Bank Centralny Rosji demaskuje urzędowy optymizm Rosyjskiego Urzędu Statystycznego

12 lipca 2018

Według Rosstatu nie jest najlepiej, ale i nie najgorzej. Tymczasem badania przeprowadzone przez Bank Rosji w czerwcu pokazują, że jest źle.

Po pierwsze stwierdzono najniższy od 9 lat poziom optymizmu konsumentów – opisujący poziom dochodów oraz siłę nabywczą i stan oszczędności – tylko w czerwcu obniżył się o 13 punktów procentowych. Jest to rekordowy wynik odkąd zaczął prowadzić takie badania w roku 2009.


Nadzieja na lepszą przyszłość pikuje w dół. Zawalił się także indeks oczekiwań konsumenckich, ze 117 do 100 punktów. To także najniższy od 9 lat poziom.

Ponadto rośnie strach przed inflacją.


O ile lipcowe dane Rosstatu podają, że wzrost inflacji wynosi 2,3% i ma tendencję zniżkową, to dane BR mówią o liczbie już dwucyfrowej – 10,6%.

Ponad jedna trzecia Rosjan, nie znając tych wyników powiedziała w badaniu, że wzrost inflacji  jest „bardzo duży”, a 18% oczekuje jeszcze jej przyśpieszenia. Słowem, ludzie wiedzą swoje.

Najmocniej dotknął ludzi benzyny – żali się na niego 57% respondentów. 31% narzeka na szybki mięsa i drobiu. 28% na ceny warzyw i owoców.

Podobne wyniki dają badania innych niezależnych ośrodków badawczych. Szefowa jednego z nich podsumowała wyniki badań nastrojów społeczeństwa: „Ludzie przewidują, że w najbliższej przyszłości ich materialne położenie pogorszy się.”

Adam Bukowski

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *