Bądźmy dziś solidarni z Białorusią!

4 sierpnia 2017

„Solidarność jest silniejsza niż !”. 4 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Solidarności ze społeczeństwem obywatelskim Białorusi, ogłoszony w 2012 roku w reakcji na uwięzienie  Alesia Bialackiego, szefa „Wiasna”.

Dzień  solidarności ze społeczeństwem obywatelskim, tak jak pięć lat temu jest okazją by wyrazić nasze wsparcie, i pokazać walczącym o godność Białorusinom, że w działaniach, które podejmują nie są sami, a także okazją by przypomnieć Europejczykom o tych bojownikach o wolność, i powtarzać w różnych językach: „Solidarność jest silniejsza niż represje!”.


Dzisiaj, w 2017 roku, chcielibyśmy skonstatować, że sytuacja na Białorusi się zmieniła,  upadł, obywatele cieszą się wolnością, nie ma więźniów politycznych, a dziennikarze nie są prześladowani za rzetelną pracę. Ale niestety, nie dalej jak wczoraj nastąpił atak łukaszenkowskiego aparatu represji na niezależne , aresztowano ludzi, którzy wyrazili solidarność z kolegami.

Po brutalnym rozpędzeniu pokojowej manifestacji z 25 marca 2017 roku setki osób zatrzymano,  zostali ukarani dotkliwymi grzywnami lub osadzeni w aresztach, wielu z nich w konsekwencji straciło z tego powodu pracę. Kilkudziesięciu patriotom, którzy deklarowali wierność i obronę ojczyzny w sytuacji zagrożenia ze strony wschodniego sąsiada postawiono zarzuty działalności w grupie terrorystycznej. Przekłady represyjnej polityki państwa wobec obywateli można mnożyć.


Mimo niesprzyjających warunków, obrońcy praw człowieka i działacze nadal pracują, promują w społeczeństwie idee wolności i wartości europejskie, niestrudzenie przypominają, że żadna władza nie ma prawa do stosowania wobec nich przemocy. Powoływane są coraz to nowe inicjatywy obywatelskie, coraz więcej w nich młodych ludzi, odważnych ludzi, którzy podejmują działania mimo wielkiego ryzyka, są dręczeni, dyskryminowani, ale się nie poddają.

Jeśli bliska jest Państwu idea wspierania społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi, możecie dać temu wyraz:

Rozpowszechnij informację o Dniu Solidarności, sfotografuj się z plakatem i umieść je w sieciach społecznościowych z hashtagiem # 4august # 4avgusta #bysoliday.

Kresy24.pl/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi Bądźmy dziś solidarni z Białorusią!

 1. Pawel Odpowiedz

  4 sierpnia 2017 w 12:22

  Zwykła Polska propaganda. Łukaszenka robi po prostu to co musi aby w Białorusi nie nastąpiła taka sytuacja jak na Ukrainie. Łukaszenka póki co musi trzymać silną władzę i poddawać się woli politycznej Krempna. Białoruś jest w znacznym stopniu gospodarczo uzależniona od Rosji i do tego za słaba aby oprzec się Rosji. A Polska nie stanowi wystarczającej siły aby Białoruś mogła zacząć się na Polskę orientować więc decyzje i ruchy Łukaszenki są racjonalne…

 2. SyøTroll Odpowiedz

  4 sierpnia 2017 w 14:11

  Jestem solidarny z Białorusią, życzę jej spokoju, a nie majdanu bis i operacji „anty”terrorystycznej bis. Pozyskiwanie Białorusi dla Europy, przez siły „proeuropejskie” będzie musiało następować, stopniowo, za pomocą mniej agresywnych metod niż to miało miejsce w przypadku Ukrainy, na majdanie. W Przeciwnym wypadku Europa straci.
  Libia, Syria, Ukraina wciąż nie zostały uspokojone. Czwarta kolorowa rewolucja jest Unii zbędna.
  Łukaszenka musi na Białorusi utrzymać porządek, dla przyszłości Europy, w tym Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *