie na przykład w tece IPN z 2002 roku.
  ARKUSZ 25

  Takie maskowanie swojej pomyłki przez wyrzucanie komentarza jest po prostu żałosne.
  ———————————-
  Czy są tu jakieś wulgaryzmy? Czy kogoś obraziłem?

  • luki Odpowiedz

   11 lipca 2016 w 22:49

   UKRAIŃCY WE ŁBACH SIĘ WAM POPRZEWRACAŁO.. WYRZYNANIE LUDNOŚCI CYWILNEJ NIE JEST I NIE BĘDZIE NIGDY WALKĄ O NIEPODLEGŁOŚĆ PAŃSTWA UKRAINY, KTÓREGO NIE BYŁO WTEDY… MORDOWALIŚCIE POLAKÓW W POLSCE…. TO JEST LUDOBÓJSTWO… ODPOWECIE ZA TO

  • Paweł Bohdanowicz Odpowiedz

   11 lipca 2016 w 23:57

   Jest godzina 23:50.
   W Telewizji Republika jakiś facet w okularach mówi o rzezi lipnickiej. Wygaduje niestworzone brednie.

   Wszyscy jeden przez drugiego rwą się, żeby pisać i mówić o Wołyniu. Mało się wzajemnie nie zadepczą, a wiedzy mają tyle, co Petru z Jońskim.

  • Paweł Bohdanowicz Odpowiedz

   12 lipca 2016 w 00:23

   00:20 (już po północy).
   Kolejna rozmowa o Wołyniu w TV „Republika”. W studio są jacyś Polacy – ugodowcy, nawołujący do umiarkowania. Jednak prowadzący robi z siebie idiotę. Przepraszam za wyrażenie. Ja naprawdę mam dla TV „Republika” 200 x więcej sympatii, niż do TVN czy Gazety Wyborczej, ale to radosne mitotwórstwo wyjdzie nam bokiem i to bardzo szybko.

   • Qurra

    12 lipca 2016 w 18:54

    Pawle Bohdanowiczu… wasze ukraińskie sezonowe państwo nareszcie dogorywa, nasze piękne Polskie miasta jak na mongolsk0-rosyjską dzicz przystało… zdemolowaliście… ale wrócą do POLSKI!

  • Pafnucy Odpowiedz

   12 lipca 2016 w 08:20

   Wszyscy chcielibyśmy żeby admin wyrzucał twoje komentarze ale niestety wszystkie zamieszcza. Każdy do gwałt przez oczy i gwałt na zdrowym rozsądku. Obrona banderowców którzy wymordowali setki tysięcy Żydów, Polaków, Rosjan, Ormian, Czechów, Łemków, Bojków, Rusinów, Hucułów i innych to ciężki kawałek chleba. Wręcz niewykonalne. Ale zawsze trzeba mieć nadzieję. Może Wiatrowycz zniszczy już wszystkie dokumenty świadczące o zbrodniach i wspólnymi siłami wam się uda.

   • Paweł Bohdanowicz

    12 lipca 2016 w 13:00

    Człowieku! (Pafnucy)
    Mówimy o konkretnym historycznym dokumencie – fotografii. Co to ma wspólnego z obroną kogokolwiek?
    Czy żeście wszyscy poszaleli?

 3. kresowiak Odpowiedz

  11 lipca 2016 w 22:04

  mam nadzieję że trochę pamięci antyfaszystowscy separatyści przywrócą banderowskim faszystom tak jak pod izwarino i debalcewem cześć i chwała bochaterom noworosji

  • luki Odpowiedz

   11 lipca 2016 w 22:47

   psycholu z Moskwy won stąd.. masz sprany mózg przez propagandę stalinowsko-putlerowską

  • Michał Mieczysław Odpowiedz

   11 lipca 2016 w 22:47

   Iwan,

   napij się i przywal żonie, jak masz w zwyczaju, może ci się poprawi.

  • peter Odpowiedz

   11 lipca 2016 w 23:15

   Widze ze pan sie interesuje wojna na/ Donbasie/
   W takim wypadku powinien pan wiedziec kto to byl MOZGOWYJ
   Po Debalcewie dal interwiu w ktorym mowil ze zadna ze stron nie przyzna sie do wlasnych strat a straty byly ogromne po obu stronach

  • peter Odpowiedz

   11 lipca 2016 w 23:17

   https://www.youtube.com/watch?v=6AJFPnzbzQM
   tutaj jest tylko czesc tej rozmowy nie moge calosci znalesc na youtube

  • peter Odpowiedz

   12 lipca 2016 w 00:09

   https://www.youtube.com/watch?v=xoJOPhQw3f8
   Znalazlem to wideo na joutube I moim zdaniem za ten wywiad Mozgowy zostal zlikwidowany No i w samej koncowce wywiadu ma pan o tych faszystach ktorymi sie pan tak podpiera 🙂

   • Pafnucy

    12 lipca 2016 w 09:03

    Rozumiem że tzw bataliony ochotnicze odwołujące się do „tradycji” upa, ss Galicja i nazistowskich batalionów Roland i Nachtigal to nowoczesne wojska demokratycznej ukrainy i z faszyzmem nie mają nic wspólnego. A może to Rosja stworzyła te bataliony i siłą zainstalowała na ukrainie ? Sam Poroszenko kilka zlikwidował bo dopuszczały sie zbrodni wojennych o czym donosiła AI.

  • Pafnucy Odpowiedz

   12 lipca 2016 w 08:56

   Wszyscy czekamy aż rosyjski walec rozjedzie ten banderowski nowotwór. To wspólny wróg Polski i Rosji. Nigdy banderowska UPAina nie będzie sojusznikiem Polski. Tym bardziej jakimś przyjacielem.

   • Michał Mieczysław

    12 lipca 2016 w 14:21

    Borysku,

    Wszyscy z uciechą patrzymy, jak Moskowia staje się nową koreą północną i spływa ze ściekiem.

    Ukraina zawsze była sojusznikiem Polski, jeśli nie zbrojnie to dzieliła ten sam los pod Kremlowską okupacją.

 4. Michał Mieczysław Odpowiedz

  11 lipca 2016 w 22:27

  Dyplomatołstwo może zmieć przykre konsekwencje tylko dla tego, kto takie działania podejmuje.

  Ostatni przykład kompletnej negacji przekazu Baracka Obamy na temat trybunału – zlekceważenie delikatnego języka dyplomacji wskazuje, że w tej kadencji PIS pobije swoje poprzednie dokonania, a Waszczu brutalnie zdominuje Fotygę na pozycji najgorszego ministra spraw zagranicznych po ’89.

 5. moherow berecik Odpowiedz

  11 lipca 2016 w 23:29

  Bandersyny są obecne cały czas i przestrzegam was przed nimi

 6. wnuk rezuna Odpowiedz

  12 lipca 2016 w 01:04

  Druhu Pawło Bohdanowycz …..
  Dzisiaj mamy Dzień Pamięci !!!
  Szacunek dla Męki i Cierpienia drugiego człowieka , niezależnie od jego narodowości , koloru skóry itd , jest tym co odróżnia nas katolików od bydła !!!!
  Chciałbym wierzyć ze kosciół grekokatolicki podziela te wartości , mimo ze nie raz w przeszłości Swięcił narzędzia mordu , wymierzone w Polaków !!!!
  Chciałbym wierzyć że nie tylko Ty Pawło , ale i cały naród Ukraiński nie jesteście bydłem …i potraficie z szacunkiem uklęknąć i oddać hołd bestialsko pomordowanym …niezależnie od ich narodowości i wyznania !!! … tak jak i my to robimy ..czy w Pawłokomie , Terce , Zawadce i wielu innych miejscach , upamiętnionych zgodnie z Polskim Prawem !!
  I że znajdziecie w sobie siłę , pozwalającą potępić bestialstwo zbrodniarzy i tym samym udowodnić przynależność do świata Cywilizowanego w którym Normy Społeczne oparte sa na Prawie Moralnym …czego Wam i sobie szczerze życzę …

  Dywagacje że zbrodnie były „spontaniczne” i nie wypełniały „standardów” ludobójstwa , czy też ze zdjęcie było niewłasciwe …są godne ludzi nikczemnych i oszustów , którzy inne narody chcieliby traktować instrumentalnie , i którzy w swojej duszy pielęgnują iście banderowską , nacjonalistyczną pogardę dla nich …
  Obawiam się Druhu Pawło , ze ta droga nie zaprowadzi Ukrainy do Europy !!! …przeciwnie !! …. może minąć kilka zmarnowanych pokoleń jak te w Syrii czy Iraku , zanim Ukraińcy zburza pomniki morderców , by stać się częścią Cywilizacji Zachodu

  • Michał Mieczysław Odpowiedz

   12 lipca 2016 w 08:23

   To już jest nie tylko budowanie bezrefleksyjnych niepotrzebnych antagonizmów między Polakami, a Ukraińcami, ale wręcz napuszczanie katolików na prawosławie i vice versa.

   Cieszy się z tego barbarzyński moskal.

   • Pafnucy

    12 lipca 2016 w 13:56

    Antagonizmy między Polakami a tzw ukraińcami są i nie trzeba ich budować. A jak już ktoś je buduje to UPAińcy razem z pomnikami nazistów ukraińskich odpowiedzialnymi za ludobójstwo Polaków na Kresach. Każda ustawa i uchwała probanderowska wzmacnia je zdecydowanie. Kościół grekokatolicki ma tyle brudu za paznokciami że długo tego nie wypuszczą.

 7. Piotr Odpowiedz

  12 lipca 2016 w 10:20

  Nie zaboli, nie zaboli.
  Szanuje patriotyzm Polaków domagających się od Ukrainy „czegoś tam” w kwestii Wołynia, ale do rzeczy: za boli coś o wiele gorszego. Wojna z udziałem broni nuklearnej, broń biologiczna użyta przez terrorystów, depopulacja z powodu śmierci, braku wody, lekarstw, żywności. Ukrainy i Rosji nie będzie, Polska podobnie jak reszta Europu przetrwa, ale z ogromnymi stratami i regresem cywilizacji europejskiej. Wojna miała już wybuchnąć w maju 2014 r., we wrześniu miało nastąpić kontruderzenie NATO. Latem tego roku było drugie podejście, ale świat czeka na wybory w USA. Wygląda na to, że eskalacja nastąpi w przyszłym roku. I to zaboli, bo mamy kochające rodziny, małe dzieci i Boga w sercu.

  • Pafnucy Odpowiedz

   12 lipca 2016 w 14:17

   Petro to „czegoś tam” to jest potępienie zbrodni i zbrodniarzy, uznanie zbrodni za ludobójstwo, ekshumacja i godny pochówek wszystkich ofiar, zakaz funkcjonowania organizacji odwołujących się do ideologii nazistowskiej. Już więcej nie wymienię bo po tym już wam się państwo rozleci. Przykład weźcie od waszego niemieckiego pana. Ja też szanuje ukraińców ale nie banderowców. Jest różnica między Szandrukiem czy Bezruczko a banderą czy szuchewyczem. W każdym narodzie jakaś gnida się znajdzie i teraz od narodu zależy czy gnida będzie miała pomnik czy potępienie. Jak to mówią: jaki naród tacy bohaterowie.

 8. kresowiak Odpowiedz

  12 lipca 2016 w 14:04

  najlepsze że w kijowie jest nasza zemsta za wołyń balcerowicz on wam wymiesza

 9. alfa Odpowiedz

  12 lipca 2016 w 22:46

  Panie Kresowiak szacunek za bezstronność co niektórzy piszą takie bzdury że nie wiem co otym sądzić no cóż lata uciekają a nie widać perspektywy powrotu naszych ziem do macierzy

 10. MiraS Odpowiedz

  13 lipca 2016 w 00:44

  Wszyscy którzy wypisują tak łatwo o powrocie na te ziemie ukrainne niech się najpierw zastanowią ,a przedewszystkim poczytaja historię gdyż. … ludzie którzy zamieszkiwali tamte ziemie (w większości), przemieszczeni zostali na ziemie zachodnie ‚odzyskane’ bardziej zasobne, (mniejsza część zamordowana, zesłana pomarła lub wyszła z Andersem i zamieszkała na zachodzie) nawet jeśli chcieli wrócić z sentymentu to już nie żyją lub są bardzo starzy. Nowe pokolenia (2 pokolenia) wrosło w nowe miejsca i nie sądzę by chciało opuszczać nowe tereny.W dawnych miejscościach mieszkają zatwardziali ukraińcy ktorzy nawet na swoich cmentarzach zatykają flagi. Wiele miejscowości zostało startych z powierzchni ziemi jak i pamiatki materialne oraz zabytki. Pytanie: jak zwolennicy powrotu polskich ziem wschodnich do macierzy wyobrażaja sobie zasiedlenie tamtych ziem lub ewentualne współżycie obu wrogich nacji?? Chętnie posłucham/przeczytam rad mądrego??

 11. wit Odpowiedz

  20 sierpnia 2016 w 09:53

  Piszecie o prawdziw o Wołyniu a w artykule dodaliście fotografie Ukraińców zabitych przez Polaków — zbrodnia w Wierzchowinach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *